Prečo bol Stoltenbergov prejav v Tokiu taký nehorázny

Prečo bol Stoltenbergov prejav v Tokiu taký nehorázny

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Takashi Aoyama/Pool Photo via AP)

 

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg predniesol v stredu prejav na univerzite Keio v Japonsku. Ak by sme mali tento prejav charakterizovať, označil by sa za “zlú úroveň, zlý vplyv a zákerné úmysly”. Nestál za zmienku, ale negatívne trendy NATO a Japonska odhalené z jeho obsahu si zaslúžia vysokú ostražitosť celého ázijsko-tichomorského regiónu. Možno povedať, že prejav je plný “zlovestných znamení”

Jens Stoltenberg Fumio Kišida
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a japonský premiér Fumio Kišida si podávajú ruky počas stretnutia 31. januára 2023 v Tokiu

Pred návštevou Japonska Stoltenberg odcestoval do Južnej Kórey. Hoci aj v Južnej Kórei rozohral “čínsku hrozbu” a so zlým úmyslom spojil Čínu, Rusko a Severnú Kóreu, jeho slová boli oveľa menej priame a otvorené ako v Tokiu. Tvárou v tvár japonskému publiku Stoltenberg strávil veľa času útokom na Čínu. Senzačným tónom povedal: “To, čo sa dnes deje v Európe, by sa zajtra mohlo stať vo východnej Ázii.” Takisto bez okolkov povedal: “Čína nie je náš protivník.” To, čo povedal neskôr, však v podstate znamenalo očierňovanie a ohováranie Číny. Obvinil Čínu z “podstatného budovania svojich vojenských síl vrátane jadrových zbraní bez akejkoľvek transparentnosti” a povedal, že Čína (pevninská Čína) sa snaží získať kontrolu nad Juhočínskym morom a ohrozuje Taiwan.

Reklama

Stoltenbergove slová a činy v Japonsku a Južnej Kórei sú veľmi odlišné, čo odráža mnohé hlboko zakorenené problémy, ktoré naznačujú, že tieto dve krajiny zohrávajú v strategickom projekte NATO odlišnú úlohu. V Soule hovoril najmä k juhokórejskej strane, ktorá bola cieľom jeho presviedčania a podnecovania, zatiaľ čo v Tokiu hovoril k celému ázijsko-tichomorskému regiónu a japonské orgány stáli bokom ako komplici a spoluspiklenci.

Po rokovaniach Stoltenberga s japonským premiérom Fumio Kišidom 31. januára bolo vydané spoločné vyhlásenie, v ktorom bol veľmi výrazný spoločný postoj voči Číne a Rusku a zámer zasahovať do situácie za Taiwanským prielivom. Tieto skutočnosti nepochybne vytvoria riziko konfrontácie a rozdelenia táborov v ázijsko-tichomorskom regióne. Úloha, ktorú NATO zohráva, je presne taká istá, akú zohrávalo na európskej pôde. Inými slovami, je to vlastne samotné NATO, ktoré presadzuje myšlienku, že “to, čo sa dnes deje v Európe, sa zajtra môže stať vo východnej Ázii”.

Reklama

Vlk, ktorého základný tábor a aktivity boli dlho na ďalekom západe, si našiel oporu vo východnej Ázii s veľkými ambíciami. Japonsko je tým, kto vlka do domu nalákal, a hľadá aj vysokopostavený dôvod. Stoltenberg ako generálny tajomník NATO nie je kvalifikovaný na to, aby diktoval východoázijské záležitosti, nehovoriac o tom, že dokonca dáva poburujúce vyhlásenia. Japonsko do istej miery vytvorilo takúto príležitosť pre neho a NATO. Stoltenberg sa neváhal o Japonsku vyjadriť sladko, keď povedal, že spomedzi partnerov NATO nie je nikto bližší alebo schopnejší ako Japonsko. Pochválil tiež výrazné zvýšenie japonského rozpočtu na obranu a revíziu jeho bezpečnostnej stratégie, teda správanie, ktoré bolo v ázijsko-tichomorskom regióne široko spochybňované. NATO a Japonsko vytvorili bludnú vzájomnú posilu.

Je zrejmé, že NATO je pre východnú Áziu a celý ázijsko-tichomorský región nevítaným “hosťom”. Väčšina tunajších členov sa na Stoltenbergovu návštevu pozerá s podozrením a obavami. Tieto pochybnosti a obavy nie sú neopodstatnené, naopak, sú celkom potrebné. Pozitívnejší postoj k zásahom NATO do ázijsko-tichomorských záležitostí má pravdepodobne len Japonsko. Nie je ťažké uhádnuť, o čom Japonsko uvažuje. Podstata problému spočíva v tom, že jeho vnímanie Číny je nesprávne. Rýchlo rastúcu Čínu považuje za hrozbu a snaží sa prijať opatrenia ako Washington, aby zablokovalo tempo rozvoja Číny. To však nie je možné dosiahnuť len silou Japonska. Tokio preto začalo intenzívne pracovať na zavedení zahraničných síl do regiónu a ich “zjednotení” s cieľom vytvoriť vojenský, diplomatický a politický tlak na Čínu.

Ako dva politické subjekty s hanebnou vojnovou históriou čelia “ázijsko-pacifická militarizácia NATO” aj “militarizácia Japonska” silnému morálnemu a praktickému odporu. Práve preto sa obe strany javia ako “podobne zmýšľajúce”. Ruka NATO v ázijsko-tichomorskom regióne sa snaží vyrúbať si kanál v Japonsku. Takáto diabolská dohoda je zlou správou pre ázijsko-tichomorský región a dokonca pre celý svet. Všetky krajiny v regióne vrátane mierumilovných síl v Japonsku by mali prijať preventívne opatrenia a brániť sa spojeniu medzi Tokiom a NATO.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali