Prečo príslušníci slovenskej menšiny na Ukrajine majú maďarské pasy?

Prečo príslušníci slovenskej menšiny na Ukrajine majú maďarské pasy?

Bratislava/Kyjev 1. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Christian Bruna)

 

Pred Zahraničný výbor Národnej rady predstúpil budúci slovenský veľvyslanec na Ukrajine Marek Šafin, aby poslancov informoval o svojich plánoch na svojom budúcom pôsobisku. Na Ukrajine v minulosti už niekoľko rokov pracoval, dôverne ju pozná a poslancom porozprával veľmi zaujímavé veci. Niektoré z nich zazneli z oficiálnych miest po prvýkrát.

Ilustračné foto

„Ukrajina by sa rada stala členským štátom Európskej únie,“ uviedol svoje vystúpenie pred členmi zahraničného výboru budúci veľvyslanec v tejto krajine. „Podľa reakcií niektorých členských krajín to však tak skoro nebude. Krajina momentálne prechádza veľmi zložitým obdobím. Potom ako v roku 2014 deklarovali snahu dostať sa do euroatlantických štruktúr, vyvolalo to nesúhlas ich veľkého suseda, ktorý Ukrajinu považuje za svoje takzvané blízke zahraničie. Stali sa tam udalosti, o ktorých informovali médiá po celom svete.“

Reklama

„Našou snahou bolo a bude, aby sme mali na hranici suseda, ktorý bude predvídateľný, bezpečný, a od ktorého nebude hroziť žiadna destabilizácia. Preto sa snažíme Ukrajine maximálne pomáhať, podporujeme ju a budeme ju podporovať v tom smerovaní, ktoré si vybrala. A zároveň by sme boli veľmi radi, keby sa vyriešil problém, ktorý dnes v krajine existuje,“ sformuloval postoj Slovenska k situácii v najväčšej susednej krajine Šafin. „To však nebude možné bez toho, aby sa o riešenie usilovali obidve strany konfliktu.“

„Nesmieme zabudnúť, že na Ukrajine žije aj slovenská menšina,“ upozorňuje Šafin. „Táto je historicky sústredená v Zakarpatí, kde pôsobí aj slovenská škola, resp. ukrajinská škola s vyučovacím jazykom slovenským. Od prvého po štvrtý ročník sa deti učia všetko v slovenčine a od piateho do deviateho ročníka majú slovenčinu ako jeden z predmetov. Slovensko dosť významne tejto škole pomáha, či už finančne alebo učebnicami, a pomáhajú aj slovenskí podnikatelia.“

Reklama

Čo môže Slovensko urobiť pre Ukrajinu? Šafin hovorí: „My vieme pomerne veľa urobiť v rámci Vyšehradskej štvorky, všetky štyri krajiny dohromady. Ibaže tu je teraz ten problém, že maďarská menšina dosť tvrdo vystúpila proti novému ukrajinskému jazykovému zákonu a Maďarsko, ako aj teraz nedávno minister zahraničných vecí Maďarska Szijjártó povedal, mieni chrániť Maďarov kdekoľvek a proti komukoľvek. Oni sa rozhodli, že ich najlepšou obranou je útok a snažia sa blokovať Ukrajincov na multilaterálnych fórach. My si myslíme, že to tam nepatrí, že to je čiste bilaterálny problém a mali by sa dohodnúť oni medzi sebou, najlepšie bez sprostredkovateľov. Najhorší variant asi je uzavrieť sa do svojich zakopaných pozícií a nechcieť počuť čo hovorí druhá strana. Z takýchto situácií potom môžu vzísť konflikty, v najhoršom prípade aj ozbrojené.“

Šafin rozpráva o postavení maďarskej menšiny na Ukrajine: „Maďarská menšina je sústredená v oblasti miest Mukačevo a Beregovo. Oni majú systém menších škol, pravdepodobne sú čiastočne finančne podporované z maďarskej strany. A potom sú na Zakarpatí maďarské školy, kde však neučia ukrajinčinu, pretože tieto kompletne prešli na maďarčinu. To znamená, že nový jazykový zákon ukrajinských Maďarov citeľne zasiahol, hoci v skutočnosti nebol namierený proti nim. Zavádza podmienky, že v materinskom jazyku by sa mali deti učiť prvé štyri roky a zvyšných päť rokov by mal byť jedným z predmetov. Ukrajina sa tým snaží ich naučiť za prvé štyri roky ukrajinsky tak, aby si našli uplatnenie nie iba v Maďarsku, lebo tí ľudia väčšinou potom odchádzajú do Maďarska, ale aby sa mohli uplatniť na celej Ukrajine, prípadne v Rusku, Bielorusku či inde. Možno je to zatiaľ nepopulárne, ale deťom sa tak rozširuje sféra uplatnenia.“

Budúci veľvyslanec na Ukrajine hovoril aj o zavedení bezvízového styku: „Bezvízový styk bol krajine udelený do veľkej miery vďaka Slovensku. Môžem povedať, že sme nad tým strávili veľmi dlhý čas. Bolo treba niektorým západným spojencom vysvetliť, že ľudia, ktorých sa oni obávajú, teda predstavitelia šedej a inej ekonomiky a podobní, tí už sú dávno tu, pretože tí dokážu splniť akékoľvek podmienky, dokážu predložiť akýkoľvek papier.“

Šafin vysvetľuje dôvody tohto rozhodnutia: „Ten bezvízový styk je skôr o pyschológii, aby sa Ukrajinci necítili byť občanmi tretej kategórie a nemuseli postávať pred veľvyslanectvami. My keď vydávame víza, dávame veľmi veľa, asi 40 percent víz bez poplatkov – či už Rusom v Rusku, Bielorusom. Čiže obmedzujeme vyberanie poplatkov na maximálne možnú mieru, ako nám to len dovolí schengenský systém. Je to preto, aby sme ukázali tým jednoduchým ľuďom, obyčajným občanom, že je možnosť cestovať do zahraničia, a že existuje aj iný svet, než ten, ktorý poznajú doma.“

„Išlo o to, aby človek, keď sa rozhodol cestovať, nemusel dva mesiace čakať, kým sa žiadosť vybaví. Oni veľakrát nestáli osobne pred tými ambasádami, kde tie ceny sú fixné, ale tým, že Ukrajina je veľká, nechávali si to sprostredkovať rôznymi agentúrami, kde z ceny napríklad 35 eur za víza vyrastie poplatok na 600 – 700 eur a v Rusku, kde sú ceny o niečo vyššie, aj na tisíc,“ pokračuje Šafin. „Čiže aj to bolo motívom pre nás, aby sme sa snažili vyrokovať ten bezvízový styk. Teraz občania, ktorí majú biometrické pasy, keď na hranici preukážu dostatočné finančné prostriedky, môžu na územie Schengenu vojsť. Myslím si, že to pomáha a je to aj určitá reklama pre Slovensko. Tí ľudia, keď sem prídu, tak sa na Ukrajinu aj vrátia, pretože tí, ktorí chceli z Ukrajiny odísť, sú už dávno preč.“

Reklama

Na otázku poslanca, prečo príslušníci slovenskej národnostnej menšiny na Ukrajine si berú maďarské občianstvo a majú maďarské pasy, Šafin odpovedal: „Treba povedať, že Maďari rozdali dosť veľa pasov, a nielen oni, ale donedávna to robili aj Rumuni. Slováci ich brali hlavne preto, že postup nášho úradu pre zahraničných Slovákov – bohužiaľ, musím to priznať – bol liknavý a neúmerne sa preťahovali procesy vydávania preukazu zahraničného Slováka. A to ešte nebol pas, ale len preukaz zahraničného Slováka: kto ho má, uľahčuje mu to pohyb v tej príhraničnej 50-kilometrovej zóne, prípadne návštevy na Slovensku a tak podobne. Na rozdiel od nás Maďari, Poliaci, Rumuni reagujú veľmi pružne. Mám však signály z Ukrajiny, že už nastalo určité zlepšenie, už sa ľudia nesťažujú (dúfajme, že to nie je preto, že už väčšina má maďarské pasy, pozn. red.). Treba však povedať, že títo ľudia nezostávajú v Maďarsku. Oni síce prejdú hranicu do Maďarska, ale zamestnajú sa u nás alebo v Čechách, prípadne idú ešte ďalej. O týchto veciach sa príliš nepíše, chcel som len priblížiť, že takto to funguje.“

Poslanci sa pýtali aj na možnosti získania kvalifikovaných pracovných síl z Ukrajiny pre naše firmy. Šafin vysvetlil: „Treba si uvedomiť, že približne jeden a pol milióna Ukrajincov je v Poľsku, okolo dvestotisíc v Čechách, niekoľko stoviek tisíc v Nemecku, veľmi veľa Ukrajincov svojho času odcestovalo do Portugalska, takže neviem či sa nám podarí ešte nejakých špecialistov prilákať na Slovensko. Teraz sa začal program vzdelávania na ukrajinských vysokých školách v spolupráci so slovenskými vysokými školami zameraný hlavne na informačné technológie, sú tu misie v Charkove či v Odesse. Jednou z vecí, ktoré plánujem urobiť po mojom príchode, je prejsť Ukrajinu po školách a skúsiť nadviazať spoluprácu. Viem, že aj Slovenská akadémia vied má záujem o doktorandov z Ukrajiny v rôznych oblastiach a tiež sa na tom pracuje.

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:41

Úrady v ruskej Kurganskej oblasti nariadili evakuácie v niekoľkých okresoch pre stúpajúce hladiny riek.

16:33

Na väčšine Slovenska hrozí počas najbližšej noci a nedeľňajšieho skorého rána mráz, ktorý môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav vo vydanej výstrahe prvého stupňa.

16:15

V Rafahu na juhu Pásma Gazy zabila izraelská armáda počas nočných útokov deväť členov palestínskej rodiny, informoval tamojší úrad civilnej ochrany.

15:30

Izraelské bezpečnostné sily zabili počas útoku v okolí utečeneckého tábora Núr Šams na palestínskom západnom brehu Jordánu desať militantov, informovala izraelská armáda.

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali