Vedenie Rosseľchoznadzoru potvrdilo, že mienilo preveriť niektorých európskych výrobcov bravčového mäsa a povoliť viacerým z nich dovážať svoje výrobky do Ruska. Prízvukovalo, že kvalitným výrobkom zasa dajú „zelenú“ a vrátia sa na ruský trh. Lenže z ničoho nič zablikalo žlté svetlo a už naskočilo červené… Rosseľchoznadzor uviedol, že tieto plány odkladá na neurčito.
Kompetentní vysvetlili, že predovšetkým sa jednalo o podniky z Francúzska, Talianska, Nemecka, Dánska, Holandska a Maďarska. „Skutočne sme sa pripravovali na tieto inšpekcie a plánovali „zbúrať barikády“. Mienili sme zjemniť sankcie voči európskym výrobcom – poľnohospodárom, avšak momentálne diskutujeme o tom, či sa s tým máme ponáhľať alebo nie. Zatiaľ asi nie,“ prízvukoval predseda Rosseľchoznadzoru Sergej Dankvert.
Podčiarkol, že budúci dodávatelia bravčoviny musia zabezpečiť príslušnú úroveň biologickej ochrany svojich výrobkov, aby zodpovedali ako svetovým, tak aj najvyšším ruským štandardom. Poukázal na to, že v EÚ existujú rôzne kritéria ochrany poľnohospodárskej produkcie a odlišné kvalitatívne štandardy.
„Naši odborníci nechápu, prečo v únii neexistujú jednotné pravidla hry. Ako je možné, že v rôznych krajinách sú odlišné štandardy? Prečo v jednotnom hospodárskom priestore únie existujú odlišné pravidla? Prečo sú pre niektoré štáty prísnejšie, ale pre iné sú liberálnejšie? Prečo aj v pôdohospodárstve v EÚ používajú dvojitý meter ako v politike? Všetko to komplikuje nám prácu. Musíme prešetriť situáciu v každej konkrétnej krajine únie – to určite predlží našu prácu,“ zdôraznil Sergej Dankvert.
Poukázal na to, že krajiny únie majú odlišné zoologicko-veterinárne štatúty: to, čo je normálne v jednej krajine, je zakázané v druhej. Navyše ruská poľnohospodárska inšpekcia musí prešetriť situáciu s chorobami poľnohospodárskych zvierat v jednotlivých krajinách únie. „Prvé prieskumy sme už urobili. Podobné choroby sa vyskytujú v Poľsku, Litve a Estónsku. Takže tieto krajiny nám budú môcť dodávať poľnohospodársku produkciu v lepšom prípade až o 3 roky. V prvom rade ide o ošípané a o bravčové mäso. Naopak v Dánsku je všetko v poriadku,“ vysvetlil.
Sergej Dankvert nepriamo poukázal aj na súvislosť ruských poľnohospodárskych sankcií s tými, ktoré EÚ zasa pripravuje proti Rusku: „Snažili sme sa nájsť východisko, obnoviť obchodnú spoluprácu a dodávky európskej poľnohospodárskej produkcie do Ruska. Avšak, ak sú naši európski kolegovia proti, tak nebudeme sa predbiehať s našimi iniciatívami. Počkáme – sú teraz na ťahu,“ zdôraznil predseda ruského Rosseľchoznadzoru.
eu