Prečo Západ nasleduje osud Rímskej ríše

Prečo Západ nasleduje osud Rímskej ríše

Bratislava 12. januára 2024 (HSP/ Welt/Foto:Pixabay)

 

Hannes Stein, redaktor Welt, sa zamýšľa nad predpoveďou historika staroveku Petra Heathera a kanadského ekonóma Johna Rapleyho z ich knihy Prečo ríše padajú

Rím
Ilustračné foto

Sme odsúdení na zánik ako kedysi Rím? Autori si myslia, že áno. Nechcú však nič počuť o “neskorej rímskej dekadencii”. Stredobodom ich záujmu je sociálny štát, dane a peniaze.

Reklama

 

Je na vine kresťanstvo?

Prečo Rímska ríša skončila? A môžeme sa z nej dnes niečo naučiť pre našu súčasnosť? Každý, kto niekedy strčil nos do šiestich zväzkov Edwarda Gibbona o úpadku a páde ríše, pozná odpoveď: na vine bolo kresťanstvo.

Reklama

Vzostup cirkvi znamenal, že bolo treba nakŕmiť príliš veľa neužitočných jedákov, a prebudená ideológia kresťanov – Láska k nepriateľom! Pacifizmus! – ochromila rímske ozbrojené sily.

Potom tu boli vysoké dane, ktoré znamenali, že v agrárnej spoločnosti boli polia od tretieho storočia neúrodné. Možno preto, že deväťdesiat percent obyvateľstva pracovalo v poľnohospodárstve.

Neschopná a totalitná byrokracia bola poslednou kvapkou: barbarské kmene útočili a v roku 476 sa moci v Ríme chopil germánsky náčelník Odoaker, ktorý poslal posledného rímskeho cisára Romula Augustula na odpočinok.

 

Všetko je celkom inak

S týmto príbehom je len jeden problém: nie je pravdivý. Z vykopávok dnes vieme, že Rímska ríša krátko pred svojím pádom nebola vôbec chudobná – najmä vo vonkajších provinciách. Je potrebné nové vysvetlenie. Nástupcovia Edwarda Gibbona sa zhodli na nasledujúcej verzii: Oblasti na periférii sa stávali čoraz bohatšími, a teda aj mocnejšími. Stávali sa čoraz nezávislejšími od rímskeho centra.

Reklama

Po roku 376 postúpili z oblasti dnešnej Ukrajiny do Maďarskej nížiny Huni, kočovný stepný národ, a vyhnali odtiaľ tam žijúce národy. Výsledok: pokračujúci vpád Gótov, Suevov a Alanov, ktorých Rimania spočiatku úspešne odrážali.

Ale za akú cenu! Miestne elity na periférii začali uzatvárať spojenectvá s útočníkmi, z ktorých väčšina vôbec neboli barbari, ale hovorili latinsky a vyznávali kresťanstvo. Výsledok: stratila sa štvrtina daňových príjmov, ktoré už neplynuli do centra v Ríme.

Zároveň sa Rimania museli vysporiadať s rastúcou veľmocou na Blízkom východe: Perziou. Väčšina daňových príjmov sa v tom čase používala na armádu. Keď sa Peržanom podarilo spôsobiť Rimanom ťažkú porážku, museli koncom druhého storočia zvýšiť dane o tretinu. V roku 476 bol západný Rím definitívne na mizine a pripravený na pohromu.

 

Západ upadá

Keď sa robia paralely medzi rímskymi dejinami a súčasnosťou, zvyčajne sa zužujú na nasledujúci príbeh: Západ je dekadentný.

Reklama

V Paríži, Berlíne a New Yorku chodia mladí ľudia s tetovaním a bláznivými účesmi. Homosexuáli sa môžu ženiť. Ženy zastávajú najvyššie štátne funkcie. Zároveň sa sem valí čoraz viac prisťahovalcov, hladných, ambicióznych a zocelených v boji o existenciu. Nakoniec nás ovládnu, ak sa sami nezocelíme, nenecháme si vymazať tetovania a nezabudneme na cnosti našich otcov a dedov.

 

Pozor! Periféria

Ale to nie je príbeh, ktorý nám rozprávajú britský historik staroveku Peter Heather a kanadský ekonóm John Rapley vo svojej vyššie spomínanej knihe Prečo ríše padajú. Správne poukazujú na to, že Góti, ktorí vtedy obťažovali Rímsku ríšu, neboli bezbranní prisťahovalci, ktorí zaplatili posledné peniaze pašeráckym bandám. Boli to po zuby ozbrojené vojenské jednotky, ktoré prekročili hranice, pretože si chceli udržať vysokú životnú úroveň. Autori vidia úplne inú paralelu medzi záverečnou fázou “Imperium Romanum” a súčasnosťou. Ide o vzťah medzi perifériou a centrom.

Najväčším migračným pohybom súčasnosti je masový odchod vidieckeho obyvateľstva do pobrežných miest na južnej pologuli: Bombaj, Lagos, São Paulo. V starých dobrých časoch kolonializmu a neokolonializmu Západ tieto oblasti výborne využíval alebo z nich aspoň profitoval, ale už dávno sa emancipovali od centra. Na periférii prebiehajú inovácie – vzniká tam nový svet.

Na druhej strane, v Spojených štátoch a Európe sa sociálny štát dá financovať len z vlastných zdrojov. Čoraz menej pracujúcich musí živiť čoraz viac dôchodcov. Štáty sú veľmi zadlžené.

Zároveň sa Západu postavila nová veľmoc: Čína. Na rozdiel od Sovietskeho zväzu, ktorý bol krajinou tretieho sveta s jadrovými raketami, Čína môže Západu skutočne konkurovať. Západ teda musí vynakladať čoraz viac peňazí, aby sa vyhol porážke. A táto dilema osudovo pripomína Petrovi Heatherovi a Johnovi Rapleymu to, čo kedysi zlomilo mocný Rím: “”V tomto prípade sa jedná o perifériu, ktorá sa už neparazituje a nespája sa s barbarmi – v tomto prípade sa jedná o cudziu a mocnú Perziu, ktorá si vyžaduje neustálu ostražitosť.”

 

Čo zostáva?

V záverečnej časti svojej knihy autori odhaľujú svoj recept na odvrátenie nadchádzajúceho konca sveta. Mali by sme konečne začať prísnejšie zdaňovať multimiliardárov. Západ by mal pestovať spoluprácu s perifériami. Žiadny rozumný človek by s tým nesúhlasil. A predsa je za ich analýzou veľký otáznik. Historik a ekonóm používajú neférový trik, keď prirovnávajú Rímsku ríšu k dnešnému Západu: Porovnávajú neporovnateľné veličiny.

Rímska ríša bola v podstate založená na vojenskej sile. Rimania dali ostatným národom ponuku. Buď sa podvolíte – potom dostanete kúpele, amfiteátre, fungujúcu kanalizáciu…Alebo budete klásť odpor – potom zrovnáme vaše mestá so zemou, zmasakrujeme bojovníkov, zmrzačíme ženy a zotročíme tých, čo prežili. To, čo nazývame Západ, nie je založené na vojenskej sile. EÚ sa nerozširuje prostredníctvom hrozieb, ale preto, že štáty vidia výhody členstva.

NATO je čisto obranná aliancia. Posledná klasická imperiálna vojna, ktorú viedli Spojené štáty, bola vojna proti Filipínam v rokoch 1899 – 1902. A ani tá neviedla k začleneniu Filipín do amerického územia, úplne nesprávne charakterizuje autor NATO.

Reklama

Dnes je teda jedno, či má väčšiu moc centrum alebo periféria. Nezáleží na tom, či je dôležitejší Lagos alebo New York. Nezáleží ani na tom, či budú Spojené štáty existovať aj o sto rokov. Dôležitá je len jedna otázka: budú sa v nových mocných mestských štátoch na južnej pologuli dodržiavať ľudské práva? Budú tam slobodné voľby? Bude možné zorganizovať mierové spolužitie rôznych náboženstiev a kultúr? Alebo v budúcnosti prevládne čínsky model, t. j. kapitalizmus plus autoritatívna vláda?

Inými slovami: otázka neznie, či Západ prežije, ale čo z neho zostane. A tu je príbeh pádu Rímskej ríše vlastne dosť povzbudivý. Učenci z dvoch kontinentov ešte včera hovorili po latinsky a zákon dodnes žije v európskom rímskom dome.

Takto uzatvára Hannes Stein svoj článok a my na ňom vidíme prečo Západ napokon padne, presne tak ako Rímska ríša – intelektuáli a politici starého sveta totiž nechápu situáciu a priority.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:13

Ukrajinské vedenie nepredpokladá, že by mestu Charkov na severovýchode Ukrajiny hrozil pozemný útok, a to aj napriek novej ofenzíve ruskej armády v tejto oblasti, do ktorej je nasadených viac ako 30.000 ruských vojakov. Podľa agentúry AFP to v pondelok uviedol nový tajomník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) Olexandr Lytvynenko.

Včera 20:00

V blízkosti českej obce Luka nad Jihlavou sa v pondelok popoludní zrútilo ultraľahké lietadlo. Pilot nehodu neprežil. Hasiči a polícia prehľadávali okolie, aby mohli vylúčiť, že v lietadle bol ďalší človek. Nikoho napokon nenašli.

Včera 19:54

Grécko a Turecko musia v budúcnosti zintenzívniť svoju bilaterálnu komunikáciu, vyhlásil grécky premiér Kyriakos Mitsotakis počas návštevy Ankary. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zase uviedol, že medzi ich krajinami neexistujú žiadne neriešiteľné problémy.

Včera 19:44

Európska únia (EÚ) by pri aukciách na dodávky obnoviteľných zdrojov energie nemala prihliadať len na cenu. Oznámila to v pondelok Európska komisia (EK), podľa ktorej treba klásť väčší dôraz aj na kritériá, ako sú ochrana životného prostredia, kybernetická bezpečnosť a včasná realizácia projektov.

Včera 19:42

Zmeny v ruskej vertikále riadenia, ktoré navrhol prezident Vladimir Putin, svedčia najmä “o totálnej militarizácii ekonomiky a reštrukturalizácii armádnych zásobovacích systémov tak, aby poskytovali zdroje na nekonečnú vojnu”. V reakcii na zmeny v ruskom vedení po Putinovej inaugurácii to uviedol poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Mychailo Podoľak.

Včera 19:41

Najmenej osem ľudí prišlo o život a viac ako 60 ich utrpelo zranenia, keď v pondelok v Bombaji počas prašnej búrky a dažďa spadol bigboard aj s vysokým lešením. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informoval spravodajský web The Times of India, ktorý dodal, že pod kovovou konštrukciou je uväznených 20 až 30 ľudí.

Včera 19:40

Turecký prezident Recep Tayipp Erdogan v pondelok potvrdil, že niekdajší byzantský Chrám svätého Spasiteľa v Chóre, ktorý osmanskí Turci po dobytí Carihradu premenili na mešitu Kariye a neskoršie moderné Turecko z neho urobilo múzeum, bude opäť slúžiť ako mešita. Erdogan sa pre tento krok rozhodol dávnejšie aj napriek nesúhlasu gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, s ktorým sa stretol v pondelok.

Včera 19:35

Už takmer 360.000 ľudí utieklo z mesta Rafah v palestínskom Pásme Gazy, odkedy izraelská armáda pred týždňom vydala prvé príkazy na evakuáciu, vyplýva z údajov OSN.

Včera 18:36

Ústavnoprávny výbor gruzínskeho parlamentu potreboval v pondelok iba 67 sekúnd na to, aby posúdil a v treťom čítaní aj schválil kontroverzný zákon o transparentnosti zahraničného vplyvu, ktorý v Gruzínsku vyvoláva masové protesty.

Včera 18:36

Ozbrojené krídlo palestínskeho radikálneho hnutia Hamas – Brigády Izzadína Kasáma – v pondelok oznámilo stratu spojenia s militantmi, ktorí dozerali na štyroch unesených izraelských rukojemníkov. Odôvodnili to izraelským bombardovaním Pásma Gazy v priebehu uplynulých desiatich dní.

Včera 18:35

Merania v okolí poľskej bane Turów ukázali, že vďaka podzemnej tesniacej bariére stúpa hladina podzemnej vody smerom k ČR. Nárast hladiny odborníci zaznamenali prvýkrát za posledných desať rokov. Český minister životného prostredia Petr Hladík to označil za pozitívnu správu a dôkaz, že stena skutočne funguje. V pondelok to uviedol český rezort životného prostredia.

Včera 18:28

Britský kráľ Karol III. v pondelok na slávnostnej ceremónii odovzdal vysoký vojenský titul svojmu staršiemu synovi, princovi Williamovi. Išlo o zriedkavé spoločné vystúpenie dvojice v čase, keď sa kráľ po diagnostikovaní rakoviny postupne vracia k verejným povinnostiam.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke polárna žiara nad Žilinou - pohľad od Višňového

Autor: Miroslav Broz

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Viktor Pondělík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali