Americký minister zahraničia Mike Pompeo vyhlásil, že nemožno pripustiť, aby Čína považovala vody Juhočínskeho mora za časť svojej “ríše”, a sľúbil, že v najbližšej dobe uskutoční vyhlásenie na túto tému.
“Nesmieme pripustiť, aby Čína považovala vody Juhočínskeho mora za časť svojej námornej ríše. V najbližšej dobe budeme mať k tejto téme viac čo povedať, “sľúbil Pompeo na svojej stránke na Twitteri.
The United States welcomes ASEAN Leaders’ insistence that South China Sea disputes be resolved in line with international law, including UNCLOS. China cannot be allowed to treat the SCS as its maritime empire. We will have more to say on this topic soon. https://t.co/IUmzD7OksC
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) June 27, 2020
Pompeo tiež poznamenal, že “USA vítajú pevný zámer najvyšších predstaviteľov krajín ASEAN urovnať spory v Juhočínskom mori v súlade s medzinárodným právom vrátane (pravidiel Konvencie OSN o morskom práve) UNCLOS”.
Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) prijalo v piatok spoločné vyhlásenie k záverom 36. samitu, ktorý sa konal v režime videokonferencie. V dokumente okrem iného vyslovili vážne znepokojenie v súvislosti so zvýšením napätia v Juhočínskom mori. Účastnícke štáty vyzvali k prekonaniu všetkých územných sporov v regióne na základe medzinárodného práva.
Čína má už niekoľko desaťročí spory s niekoľkými krajinami ázijsko-tichomorského regiónu ohľadom radu ostrovov v Juhočínskom mori, na ktorých šelfe objavili značné zásoby uhľovodíkov. Ide predovšetkým o súostrovia Xishi (Paracelské ostrovy), ostrovy Spratly a Scarborough.
Do sporu sú v rôznej miere zapojené Vietnam, Brunej, Malajzia a Filipíny. Situácia sa často zhoršuje kvôli plavbe amerických lodí, ktoré podľa tvrdenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí porušujú medzinárodné právo, ohrozujú suverenitu a bezpečnosť Číny. Washington nehľadiac na protesty Pekingu prehlasuje, že USA budú plávať všade, kde to povoľuje medzinárodné právo.
V OSN označili vzťahy medzi Ruskom, USA a Čínou za “dysfunkčné”
Generálny tajomník OSN António Guterres sa domnieva, že vzťahy medzi troma “najdôležitejšími” členmi Bezpečnostnej rady OSN, USA, Ruskom a Čínou, sú “dysfunkčné”.
Vyhlásil to v rozhovore pre nemecký denník Die Welt pri príležitosti 75. výročia podpísania Charty OSN.
“OSN nie je zväz demokracií. Zišli sa tu všetky štáty Zeme, čo vedie nevyhnutne k rozporom. Okrem toho fungujú početné orgány rovnako ako pred 75 rokmi. Bezpečnostná rada odráža situáciu vo svete po druhej svetovej vojne, čo môže nesmierne sťažiť prekonanie dnešných kríz. A navyše sú dnes vzťahy medzi troma jej najdôležitejšími krajinami, USA, Ruskom a Čínou, povedzme, dosť dysfunkčné, “vyhlásil Guterres.
Prezident RF Vladimír Putin predtým navrhol zvolanie schôdze najvyšších predstaviteľov stálych členských štátov BR OSN (RF, USA, Čína, Francúzsko, Veľká Británia). Všetky tieto štáty vyslovili svoj súhlas.