Minister zahraničných vecí USA sa stretol so zvolenou predsedníčkou Európskej komisie Ursulo von der Leyenovou, ktorá EK povedie od 1. novembra, s budúcim predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, a tiež s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim. Navyše, sa Pompeo zišiel s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
Podľa zdroja v štruktúrach EÚ sa stretnutie Leyenovej a Pompea, ktoré prebehlo včera večer, konalo, aby sa strany lepšie spoznali a vymenili si názory v otázkach vzťahov medzi EÚ a USA.
“Tento neoficiálny rozhovor bol dôverný, takže pre médiá nie sú žiadne odpovede,“ uviedol zdroj.
Zoznamovanie USA a EÚ
Predtým zástupca tlačového oddelenia Európskej komisie novinárom oznámil, že stretnutie má vstupný a zoznamovací charakter.
Nástupca Donalda Tuska na poste predsedu Európskej rady Charles Michel v utorok sám krátko oznámil výsledky svojho stretnutia s americkým ministrom zahraničia. Na Twitteri napísal, že prejednávali otázky transatlantickej spolupráce.
“Dnes ráno som hovoril s Pompeom o celkových hodnotách a celkových záujmoch. Európa a USA môžu ťažiť zo silnejšej transatlantickej spolupráce,” uvádza sa na jeho účte na Twitteri.
I talked with @SecPompeo this morning on shared values and common interests.
Europe and the USA both benefit from a stronger #transatlantic cooperation. pic.twitter.com/Lu0q1UoYMk
— Charles Michel (@CharlesMichel) 3. septembra 2019
Americký politik sa v utorok tiež prvýkrát stretol s novým predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim. Detaily ich stretnutia tiež nezverejnili. “Bolo to len neformálne stretnutie, pretože minister zahraničia sa chcel stretnúť s novým vedením EÚ,“ uviedol Sputniku zdroj v Európskom parlamente, pričom viac podrobností neuviedol.
Tajné informácie
V tlačovom oddelení misie USA pri EÚ podrobnosti o rokovaniach Pompea v Bruseli tiež neuviedli, keď novinárov odkázali na vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí USA po ukončení cesty. “Žiadne ďalšie informácie o tejto ceste teraz zverejniť nemôžeme,” uviedli Sputniku.
Už o niečo skôr úradník aliancie Sputniku oznámil, že stretnutie Stoltenberga a Pompea bolo súčasťou pravidelných konzultácií s úradnými osobami krajín NATO, pri ktorom malo ísť o súčasné otázky bezpečnosti a príprave k nadchádzajúcim stretnutiam, vrátane budúceho stretnutia ministrov zahraničia NATO a decembrovej schôdze lídrov NATO.
Podľa neho sa tiež očakávalo, že obaja politici prerokujú mierový proces a misiu NATO v Afganistane.
Odstúpenie USA od INF
V októbri 2018 americký prezident Donald Trump uviedol, že USA odstupujú zo Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, keď uviedol, že Moskva nedodržiava svoje záväzky. Zároveň, americká strana nepredložila žiadne dôkazy svojho tvrdenia.
Neskôr americký minister zahraničia Mike Pompeo dal Moskve dva mesiace na to, aby sa vrátila k plneniu podmienok zmluvy. USA trvali najmä na tom, aby sa Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC–8), ktorej dolet podľa Washingtonu porušoval zmluvu INF.
V Moskve tieto obvinenia označili za nepodložené. Zdôraznili, že raketa sa vyvíjala ani testovala na dolet, ktorý by presahoval body zmluvy.
Vo februári Rusko informovalo o pozastavení dodržiavania svojich záväzkov, ktoré vyplývajú zo zmluvy INF. Tento počin bol reakciou na analogické činy Spojených štátov amerických.
Dňa 3. júla tohto roku ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon o vystúpení zo zmluvy INF.