Prečo navštívil prezident RF Vladimír Putin Strednú Áziu

Prečo navštívil prezident RF Vladimír Putin Strednú Áziu

Moskva 2. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Prezident RF Vladimír Putin zavŕšil svoje stredoázijské turné, počas ktorého navštívil Kazachstan, Tadžikistan a Kirgizsko. Podobné návštevy hlavy štátu predstavujú dôležitú aktivitu, cieľom takýchto návštev je riešenie strategických úloh. Pravdepodobne tomu bolo tak aj pri tejto poslednej návšteve ruského prezidenta Vladimíra Putina, aj keď oficiálne média neposkytli žiadne významejšie podrobnosti o dôvodoch tejto cesty

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Dôvodov, prečo Vladimír Putin navštívil stredoázijský región je viacero. Predstava, že ruský prezident Vladimír Putin navštívil Astanu, Dušanbe a Biškek kvôli tomu, aby oslávil s kazašskými, tadžickými a kirgizskými  vrcholnými predstaviteľmi 25. výročie naviazania vzájomných diplomatických vzťahov je veľmi nepravdepodobná, rovnako ako je nepravdepodobný dôvod, podľa ktorého cesta ruského prezidenta Vladimíra Putina mala posilniť vzájomné hospodárske vzťahy a umožniť tadžickým poľnohospodárom posilniť svoje pozície na ruskom trhu, či podporiť integráciu ekonomiky Kirgizska v euroázijskej Hospodárskej únii. Na riešenie takýchto úloh nie je potrebný prezident, stačia politickí predstavitelia nižšej úrovne.

Reklama

Vladimír Putin bol v Strednej Ázii riešiť iné problémy.  Najdôležitejším problémom je Afganistan. Rusko, Kazachstan a stredoázijské republiky sú priamo zainteresované na tom, aby sa nestabilita v Afganistane nerozširovala. Dnes sa ukazuje, že sa teroristická skupina ISIS po porážkach v Iraku a Sýrii rozhodla zachrániť v Afganistane a tento plán predstavuje ich prioritu pre najbližšie obdobie.

Podľa Alexandra Krylova, vedúceho Centra postsovietskych štúdii na Ruskej Akadémii Vied, návšteva prezidenta RF súvisela so skutočnosťou, že hranice stredoázijských republík s Afganistanom  nie sú dostatočne chránené a je potrebné efektívnejšie túto hranicu kontrolovať. Momentálne môžu teroristi relatívne jednoducho  prechádzať cez afgánsko-tadžickú hranicu a postupovať ďalej na sever, smerom na Kazachstan a Rusko.

Reklama

Dlhodobá prítomnosť západných, prevažne amerických vojakov v Afganistane nepriniesla žiadne uspokojivé výsledky. Mier a stabilita v Afganistane neexistuje, práve naopak. Afganistan predstavuje centrum nestability, ktorý ohrozuje ruského spojenca Kazachstan, takže túto hrozbu je potrebné eliminovať, zabezpečiť južnú hranicu stredoázijských republík.

Je preto viac ako pravdepodobné, že prezident RF Vladimír Putin riešil so svojími partnermi z Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu práve problém ich južnej hranice. Najťažšia situácia je v Tadžikistane, ktorý má aj najdlhšiu hranicu s Afganistanom. Pravdepodobne v najbližšej dobe sa dozvieme o nových iniciatívach a vytvorení nových mechanizmov proti “afgánskej hrozbe”.

Dmitriuj Nikolaevič Verchoturov, expert Centra pre štúdium moderného Afganistanu uviedol, že ruský prezident Vladimír Putin mal dlhší rozhovor aj s prezidentom Turkménska. Turkménska armáda je relatívne slabá, hranice sú chránené takisto nedostatočne. Turkménsko nie je členom žiadneho vojenského bloku, takže poskytovať pomoc Turkménsku bude náročnejšie. Bez Turkménska však realizácia jednotnej stratégie vo vzťahom k Afganistanu nemá samozrejme zmysel. S kirgizským prezidentom Vladimír Putin prerokúval tému  ďalšej budúcnosti ruskej leteckej základne v Kirgizsku.

Mapa stredoázijských republík Foto:facebook

Aby bolo možné vykonávať účinnú a efektívnu politiku vo vzťahu k Afganistánu je potrebné nevyhnutne vytvoriť vhodné podmienky pre stabilitu a sprehľadniť vzťahy  v tomto regióne. Aj keď sa situácia značne zlepšila, stav stále nie je taký, aby mohli Rusko a Kazachstan s istotou povedať, že majú situáciu pod úplnou kontrolou.

Stredoázijské sovietske republiky v čase existencie ZSSR predstavovali navzájom prepojený hospodársky komplex, ktorý sa však po roku 1991 rozpadol. Medzi jednotlivými štátmi sa objavili ostré rozpory ohľadne vody a energie a rovnako ako na Kaukaze aj v stredoázisjkých republikách narástli po roku 1991  aktivity americkej CIA a prichádzalo k americkým pokusom vytvoriť na území bývalých stredoázijských republík americké vojenské základne.

Reklama

Čo sa týka situácie s vodou – Tadžikistan a Kirgizko sú štáty rozložené v horách, odkiaľ do priaralských stepí tečú dve veľké rieky Amudarja a Syrdarja. Na území Tadžikistanu a Kirgizska sa nachádza množstvo vodných elektrárni a kaskád, v zime kedy je zájem o energiu veľmi vysoký, rastie aj prietok. V lete Kirgizi a Tadžici prietok vody regulujú, pretože sa snažia nahromadiť vodu znova na zimné mesiace. Voda tak samozrejme chýba Uzbekom a Kazachstanu, pretože nedostatok vody ohrozuje ich poľnohospodárstvo.

Aby sa dokázali zregulovať tieto rozpory je potrebné, aby celý región vytvoril nový riadiaci systém vodného hospodárstva a energetickej rovnováhy. Žiaľ systém, ktorý bez problémov fungoval v čase existencie ZSSR sa dnes nedá obnoviť, pretože politici jednotlivých stredoázijských republík sledujú v prvom rade svoje vlastné politické ciele.

Aby sa dokázali vyriešiť hospodárske problémy stredoázijských republík sú potrebné zdroje a možnosť prístupu týchto stredoázijských republík k obrovským trhom s elektrinou v Rusku. Stredoázijské republiky by bez prístupu na ruský trh nedokázali plnohodnotne existovať, do Ruska navyše chodia mnohí obyvatelia týchto krajín za prácou. Bolo by naozaj vhodné, keby sa potenciál spojenectva medzi Ruskom a stredoázijskými republikami podarilo prehĺbiť a upevniť. Následne by to automaticky prinieslo aj lepšiu ochranu južných hraníc stredoázijských republík a stabilizáciu pomerov.

V najbližšom období sa Vladimír Putin stretne aj s Mirzajevom, prezidentom Uzbekistanu. Celkovo návšteva Vladimíra Putina do Strednej Ázie sledovala cieľ pripraviť a vytvoriť kvalitatívne novú etapu vo vzájomných vzťahoch medzi Ruskom a krajinami regiónu. Je možné, že čoskoro uvidíme masívne zmeny k lepšiemu v celom stredoázijskom regióne.

Dmitrij Nersesov

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali