Poliaci kritizujú čajové ospravedlnenie Ukrajincov za masaker na Volyni: „Keď zabíjajú Židov, tak je to genocída, a keď Poliakov, tak nie“

Poliaci kritizujú čajové ospravedlnenie Ukrajincov za masaker na Volyni: „Keď zabíjajú Židov, tak je to genocída, a keď Poliakov, tak nie“

Varšava 6. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Komentátor poľských novín Rzeczpospolita ostro kritizuje list ukrajinských dejateľov napísaný v súvislosti s volynským masakrom, ktorý Ukrajinci nazvali „tragédiou“, a nie „genocídou“

„Ukrajinské „odpustenie a prosba odpustiť“,  pod ktoré sa podpísali bývalí prezidenti Ukrajiny, cirkevní hierarchovia a intelektuáli, to je určite gesto dobrého úmyslu. No čím dlhšie ho čítam, tým horšie myšlienky  sa ma zmocňujú v tejto veci,“ ťažká si komentátor Rzeczpospolity. Autor článku ďalej píše, že „temnú stránku“ ukrajinsko-poľských vzťahov z čias druhej svetovej vojny ukrajinskí dejatelia v svojom liste nemali nazývať „tragédiou na Volyni“. Je tej mienky, že bývalí ukrajinskí  prezidenti Leonid Kravčuk a Viktor Juščenko, ako aj kyjevský patriarcha Filaret nemali dosť smelosti nazvať udalosti tak, ako by to chceli Poliaci.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Rzeczpospolita pripomína, že už v roku 2003 volynskú tragédiu nazvali genocídou. Stalo sa to počas slávností v ukrajinskej Pavlovke, keď vtedajší poľský prezident Kwaszniewski použil toto slovo, pričom vedľa neho stál vtedajší ukrajinský prezident Kučma.

Poľské noviny, ktoré, pravda, majú svoj euronázor na euromajdan, podčiarkujú: „Ťažké je nazvať Kwaszniewského nepriateľom Ukrajiny. On zohral dôležitú úlohu pri rokovaniach v čase „oranžovej revolúcie“, a potom sa aktívne snažil zblížiť Ukrajinu so Západom. A po trinástich rokoch sa v liste, ktorý sa mal stať zlomom, objavilo bezpečné a nič nehovoriace slovo „tragédia“.“ Komentátor tiež upozorňuje, že list Ukrajincov sa objavil v čase, keď Nemecko oficiálne uznalo tureckú genocídu Arménov  a chváli Nemecko za smelosť urobiť to: „Vyhlásenia, ktoré urobili Juščenko, Kravčuk a ďalší ukrajinskí predstavitelia, v duchu „zabíjanie nevinných nemožno ospravedlniť“, sú nedostatočné. Osobitne v čase, keď na Ukrajine prekvitá kult Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) a menami hlavných vinníkov volynskej genocídy Romana Šucheviča a Stepana Banderu sú nazvané ulice v Kyjeve,“ uzatvára autor článku.

Reklama

Pod otvorený list Ukrajiny Poľsku sa podpísali bývalí prezidenti Ukrajiny Kravčuk a Juščenko, patriarcha Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Kyjevského patriarchátu Filaret (ktorého svojvoľne vytvorenú štruktúru oddelenú od Moskovského patriarchátu po tom, čo terajší „kyjevský patriarcha“ Denisenko prehral vo voľbách moskovského patriarchu, pravoslávny svet neuznáva), arcibiskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svjatoslav Ševčuk, a tiež politici, spisovatelia, predstavitelia ukrajinskej kultúry Vjačeslav Brjuchoveckij, Ivan Vasjunik, Ivan Dzjuba, Danijil Lubkivskij, Dmitrij Pavličko, Vladimir Pančenko, Miroslav Popovič, Vadim Skuratovskij, Igor Juchnovskij. V liste píšu:  „Osobitným bôľom i pre Ukrajinu, i pre Poľsko ostáva tragédia Volyne a poľsko-ukrajinského konfliktu v čase druhej svetovej vojny, v priepasti ktorého boli zabité desaťtisíce nevinných bratov a sestier. Zabitie nevinných ľudí nemožno ospravedlniť. (…) Prosíme o odpustenie a  rovnako odpúšťame zločiny a nespravodlivosti, ktoré sa uskutočnili voči nám – to je jediná duchovná formula, ktorá musí byť motívom každého ukrajinského a poľského srdca, ktoré si želá pokoj a súlad,“ hovorí sa v liste.

Volynský masaker je masové vyvražďovanie Ukrajinskou povstaleckou armádou etnického poľského civilného obyvateľstva, ale – v menšej miere – aj ľudí iných národností, vrátane Ukrajincov, na území Volyne. Volyň bola do septembra 1939 súčasťou Poľska. Masaker sa začal v marci 1943 a vrchol dosiahol v júli toho istého roku. Odvetné postupy poľskej strany, ktoré sa začali koncom leta 1943, spôsobili značné obete medzi ukrajinským civilným obyvateľstvom.  Predstavitelia novej moci na Ukrajine, ktorým do úradu pomohla aj oficiálna poľská podpora euromajdanu, stupňujú kampaň heroizácie ukrajinských nacistických kolaborantov i kampaň za prehodnotenie pohľadu na druhú svetovú vojnu.  9. apríla ukrajinský parlament prijal zákon, ktorý priznáva nacistických kolaborantov a páchateľov mnohých zverstiev na civilnom obyvateľstve z organizácie OUN-UPA za bojovníkov za nezávislosť Ukrajiny. Veteránom uvedenej organizácie tiež priznal právo na sociálne výhody.

Pre úplnejší pohľad na volynský masaker treba dodať, že nielen Ukrajinci, ale ani prozápadný poľský parlament, ktorému nadiktovali príliš nedráždiť ukrajinské baranidlo proti Moskve, nemal odvahu pomenovať veci pravými slovami. Poľský snem pri hlasovaní o Volyni neodsúhlasil rezolúciu o genocíde, ale len „o etnických čistkách s prvkami genocídy“. Predseda momentálne vládnucej poľskej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński sa rozhorčil: „Je to genocída, nemôžeme súhlasiť s takým výkladom, že keď zabíjajú Židov, tak je to genocída, a keď Poliakov, tak nie.“

Vladimír Mohorita

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali