Pravdepodobnosť vzniku občianskeho konfliktu v USA rýchlo rastie

Pravdepodobnosť vzniku občianskeho konfliktu v USA rýchlo rastie

Washington 25. júla 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

 

Ruský politológ a analytik Michail Chazin na portáli Iarex venuje pozornosť možnosti vzniku občianskeho konfliktu v USA, ktorý podľa jeho slov neustále rastie.

Na snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Skeptici tvrdia, že občianska vojna v USA nemôže vzniknúť, pretože v USA nemajú americkú ambasádu a CIA má zakázané viesť svoje operácie na území USA. Cynici však tvrdia, že k tomu aby vznikla občianska vojna v USA, postačuje Donald Trump, americká ekonomika a fakt, že CIA aj tak zákony dodržiava len dovtedy, kým je dodržiavanie zákonov pre nich výhodné.

Reklama

Objektívne ekonomické faktory v USA však naznačujú, že situácia v americkej spoločnosti je napätá bez ohľadu na to, aké kroky robí americká elita voči Trumpovi a aké kroky robí Trump. Tvrdenia amerikanofilov, že k občianskej vojne v USA nemôže prísť, sú len ich subjektívnym názorom, ktorý nemusí zodpovedať reálnej skutočnosti. Čisto na okraj – väčšina amerikanofilov nepripúšťala v minulosti ani možnosť brexitu, úvahy na podobnú tému dokonca označovali za konšpiračné, dnes sa však o brexite bavíme ako o samozrejmej veci. Takisto názor, že krajina, ktorá vedie aktívnu zahraničnú politiku, nemôže mať vnútorné problémy, nemožno považovať za smerodajné, príkladov o opaku je z histórie viac ako dostatok. Napríklad aj ZSSR viedol aktívnu zahraničnú politiku a napriek tomu jeho vnútorné problémy a Gorbačov v čele zapríčinili, že ZSSR zmizol z povrchu sveta. Dnes majú USA množstvo vnútorných problémov, v čele Trumpa a takisto vedú aktívnu zahraničnú politiku.

V USA majú tri veľké problémy. Vynechajme zahraničnopolitické problémy súvisiace s tým, že USA prestali byť svetovým žandárom a existencia jednopolárneho sveta sa skončila a venujme svoju pozornosť len vnútropolitickým americkým problémom. Tie sú v podstate dva, vnútropolitický zápas medzi Trumpom a protitrumpovskými elitami a rastúce ekonomické problémy, ktoré sa neustále zvyšujú, napriek tomu, že pomocou USD môžu Američania diktovať svetu svoje predstavy a presadzovať svoje názory a predstavy. Napriek tomu sme svedkami rastu amerických ekonomických problémov, úpadku životnej úrovne obyvateľstva a prudkému zníženiu HDP, čo  patrí vždy k hlavným faktorom, vedúcim k radikalizácii pomerov v spoločnosti.

Reklama

Ako ukazujú historické skúsenosti z posledných dvoch storočí, kľúčovým faktorom určujúcim rozsah katastrofy demokratického štátu je pád HDP. Ak je úroveň poklesu HDP nižšia ako 40%, stále existuje vysoká pravdepodobnosť, že politicko-sociálna štruktúra úder vydrží a ku žiadnej kataklyzme v podobne vnútorného občianskeho konfliktu nepríde. Napríklad kríza v USA 1930-1932 a kríza v Rusku po rozpade ZSSR v 90 rokoch neviedli k rozpadu štátu. Pokles HDP v oboch prípadoch predstavoval približne 35% (pri porovnávaní sa do úvahy berie približne posledných cca 50 rokov). Pritom životná úroveň v oboch prípadoch poklesla aj viac ako o 40%, pokles HDP sa však ustálil na spomenutých 35%, takže aj USA a aj Rusko krízu úspešne prekonali.

Dnes je situácia v USA iná. Dnes sa nominálny pokles HDP v USA približuje k hranici 40% (do úvahy berú odborníci posledných 50 rokov existencie USA), pripadne už podľa niektorých ukazovateľov pokles HDP hranicu 40% aj prevyšuje, aj keď pokles HDP nie je na území USA celoplošne rovnaký. Stačí však, aby vnútorný problém vznikol, nabral na intenzite a následne bude veľmi problematické uchrániť existujúcu sociálno-politickú štruktúru v USA bez vonkajšej podpory.

Čo môžeme označiť pojmom sociálno-politická štruktúra?  Veľmi zjednodušene ide o štruktúru spoločenských vrstiev, v ktorej sa berú do úvahy ekonomické, politické, demografické, sociálne faktory. Zlom môže viesť k revolúcii a následnej zmene, alebo vyústi v diktatúre. Diktatúra však  v prvom rade nevzniká kvôli zvrátenej túžbe politických exponentov po absolútnej moci, ide skôr o reakciu na potrebu zabezpečiť v čase existujúcich problémov štátu obyvateľstvo základnými potrebami a zabrániť rozpadu štátu. V USA môže prebrať rolu diktátora v prvom momente federálna vláda, podobne ako kedysi v ZSSR a Nemecku po roku 1918 riadili štát kolektívne orgány a až neskôr sa objavili klasickí diktátori v pravom slova zmysle.

Stupeň agresivity miestneho obyvateľstva a množstvo zbraní v spoločnosti je takisto veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje charakter, intenzitu i trvanie občianskeho konfliktu v krajine. Federálne štruktúry  samozrejme vždy vykazujú snahu potlačiť masové protestné vystúpenia, čím dlhšie však bude vnútorný konflikt existovať, tým ťažšie bude dostať situáciu pod kontrolu.  Ak vezmeme do úvahy Americkú občiansku vojnu 1861 – 1865, alebo Občiansku vojnu v ZSSR 1918 – 1923 (HDP pokleslo menej ako o 40%), situácia sa pomerne rýchlo vyriešila a v priebehu jednej generácie (približne 20 – 25 rokov) sa podarilo zmierniť aj existujúce  napätie v spoločnosti. Samozrejme v uvedenom čase sa výrazne znížili možnosti USA či ZSSR presadzovať svoj vplyv na svetovej scéne.

Takže záver znie nasledovne: V USA môže reálne kvôli ekonomickej a politickej kríze prísť k vážnemu narušeniu sociálno-politickej infraštruktúry štátu. Nemusí ísť o celoplošný problém, ale môže ísť o problém v niektorých regiónoch (podobne ako Rusko muselo riešiť problém na Kaukaze). Na Kaukaze ovplyvňovali priebeh konfliktu tri faktory: vstup zahraničných tajných služieb, religiózne, kultúrne a sociálne rozdiely a rozpory, množstvo zbraní medzi obyvateľstvom. Religiózne, kultúrne a sociálne rozdiely i rozpory v USA sú značné, rovnako ako množstvo zbraní medzi obyvateľstvom. Priamy vstup cudzích tajných služieb podobne ako v prípade Čečenska, by  bol reálny až v neskoršej fáze vnútorného konfliktu.

Reklama

Rusku sa vďaka Putinovi podarilo zabrániť vývoju, pri ktorom by vznikli iné “centrá moci a riadenia”. Moskva ostala centrom Ruska, odstredivé ambície regiónov sa nenaplnili a situácia sa aj na Kaukaze dostala nakoniec pod kontrolu.  Pri páde ZSSR  v roku 1991 naopak odstredivé tendencie slávili úspech a ZSSR sa rozpadol na samostatné štáty. V prípade USA však existuje riziko, že vzniknú aj iné centrá moci a riadenia, odpor voči Trumpovi je v určitých oblastiach enormný. Či nakoniec vyústi situácia do takého stavu, že budú v USA existovať rozličné centrá – napríklad Texas, Kalifornia, východné pobrežie a pod. je ešte priskoro tvrdiť . Situácia v USA je však napätá, polarizácia spoločnosti, ekonomické problémy a vnútorné turbulencie predstavujú vážne riziko nielen pre USA, ale aj pre svetovú politiku, kde by sa rastúci pokles vplyvu USA určite prejavil aj v nových pohyboch a konfliktoch na medzinárodnej scéne.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:19

Izraelské sily údajne prevzali tzv. taktickú kontrolu nad koridorom zvaným “Filadelfi”, ktorý vedie pozdĺž hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom. Tvrdí to nemenovaný predstaviteľ izraelskej armády.

20:18

Regionálny súd autonómnej oblasti Madrid v stredu zamietol odvolanie prokuratúry proti začatiu vyšetrovania manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza pre viacero údajných trestných činov vrátane korupcie.

19:48

Európska komisia (EK) odloží svoje rozhodnutie o clách na čínske elektromobily až na obdobie po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia začiatkom júna.

19:47

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v stredu stiahol veľvyslanca brazílskej vlády v Izraeli po mesiacoch napätia medzi oboma krajinami v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy.

19:46

Šestnásťmesačné dieťa zomrelo vo Francúzsku v aute na parkovisku po tom, čo ho jeho otec zabudol vyložiť v jasliach. K incidentu došlo podľa polície ešte v utorok. Muž šiel namiesto do jasieľ rovno do svojho zamestnania v obci Sausheim v regióne Alsasko. Chlapca pritom zabudol vo vozidle, spresnila v stredu prokuratúra v meste Mulhouse.

19:35

Vojaci nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) už nebudú musieť predkladať doklad o zaočkovaní proti koronavírusu. Nemecké ministerstvo obrany totiž v stredu oznámilo, že povinnú vakcináciu zrušilo.

19:25

Skupina švajčiarskych žalobkýň zo združenia Klimatických senioriek v stredu pohrozila švajčiarskej vláde, že ak nezabezpečí vykonanie rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v ich prospech, podajú na ňu sťažnosť v Rade Európy.

19:19

Výročie budapeštianskej havárie vyhliadkovej lode Hableány spred piatich rokov a obete zrážky motorového člna s výletnou loďou z 18. mája pri obci Verőce na Dunaji si pripomenuli v stredu predstavitelia Maďarskej celoštátnej plavebnej asociácia (MHOSZ), Asociácie osobných lodí (SZSZ) i zástupcovia Budapeštianskeho veliteľstva polície (BRFK).

19:17

Spojené štáty plánujú poskytnúť Moldavsku ďalšiu finančnú pomoc vo výške 135 miliónov dolárov na energetickú bezpečnosť a boj proti dezinformáciám z Ruska. V metropole Kišiňov to v stredu na tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou oznámil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Antony Blinken, Maia Sanduová
Na snímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a moldavská prezidentka Maia Sanduová
19:16

Česká vláda rozhodla o vytvorení funkcie vládneho koordinátora strategickej komunikácie štátu. Kabinet Petra Fialu tak chce predchádzať nepriateľským vplyvovým operáciám, ktoré smerujú k destabilizácii štátu. V stredu to oznámil podpredseda vlády a minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš s tým, že do funkcie kabinet menoval bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Otakara Foltýna.

18:01

Na islandskom polostrove Reykjanes sa v stredu začala ďalšia sopečná erupcia, v poradí už piata od decembra 2023. Oznámil to Islandský meteorologický úrad (IMO).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z II. etapy 500 km slovenských Fiva World Rally Slovakia 2024 v parku pri kaštieli Betliar

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Pavel Jacz

Ivan Štubňa

René Pavlík

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali