Grécko, ktoré trajekt prevádzkovalo, tvrdí, že od nedeľňajšieho vypuknutia požiaru je nezvestných ešte 19 ľudí. Spochybnilo tak tvrdenia Talianska, že nezvestných je oveľa viac. Taliansko uvádza, že z horiaceho trajektu bolo zachránených 477 cestujúcich a členov posádky, poväčšine vrtuľníkmi za vetru o sile víchrice. Obe krajiny sa obávajú, že na spodnej palube trajektu, kde boli zaparkované autá a vznikol požiar, by mohli byť telá ilegálnych imigrantov.
V prístave trajekt talianske úrady preskúmajú v rámci vyšetrovania príčin požiaru. Predpokladá sa tiež, že by v plavidle mohli nájsť ďalšie telá obetí
Požiarom zničený trajekt Norman Atlantic pritiahli dnes po celonočnej operácii v rozbúrenom Jadranskom mori do talianskeho prístavu Brindisi, informovala tlačová agentúra AP.
V prístave trajekt talianske úrady preskúmajú v rámci vyšetrovania príčin požiaru, pri ktorom zahynulo najmenej 11 ľudí. Predpokladajú tiež, že by v plavidle mohli nájsť ďalšie telá obetí.
Majiteľ remorkérovej spoločnosti Giuseppe Barretta pre AP v Brindisi povedal, že úrady dnes dopoludnia rozhodujú, kde presne v prístave majú trajekt zakotviť. Na palubu následne vstúpia hasiči a prokurátor.
Trajekt začali vliecť smerom k južnému Taliansku vo štvrtok popoludní a celá operácia trvala takmer 17 hodín. Operácia sa oneskorila, pretože vlečné člny museli čakať na upokojenie silného vetra a vysokých vĺn.
Stále nie je jasné, koľko ľudí bolo na palube trajektu Norman Atlantic, keď na ňom v nedeľu ráno vypukol počas plavby z Grécka do Talianska v podpalubí požiar. Taliansko uvádza, že zachránených bolo 477 ľudí. Taliansky prokurátor predtým povedal, že nezvestných je do 98 ľudí, zatiaľ čo grécke úrady uvádzajú iba 18 nezvestných a tvrdia, že taliansky zoznam je plný duplicitných a zle napísaných mien.
ml