Prečo slniečkari nazývajú opačný politický názor hoaxom

Bratislava 29. júna 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Minulý týždeň usporiadali Klub pod lampou a týždenník .týždeň diskusnú reláciu s názvom „.glóbus: Dezinformácie, hoaxy, fake news: Vyhráva ešte pravda?“ v ktorej boli pekne zhrnuté všetky témy, stereotypy a manipulatívne techniky tzv. slniečkarov v súvislosti s ich bojom proti tzv. dezinformačným médiám.

Ilustračné foto

Spolu s moderátorom relácie Matúšom Dávidom diskutovali o „hoaxoch, dezinformáciách a konšpiráciách“ ďalší štyria jednostranne zameraní propagandisti proamerického liberálneho extrémizmu Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky denníka SME, Dušan Milo z Globsec Policy Institute, „odborník na extrémizmus“, ktorý sa v posledných rokoch venuje najmä „podvratnému pôsobeniu“ Ruskej federácie, Miloš Gregor, politický analytik z Fakulty sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne a Vladimír Šnídl, reportér Denníka N.

Na začiatok hostia uvádzali priklady hoaxov, ktoré ich zaujali. D. Milo považuje za šokujúci príklad hoaxu pasáž z článku na Hlavných správach, kde sa hovorí že s Kuciakovou vraždou to mohlo byť aj inak, než sa snažia médiá verejnosti nahovoriť, a že mohlo ísť o tzv. sakrálnu vraždu, pričom ako možné paralely s podobným rukopisom boli uvádzané prípady Politkovskej či Nemcova. Milo tu však zamieňa celkom legitímnu, i keď sugestívne podanú novinársku špekuláciu s nepochybným, bezpodmienečným tvrdením – to je naopak prípad skutočného hoaxu šíreného niektorými „slušnými“ médiami o tom, že vražda súvisela (teda žiadne slovo ako možno, domnievame sa…) s jeho písaním o kauzách vlády, ktorá vtedy bola pri moci. Keď niekto takúto nepotvrdenú verziu rovno označí za pravdu, to je skutočné dezinformovanie, keďže tu zatiaľ nebol odhalený vrah, a preto každé takéto nepodložené tvrdenie je zatiaľ len hoaxom.

Šnídl tvrdí, že najhoršie dezinformácie nie sú tie, keď autor vymyslí nejakú úplnú hlúposť, lebo tie sa dajú ľahšie odhaliť. Najhoršie sú tie, ktoré kombinujú reálne udalosti a tie dopĺňajú o nejaké výmysly. Ako príklad takejto dezinformácie uvádza správu, že v čase vraždy Kuciaka na Slovensko prišiel Sorosov odborník na farebné revolúcie Marcello Fabiani, ktorý podľa pána Šnídla vôbec neexistuje. Šnídl má možno pravdu, ale určite nemá fakticky preukázané, že taký človek na Slovensku nebol. V podstate tiež len svoje presvedčenie vydáva za fakt.

 

Ideologické pôsobenie tu vraj bolo vždy, dnes však spomínajú len Rusko

Moderátor hosťom položil otázku, ktorý z „dezinformačných webov“ je podľa nich najvplyvnejší, a teda najnebezpečnejší. V hlasovaní vraj jednoznačne vyhrali Hlavné správy. Podobné médiá prítomní označujú za nástroj ideologického pôsobenia, ktoré tu vraj bolo odjakživa, keď sa krajiny v jednotlivých historických obdobiach vždy pokúšali súpera oklamať. Obviňujú z takéhoto konania Rusko, druhú stranu nespomenuli.

Prítomní riešili aj otázku, či je dobré alebo zlé, že nedávno Twitter dočasne zablokoval slovenské „dezinformačné“ weby, ale nedokázali na ňu jednoznačne odpovedať. Spomenuli v tejto súvislosti aj základný problém: kto rozhodne, čo je konšpirácia? Tu je namieste pripomenúť, čo nedávno konštatoval šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný: že dezinformácie a hoaxy sú nielen v „konšpiračných“ médiách, ale aj v tých ostatných: „V médiách sa objavuje toľko dezinformácií, hoaxov a neprofesionálnej práce, že to je hanba, ktorá by sa mala riešiť prvá. Objavuje sa to na veľkých weboch, serióznych weboch, všade“.

Milo spomenul aj matku všetkých konšpirácií, tvrdenie, že Židia majú vo svete príliš veľkú moc a tajne kontrolujú vlády vo svete. Tomuto tvrdeniu podľa neho verí až 52 percent Slovákov, teda viac ako polovica. Prokopčáka teší, že obchodný reťazec Billa stiahol z predaja časopis Zem a Vek, pretože tento podľa neho priživuje spoločenskú nenávisť, lebo ľudí škatuľkuje. Uvádza ako príklad, že kto je liberál, je napríklad pre kotlebovcov automaticky neprijateľný. (S niečím podobným však bohaté skúsenosti hlavne slniečkari, ktorí neustále vytvárajú rôzne zoznamy nepriateľov) Prokopčák tvrdí, že ak súkromný reťazec nechce predávať predmetný časopis, je to prejav spoločenskej zodpovednosti. Teda dalo by sa na to z hľadiska tohto jeho postoja aj tak nahliadať, že nás Billa takýmto spôsobom vzdeláva – a dokonca celkom bezplatne.

 

Slobodu slova treba podľa slniečkarov obmedziť

Prokopčák vysvetlil svoje filozofické dôvody, prečo by mala byť sloboda slova podľa neho v určitých prípadoch obmedzovaná. Odvoláva sa na filozofov ako Montesquieu a Tocqueville a tvrdí, že právo na slobodu šíriť názor nie je automatické, že je mu nadradené právo na život, zdravie, majetok. Ak v dôsledku šírenia nejakého názoru je ohrozený život, zdravie, majetok, tak potom nemá dotyčný právo na slobodu šírenia názoru. Nespomenul príklad, a tak skúsme nejaký nájsť sami: pekným príkladom by mohla byť napríklad propaganda NATO, kde v dôsledku protiruského štvania hrozí tretia svetová vojna, a preto by zrejme, podľa tohto nahliadania, mali mať obhajcovia NATO zakázané šíriť svoje nebezpečné názory.

Milo navrhuje rozlišovať: na verejných priestranstvách by mohli nositelia opačných názorov tieto prezentovať, kým to nie je zakázané zákonom, ale malo by im byť, podľa neho, obmedzené právo ich šíriť v inštitúciách platených z verejných zdrojov, na ktoré sa skladajú všetci zo svojich daní. Ale opäť je tu problém: kto to rozsúdi? Zamýšľa sa nad tým aj Gregor: „Kto určí, kto je konšpirátor? Čo ak napríklad prezident rozpráva konšpirácie? Ten má prístup do verejných inštitúcií zo svojej pozície. A na základe čoho potom zakážeme nejakému redaktorovi, aby tam chodil, keď tam môže chodiť niekto iný, len preto, že bol zvolený, a pácha ešte väčšiu spoločenskú škodu?“

A ďalej hovorí: „Napríklad v Českej republike, keď sa pozrieme na zastúpenie politických síl v poslaneckej snemovni, tak politické strany, ktoré samy v politických kampaniach klamú, či už častejšie alebo menej často, ale ktoré využívajú rôzne nezmysly a dezinformácie, vlastne tvoria väčšinu. Keby táto väčšina zrazu mala rozhodovať o tom, či ľudia, ktorí šíria nenávisť, budú mať prístup do verejného priestoru, tak sa paradoxne môžeme dočkať toho, že rôzni „vedúci kolotoča“ budú v knižniciach preludovať čo chcú a ľudia, ktorí upozorňujú na faktické nezmysly, tam priestor mať nebudú, pretože budú označení ako ideológovia.“ Pán Gregor nám však hovorí o niečom, čo my už tu na Slovensku dávno máme: u nás ľudia, ktorí upozorňujú na faktické nezmysly, už dávno majú obmedzený prístup do verejných médií a sú označovaní za ideológov konšpirácií.

 

Psychický nátlak je vraj dobrý, ale len keď nie je otočený proti nim

Čo s tým, keď chodia ľudia s „nevhodnými“ názormi do škôl, knižníc, galérií? Nad tým sa zamýšľali účastníci debaty v ďalšej časti. Šnídl predstavil svoj názor: „Nie som zástancom direktívnych zákazov, ale keď je tu nejaká sloboda slova, tak zase ja, keď sa dozviem, že nejaká knižnica si tam pozve niekoho, kto vedie časopis priživujúci nenávisť voči menšinám alebo voči iným ľuďom, pričom neporuší tým žiadny zákon, tak ja ako novinár mám tiež nejakú relatívnu moc a osobujem si právo zavolať napríklad riaditeľovi tej knižnice a konfrontovať ho s tým. Aby sa pozrel čo ten časopis píše, čo je na Facebooku, vysvetlím mu ako to je. A toto môže byť potom memento aj pre ďalších riaditeľov, už budú vedieť, že keď toho človeka tam pustia, tak im môže zavolať niekto z novín a bude sa ich tiež nepríjemne vypytovať, a budú si to musieť obhájiť. Navzdory tomu, že v tých kotlebovských či rostasovských skupinách vás budú označovať za kádrovača.“

Moderátor spomína prípady, keď ľudia ako ministerka kultúry Ľubica Laššáková či programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák dali rozhovor alternatívnym médiám a boli za to kritizovaní slniečkarskými novinármi, ktorí za to následne boli v Hlavných správach označení za kádrovačov. Prítomní sa nad týmto označením pohoršovali, že veď oni tým ľuďom len hovoria svoj názor. Zjavne takýto psychický nátlak považujú za nepríjemný a odmietajú ho. Zaujímavé však je, že úplne inak vnímajú napríklad psychický nátlak, ktorý vyvíjajú oni svojimi telefonátmi – napríklad bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi potom, ako dal interview Hlavným správam. Ten bol priam v šoku z toho, ako si ho dovolil hneď na druhý deň po zverejnení rozhovoru arogantne poúčať a kárať mladý novinár, že poskytnúť rozhovor Hlavným správam je nevhodné.

Milo uviedol, že mienkotvorným osobám sa zatiaľ darilo vyhýbať ruským médiám a pohoršil sa nad tým, že poslanec Dušan Jarjabek toto porušil a dal rozhovor ruskej televízii RT. Uviedol, že takéto kroky túto televíziu legitimizujú. Teda podľa názoru pána Mila mamutie, celosvetovo pôsobiace médium tejto svetovej veľmoci nie je legitímnym médiom a ľudia by s ním nemali komunikovať. Nespomenul však, či jedinými nelegitímnymi zo svetových médií sú tie ruské, alebo sa treba vyhýbať aj britským, francúzskym, čínskym či iným. Možno by stálo slniečkarom za úvahu pripraviť pre verejne činné osoby zoznam povolených médií, aby sa politici či iné dôležité osoby nedopustili nejakého prehrešku, po ktorom by nasledoval káravý telefonát od novinára.

 

Niektoré médiá majú vraj zlé úmysly

Nasledovala pasáž, kde prítomní nechutne a nepravdivo ohovárali Hlavné správy. Z tejto časti jediné zaujímavé, čo stojí za zmienku je názor, že Hlavné správy majú preto sledovanosť, lebo si vyberajú témy, ktoré frčia na Facebooku, pričom tieto témy sú „samé blbosti“. Nie je tu teda ani náznak sebareflexie, že by azda mohlo ísť o témy, ktoré ľudia hľadajú preto, lebo ich považujú za podstatné a trápia ich.

Prečo dávajú politici a iní príslušníci elity odpovede týmto „dezinformačným“ médiám? Lebo sa tvária ako úplne normálne spravodajské médiá – myslia si propagandisti. Gregor hovorí, že tie verejné osoby, ktoré odpovedajú takémuto médiu, často ani nevedia, že tieto majú zlé úmysly, a podobne je to aj v prípade poslucháčov, divákov a čitateľov.

Prokopčák tvrdí, že za všetko môže Facebook. „Na Facebooku je 2,5 milióna Slovákov a 1,7 milióna z nich je tam každý deň. Pre porovnanie: na najsledovanejšej televízii, TV Markíza, každý deň sleduje spravodajstvo okolo 700 tisíc ľudí.“ Prokopčák sa sťažuje, že vďaka Facebooku sa články z „dezinformačných“ médií šíria ďalej. Milo to komentuje: „EÚ sa snaží s tým niečo urobiť, tá firma spĺňa všetky náležitosti monopolu, takže Facebook bude v najbližších rokoch možno rozdelený.“

Šnídl hovoril o psychickom tlaku na súdnu znalkyňu, ktorá robila posudok na Rostasov článok, pretože všetky alternatívne médiá o nej informovali. A že to je tlak aj na ostatných znalcov, lebo keď to vidia, druhýkrát si rozmyslia či do toho ísť. Nuž, psychický nátlak je nepríjemný… ale o tom už bola reč vyššie.

 

Patria medzi hybridné hrozby aj farebné revolúcie?

Milo spomenul hybridné hrozby, čo je termín, ktorý sa stal populárnym po protiústavnom puči na Ukrajine. Vysvetľuje ho ako mix všetkých možných vplyvov informačných, nátlakových, diplomatických, ekonomických, spravodajských, paramilitárnych, atď., ktorý je v konečnom dôsledku rovnako efektívny ako vyslanie vojenskej sily. Pod hybridnou hrozbou považuje Milo také pôsobenie, pri ktorom „nemusí nikto poslať vojská, aby dosiahol žiadanú zmenu v správaní daného štátu. Ak niekto dokáže spojiť kybernetické hrozby (hackovanie a pod.) s dezinformáciami, vplyvom na politickú scénu, s ekonomickým a energetickým vplyvom, dosiahne to, čo by sa pred 20 rokmi dalo dosiahnuť iba vojenskou inváziou.“ Nepovedal však, či medzi hybridné hrozby treba rátať aj farebnú revolúciu a „budovanie demokracie“ na Ukrajine, na ktoré USA vynaložili pred Majdanom 5 miliárd dolárov.

Zdôraznil však, že Slovenská republika je ešte viac zraniteľná takýmto pôsobením, lebo sú tu na to predispozície, nastavenie ľudí k sympatiám voči Rusku, a že tu v súčasnosti je takéto pôsobenie. Spomenul konkrétne Rusko, čím zrejme naznačil, že práve odtiaľ ide taká hrozba. Nevyjadril sa však, či by hrozba ovládania našej krajiny nemohla hroziť aj zo strany inej veľmoci.

V ďalšej časti debaty boli spomínané zdravotnícke a iné typy hoaxov. Tak ako inokedy, aj v tejto debate teda slniečkari opäť veľmi dôsledne miešali nezmysly ako ten, že rakovinu treba liečiť citrónovými jadierkami, s odlišným politickým názorom.

Nebolo možné obísť tému migrantov, ktorú Šnídl označil za tému číslo jedna na Facebooku. Spomenul maďarskú televíziu, ktorá vraj aj formou hoaxov a vymyslených informácií informovala o migrantskej hrozbe. Uviedol, že v Maďarsku schválili antisorosovské zákony, ktoré majú stíhať mimovládky, ktoré by pomáhali migrácii.

Na otázku, či by k niečomu podobnému nemohli hoaxy viesť aj na Slovensku, Milo odpovedal, že tendencia tu určite je. Povedal, že snaha kontrolovať mimovládky bola už za Mečiara a on tu vidí „spájanie síl, ktoré boli vždy proti súčasnej geopolitickej orientácii Slovenska, proti tomu, že sme sa stali súčasťou EÚ a NATO, že SR nespadla do nejakej šedej zóny a zdá sa, že nabrali nový dych a sociálne médiá a rozmach dezinformácií im dodávajú novú silu a dochádza aj de facto k opakovaniu tých požiadaviek, ktoré tu boli už dávno.“

 

Záver

Účastníci debaty predovšetkým usilovne zamieňali a plietli pojmy. Samotný termín „hoax“ v jazyku dnešného mainstreamu znamená už niečo celkom iné, než to pôvodne znamenalo pred pár rokmi. Kedysi boli hoaxy definované ako „správy, ktoré majú priniesť šťastie, ale vyžadujú presný počet ďalších ľudí, komu majú byť ďalej zaslané. Hlavným rozpoznávacím znakom hoaxu je to, že vy nemáte byť konečný adresát, ale správa si vyžaduje poslanie ďalším priateľom.”

Dnes však toto slovo znamená čosi ako nepravda, lenže tak akosi zahmlene. Totiž keby sa rovno hovorilo o nepravde, niekto by sa mohol propagandistov nepríjemne pýtať, v čom konkrétne je to a to nepravda, ukážte, dokážte, vyvráťte. Ale keď sa povie hoax, znie to tak anglicky a odborne, že to nikto už ďalej nerieši. A slniečkari tak majú opäť jedno zaklínadlo na nositeľov opačného názoru. Vo verejnom mediálnom metajazyku totiž presný význam toho slova je, že ide o konkrétne protiliberálne protieuroatlantické tvrdenia, ktoré oni označujú za nepravdivé – stačí povedať hoax a každý vie, že to je niečo, čo hovoria tí zlí konšpirátori, nevieme presne čo tým je myslené, ale je to niečo zákerné, podlé a nepravdivé.

Podobne zmätený je už aj zmysel slova konšpirácia. Jeho pôvodný význam je sprisahanie, ilegálna organizácia, pričom to, čo sa dnes označuje ako konšpirácia, by sa vlastne správne malo volať „konšpiračná teória“. Lenže dnes sa to slovo používa tak často, že už z neho odpadlo slovo teória a ostala iba konšpirácia, už aj oficiálne autority to tak používajú. Keď povieme, že niekto šíri konšpirácie, vlastne tvrdíme, že šíri spriahania, tajné ilegálne organizácie, čo by znamenalo, že robí závažnú protištátnu činnosť. Je to teda zjavne nesprávne, ale čo narobíme, jazyk sa vyvíja.

Čo môže urobiť ten, kto chce človeku zabrániť, aby sa napil čistej vody? Môže ju zašpiniť, naliať do nej jed. Podobne aj propagandisti jednostranne orientovaných liberalistických ideologických masmédií cielene a usilovne sa snažia miešať a zamieňať hlásateľov legitímnych opozičných názorov a odporu proti koloniálnemu statusu našej krajiny so šíriteľmi bludov, klamármi, zloduchmi, aby všemožne pošpinili a dehonestovali fakt, že pravda je iná, než hovoria oni.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN odmietla rozhodnutie Turecka opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša

0 icon

New York 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok odmietla rozhodnutie Turecka a cyperských Turkov opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša a vyzvala k "okamžitému odvráteniu" tejto jednostrannej akcie, ktorá by mohla zvýšiť napätie na Cypre, informovala agentúra AP V prezidentskom vyhlásení, ktoré v piatok…

Mikulec: Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí hádžu po policajtoch vajíčka

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril pochopenie, že pre niektorých ľudí sú pandémia nového koronavírusu i s ňou súvisiace obmedzenia natoľko frustrujúce, že sa rozhodnú prísť protestovať pred Národnú radu (NR) SR. Nedokáže však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí…

Delta variant je v Európe dominantný

0 icon

Londýn 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania…

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo investigatívne médium a piatich novinárov za zahraničných agentov

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo investigatívnu webstránku Insider a piatich novinárov za „zahraničných agentov“. Medzi nimi sú aj dvaja novinári z investigatívneho webu Projekt, ktorého vydavateľstvo nedávno generálna prokuratúra vyhlásila za „nežiaducu organizáciu“ Insider informoval o vyšetrovaniach údajnej korupcie a zneužívania moci poprednými…

SAK: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o reálnej zmene

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že sa o téme kolúznej väzby ako o roky potláčanej téme hovorí, novela trestného poriadku ako celok však nespĺňa predstavy o reálnej zmene trestnej politiky štátu, ktorá by krajinu v tejto oblasti zaradila medzi vyspelé európske štáty. SAK to…

Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to…

Kovařík: Dal som vykonať kontrolu, či polícia dav zvládla a nepodcenila situáciu

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. Uviedol to v reakcii na piatkový protest stoviek nespokojných občanov pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru…

Španielsko a Holandsko sa dostali do nemeckého zoznamu oblastí s vysokým výskytom vírusu

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Dietze)   Nemecko zaradilo Španielsko a Holandsko do zoznamu „oblastí s vysokým výskytom" koronavírusu. Znamená to, že väčšina ľudí prichádzajúcich z týchto štátov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, budú musieť od budúceho týždňa ísť do karantény Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu…

UNESCO žiada Turecko o správu o chráme Hagia Sofia po jeho premene na mešitu

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)   Výbor svetového dedičstva UNESCO v piatok požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu, informovala agentúra AFP Krok Turecka…

V Bulharsku začali sa koaličné vyjednávania pod taktovkou prezidenta

0 icon

Sofia 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Bulharský prezident Rumen Radev v piatok začal konzultácie o zostavení novej vlády. Na úvod sa stretol s predstaviteľmi populistickej strany Je taký národ (ITN), ktorá v predčasných voľbách z 11. júla získala najviac hlasov. Informovala o tom agentúra BTA Podpredseda ITN Toško Jordanov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Hľadá sa Liberator: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Hľadá sa Liberator. Po tom, čo ťažbári ropy našli v Líbyjskej púšti vrak lietadla, sa rozpútalo vyšetrovanie. Všetkých členov posádky našli uprostred púšti mŕtvych, chýbal však jeden člen. Už pri vzlietaní v nepriaznivých podmienkach sa z 25 člennej skupiny lietadiel s cieľom bombardovať Neapol, vrátilo 9 kusov. Medzi nimi však…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

TOP10: Kuchynské katastrofy alebo ty už do kuchyne nikdy nevkročíš!

0 icon

Ak chceš tráviť čas v miestnosti, kde sa pripravuje jedlo, mal by si vedieť aspoň nejaké základy. Ak ich ale nemáš, kuchynské katastrofy na seba nenechajú dlho čakať. Nesprávne používanie sporáku alebo ostrých nožov môže byť skutočne nebezpečné. Hlavne keď ani nemáš šajnu, čo vlastne robíš. Svoje o tom vedia…

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali