Nemecké združenie poľnohospodárov (DBV) nazvalo príčinu poklesu cien mlieka pravým menom: príčinou vývoja boli ostré prepady v dopyte. “Kameňom úrazu je ruské embargo,” povedal šéf DBV Bernhard Krüsken pre Reuters. Po vymáhaní sankcií cena mlieka klesla zo 40 centov na 28 centov. Ruský trh bol vždy dôležitý pre nemeckých poľnohospodárov. Kvôli sankciám ruský trh zmizol takmer cez noc. Čím dlhšie budú sankcie pretrvávať, tým viac bude mať situácia tendenciu zhoršovať sa: cena mlieka je v súčasnosti v priemere 23 centov za liter, ale podľa Krüskena čoskoro klesne na 20 centov za liter. “Ceny, ktoré máme v súčasnosti, sú veľmi nedostatočné.”
Aby toho nebolo málo, hovorí sa o “ekonomickej slabosti” na medzinárodnej scéne – najmä v mnohých rozvíjajúcich sa trhoch v juhovýchodnej Ázii. Postihnuté sú trhy mliečnych výrobkov, ako je sušené odstredené mlieko a maslo. Okrem toho niektoré krajiny zvýšili svoju produkciu mlieka.
Z toho teda vyplýva, že najviac si protiruskú politiku nemeckej spolkovej vlády odnesú daňoví poplatníci. Ministerstvo poľnohospodárstva chce podľa agentúry Reuters poskytnúť priamu pomoc v rozmedzí 60 až 100 miliónov eur. Minister poľnohospodárstva Christian Schmidt (CSU) povedal pre Süddeutsche Zeitung: “Podporíme poľnohospodárov úľavami na daniach a podporu likvidity.” Kým bude pre poľnohospodárov znovu otvorený ruský trh, Schmidt chce “obmedziť produkciu”.
Heise komentoval výstižne: “Obmedzovať produkciu neznie ako rozumné riešenie v hospodárskej politike. Alternatívou by bolo otvoriť producentom mlieka nové trhy. Federálna vláda by mala riešiť príčinu, nie vytvoriť podprodukciu.”
V poslednej sa objavili hlasy z nemeckých spolkových krajín a ostatných členských štátov EÚ za ukončenie sankcií proti Rusku. Aj ostatné odvetvia trpia v dôsledku sankcií.