Na základe informácií Vojenského spravodajstva Slovensko 22. novembra vyhostilo diplomatického pracovníka úradu pridelenca obrany Veľvyslanectva Ruskej federácie. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini s tým, že tento pracovník bol vyhlásený za personu non grata
“Vykonával rozviedne aktivity voči záujmom Slovenskej republiky a NATO a jeho konanie ako diplomatického pracovníka bolo v rozpore s Viedenským dohovorom a jeho ďalšie pôsobenie na území bolo nežiaduce,” povedal dnes premiér. Táto osoba opustila Slovensko do 48 hodín od požiadania, teda bola vyhostená.
Premiér dodal, že naša orientácia je jasná – proeurópska a proatlantická, s Ruskom máme štandardné vzťahy a vyhostili sme ho slušne. Reakcia Moskvy bola podľa neho štandardná, keďže takéto veci sa dejú aj inde. Informovali sme o tom aj našich spojencov. Bližšie túto skutočnosť Pellegrini komentovať nemohol.
Premiér Pellegrini ani len nenaznačil, v čom konkrétne mal ruský diplomat vykonávať špionážnu činnosť. Vynárajú sa všaj viaceré otázniky. Prečo to Pellegrini oznámil až po dvoch týždňoch a prečo to urobil v čase, keď vláda rozhodovala o migračnom pakte OSN o migrácii, či v čase, kedy sa slniečkari obávajú, že odchodom Miroslava Lajčáka z postu ministra zahraničia sa Slovensko odkloní od “proeurópskej a proatlantickej” orientácie?
Pritom je paradoxom, že práve spojenec Západu Spojené štáty americké od migračného paktu odstúpili ako prvé a Rusko práve naopak, pakt OSN o migrácii zrejme v Marrákeši príjme.
Premiér Pellegrini ale týmto krokom povzbudil aj nebezpečnú rusofóbiu, ktorá sa na Slovensku rozmáha ako mor. Povzbudil fanatikov a nenávistné mainstreamové médiá, ktoré doteraz v jednom kuse vypúšťali bludy o tom, aké je Rusko pre nás nebezpečné, ako všade Rusi ovplyvňujú voľby a ako všade majú svojich agentov snažiacich sa o rozvraz európskych krajín.
Povedzme si to otvorene. Každá veľmoc má v krajinách po celom svete diplomatov, ktorí však okrem diplomatickej činnosti vykonávajú, mierne povedané, aj “pozorovaciu a monitorovaciu činnosť.”
Nehovoriac o skutočných agentoch, ktorí sú pre daný štát väčším nebezpečenstvom než diplomati. Lenže to nie je len o Rusku. Len naivný človek si môže myslieť, že túto činnosť nerobia aj Spojené štáty americké a iné krajiny Západu.
Pellegrini však vyhostením ruského diplomata vyslal do sveta signál, na ktorej strane stojíme. Je to však nešťastné riešenie. Slovensko totiž od nového roka preberá predsedníctvo v organizácii OBSE, kde sme si dali ako jednú z hlavných priorít ukľudnenie situácie medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyhostením ruského diplomata, sme sa však stali pre Rusko nedôveryhodným partnerom do diskusie. Rusko označilo vyhostenie svojho diplomata za nepriateľský čin Slovenska.
Pellegrini teda zhoršuje naše vzťahy s Ruskou Federáciou, ktoré boli doteraz na veľmi dobrej úrovni. Nie všetci však s Pellegriniho politikou súhlasia. A to dokonca aj v jeho strane.
V kuloároch sa už dlhšie hovorí , že v strane SMER nastáva ideologický rozkol. Na jednej strane je to liberálnejšie a pravicovejšie krídlo na čele s Pellegrinim a Lajčákom (to by vysvetľovalo, prečo sa premiér za žiadnu cenu nechce vzdať Lajčáka) a na strane druhej je to krídlo ľavicovejšie a konzervatívnejšie na čele s Robertom Ficom a Ľubošom Blahom.
A práve Ľuboš Blaha sa ostro vymedzil voči vyhosteniu ruského diplomata. Prinášame vám jeho reakciu v plnej verzii :
“A kedy začneme vyhosťovať amerických agentov?! Tých, čo tu organizujú prevraty, majdany, “slušnéslovenská” a ďalšie svinstvá?! Kedy začneme vyhosťovať zbrojárskych lobistov a vojnových štváčov?! Kedy začneme vyhosťovať rusfóbov a agentov CIA?!
Nerozumiem rozhodnutiu o vyhostení ruského diplomata a budem sa pýtať na dôvody. Pevne dúfam, že nejde o nič politické a že toto nijako nezhorší naše dobré vzťahy s Ruskou federáciou, na ktorých mi veľmi záleží.
V tejto chvíli viem povedať len toľko, že rozhodnutie o vyhostení ruského diplomata ma sklamalo.
Musíme robiť všetko preto, aby sme zastavili šírenie nechutnej rusofóbie.
Liberálni pubertiaci blúznia, že ruský agent je každý, kto má iný názor ako oni.
Šašo z prezidentského paláca vyvreskuje, že treba zbrojiť, lebo Rusko je bezpečnostná hrozba.
Mimovládky financované z USA tu vybľakujú, že všetci, čo si vážime Rusko, sme nepriatelia štátu.
V takejto prihlúplej paranoidnej atmosfére, ktorú tu vytvára hrstka rusofóbnych idiotov z médií a bratislavských kaviarní, je rozhodnutie o vyhostení diplomata Ruskej federácii mimoriadne nešťastné.
Verím, že bude nasledovať krok, ktorý rozptýli všetky politické obavy a vyhostení budú aj špióni západných mocností – lebo asi nikto neverí tomu, že by tu zrovna Američania nemali ani jedného agenta. A teraz nemyslím Bútoru.
Zaujíma ma názor ruského veľvyslanectva na to, čo sa odohralo. Budem sa naň pýtať.
Verím, že toto neohrozí slovensko-ruské priateľstvo.
V tejto chvíli môžem povedať len jedno: k Rusku sa musíme správať s úctou. Zaslúži si to.”
Samuel Gdovin