Pred 140 rokmi zomreli zrastení bratia zo Siamu, mali podivné manželstvo a viac ako 20 detí

Pred 140 rokmi zomreli zrastení bratia zo Siamu, mali podivné manželstvo a viac ako 20 detí

Svet 17. januára (Reflex/HSP/Foto:jilltracy) 

 

Zrastení bratia sa stali svojimi umeleckými výstupmi senzáciou doma aj v zahraničí. K ich popularite prispela samozrejme ich fyzická abnormálnosť

17. januára 1874 zomreli bratia Čang a Eng Bunkesovi, zrastené dvojčatá zo Siamu, po ktorých dostali siamské dvojčatá svoje meno. Informáciu priniesol reflex.cz.

Reklama
Bratia zo Siamu Čang a Eng Bunkesovi

Čang a Eng Bunkesovi sa narodili v máji 1811 v Siamu (dnešné Thajsko), obaja boli spojení v hrudnej oblasti. Mali šťastie, že prežili a zároveň sa narodili na úsvite globálnej spoločnosti. Potom, čo sa v 18 rokoch dostali do Ameriky, stali sa z nich cirkusové celebrity. Bratia Bunkesovi dosiahli značnú popularitu a ako rarita boli ukazovaní po celom svete. Zároveň však slúžili vedcom tej doby k rôznym pozorovaniam a štúdiám. V roku 1829 sa dokonca uvažovalo o ich rozdelení, ale lekári nakoniec usúdili , že operácia by bola príliš riskantná. Vďaka svojmu pôsobeniu v cirkusoch a varieté si zarobili dosť peňazí, aby sa mohli po tridsiatke usadiť. V mestečku Wilkesboro v Severnej Karolíne si zaobstarali obchodík a neskôr sa vrhli na farmárčenie. V roku 1843 sa dokonca oženili so sestrami Yatesovými, dcérami miestneho farmára. Mali s nimi cez dvadsať detí, rovnomerne rozdelených na obe ženy. Sally, ktorá bola Engovou manželkou ich mala 11 a Čangova Adelaide desať. (Podľa iných údajov bol celkový počet potomkov tejto “veľkorodiny” dokonca 24).

Rodiný život Bunkesových však asi úplne idylický nebol, sestry sa vraj medzi sebou tak strašne hádali, až sa nakoniec bratia rozhodli postaviť dva domy, pre každú manželku jeden a oni sami sa vždy po troch dňoch sťahovali od jednej k druhej. To už potom asi (podľa počtu detí narodených z tohto dvojitého manželstva súdiac) fungovalo celkom dobre. Bratia zomreli 17. januára 1874 tri hodiny po sebe vo White Plains v americkom štáte Severná Karolína. Dožili sa 62 rokov .

Reklama

 

Ako siamské dvojčatá vznikajú?

Na začiatku sú zvyčajne jednovaječné dvojčatá. Vznikajú rozdelením embrya zhruba dva týždne po oplodnení. Ak všetko postupuje “normálne”, vzniknú dva prakticky identické zárodky, z ktorých sa vyvinú súrodenci rovnakého pohlavia s rovnakým genetickým vybavením a zvyčajne nápadnou podobou. Keď však v tejto fáze dôjde k poruche a proces oddelenia sa nepodarí dokončiť, zostávajú zárodky aj naďalej zrastené.

Dnes je našťastie situácia úplne iná. Na päťdesiat tisíc normálnych detí pripadajú jedny siamské dvojičky. Polovica z nich umiera žiaľ pri pôrode. Prvá úspešná operácia siamských dvojčiat prebehla v decembri 1952 v Clevelande. Boli to dievčatká, zrastené v oblasti hrudnej kosti. Dnes sa úspešne podarí operovať a oddeliť asi desať percent siamských dvojčiat.

U niektorých to ale nedá. V Kanade napr. nemôžu operovať Kristovi a Tatianu Simmonsovej – majú spoločný mozog a vzájomne si čítajú myšlienky.

Reklama

jf

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali