1879 – narodil sa nemecký teoretický fyzik Max Theodor Felix von Laue. Prispel k rozpracovaniu teórie relativity, zaoberal sa optikou, kvantovou a jadrovou fyzikou. Laureát Nobelovej ceny za fyziku z roku 1914 za objav difrakcie RTG-žiarenia na kryštáloch. Zomrel v roku 1960.
1892 – narodil sa juhoslovanský spisovateľ Ivo Andrić, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1961. Jeho zrejme najznámejším dielom je Most na Drine. Zomrel v roku 1975.
1920 – narodil sa herec Viliam Záborský. Vynikajúci recitátor patril ku generácii, ktorá formovala Činohru Slovenského národného divadla (SND). Účinkoval napríklad vo filmoch Prerušená pieseň, Jánošík, Smrť prichádza v daždi. Bol tiež pedagógom. Zomrel v roku 1982.
1922 – narodil sa český režisér Ladislav Rychman. Pôsobil v Divadle satiry a na Barrandove, spolupracoval tiež s Laternou magikou na programe pre EXPO v Montreale. Tvorca prvých československých filmových muzikálov Starci na chmelu, Dáma na kolejích, Hvězda padá vzhůru, Jen ho nechte, ať se bojí. Nakrútil tiež filmy Zločin v dívčí škole, Babičky dobíjejte přesně a i. V televízii pracoval na hudobných programoch. Zomrel v roku 2007.
1929 – narodil sa český herec Vladimír Menšík. Svoj komediálny talent uplatnil pri stvárňovaní postáv vo filme i v televízii, napríklad Hledá se táta!, Lásky jedné plavovlásky, Pane, vy jste vdova!, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, Náš dědek Josef. Zahral si aj v seriáloch Arabela a Létající Čestmír. Presvedčivo stvárňoval aj vážne postavy: Markéta Lazarová, Všichni dobří rodáci, Na kometě, Partie krásného dragouna, Ikarův pád, Dobří holubi se vracejí. Zomrel v roku 1988.
1936 – narodil spisovateľ Ľubomír Feldek. Pôsobil vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, bol dramaturgom Poetického súboru na Novej scéne v Bratislave. V novembri 1989 sa zapojil do hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a bol redaktorom v denníku Verejnosť. Napísal básnické zbierky Jediný slaný domov, Kriedový kruh, Paracelsus, Dvaja okolo stola, Slovák na Mesiaci, Milovanie v pokročilom veku, knihy pre deti Rozprávky na niti, Veselý album zvierat, Modrá kniha rozprávok, Zelená kniha rozprávok a i., či divadelné hry Jánošík podľa Vivaldiho, Horor v horárni, fejtóny, eseje. Venuje sa aj prekladom. Manžel spisovateľky Oľgy Feldekovej.
1940 – narodil sa anglický skladateľ, spevák a gitarista John Lennon, známy najmä ako člen legendárnej skupiny The Beatles. Spolu s Paulom McCartneym tvoril jednu z najvplyvnejších a najúspešnejších hudobných autorských dvojíc 20. storočia. The Beatles mali nesmierny vplyv na hudobnú kultúru a za vzory ich označujú mnohí hudobníci. Lennon bol úspešný tiež ako sólový interpret, na konte má, okrem iných, napríklad kultový album Imagine. V roku 1975 po narodení syna Seana, ktorého mal s manželkou Yoko Ono, sa z hudobnej scény stiahol. O päť rokov neskôr sa k hudbe vrátil a predstavil album Double Fantasy, ktorý vyšiel len tri týždne pred jeho smrťou. V roku 1987 ho uviedli do Skladateľskej siene slávy a následne dvakrát aj do Rock’n’rollovej siene slávy – v roku 1988 ako člena Beatles a v roku 1994 ako sólistu. Ôsmeho decembra 1980 ho v New Yorku zastrelil Mark David Chapman.
1952 – narodila sa anglická televízna osobnosť Sharon Osbourne, manželka rockera Ozzyho Osbourna. Známou sa stala predovšetkým vďaka reality šou Osbourneovci, neskôr účinkovala ako porotkyňa napríklad v súťažiach America’s Got Talent a The X Factor. V súčasnosti je jednou z moderátoriek televíznej šou The Talk.
1953 – narodil sa americký herec Tony Shalhoub. Známy je najmä ako Adrian Monk zo seriálu Monk, vďaka ktorému si vyslúžil Zlatý glóbus a tri Primetime Emmy. Účinkoval tiež v seriáli Wings a filmoch Muži v čiernom, 13 duchov, Spy Kids, Muži v čiernom 2, Izba 1408, Ako vieš?, Pot a krv alebo Mládeži neprístupné.
1964 – narodil sa mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro. Nakrútil napríklad snímky Blade 2, Hellboy, Faunov labyrint, Hellboy 2: Zlatá armáda, Ohnivý kruh, Purpurový vrch alebo Podoba vody, ktorá mu vyniesla dva Oscary.
1968 – narodil sa americký režisér, animátor, scenárista, producent a dabingový herec Pete Docter. Dvojnásobný držiteľ Oscara v kategórii Najlepší animovaný film za snímky Hore a V hlave má na konte aj ďalších šesť nominácií na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied za animáky Toy Story (pôvodný scenár, spolu s Andrewom Stantonom, Joelom Cohenom, Alecom Sokolowom, Johnom Lasseterom a Joeom Ranftom), Monsters, a.s. (najlepší animovaný film), Mike’s New Car (najlepší krátky animovaný film), Wall-E (pôvodný scenár, spolu s Andrewom Stantonom a Jimom Reardonom), spomínané Hore (pôvodný scenár, spolu s Bobom Petersonom a Thomasom McCarthym) a tiež V hlave (pôvodný scenár, spolu s Meg LeFauve, Joshom Cooleym a Ronniem Del Carmenom).
1969 – narodila sa anglická hudobníčka PJ Harvey, celým menom Polly Jean Harvey. Začínala v kapele Automatic Dlamini, ktorú opustila v roku 1991. Následne vytvorila vlastnú formáciu, ktorú nazvala jednoducho PJ Harvey. Skupina debutovala v roku 1992 albumom Dry, po ktorom nasledovala nahrávka Rid Of Me. V roku 1993 sa však táto skupina rozpadla a odvtedy PJ Harvey pôsobí ako sólová interpretka. Na konte má albumy: To Bring You My Love, Is This Desire?, Stories From The City, Stories From The Sea, Uh Huh Her, White Chalk, Let England Shake a The Hope Six Demolition Project. Venuje sa aj výtvarnému umeniu, sochárstvu a písaniu prózy a poézie.
1969 – narodil sa anglický filmár Steve McQueen. Debutoval v roku 1993 krátkometrážnou snímkou Bear, pre ktorú napísal aj scenár a stvárnil jednu z dvoch postáv. Nasledovalo viacero ďalších krátkych filmov ako napríklad Five Easy Pieces, Exodus, Deadpan či Gravesend, pričom väčšina z nich bola čiernobiela a nemá. Jeho celovečerným debutom bola dráma Hlad v hlavnej úlohe s Michaelom Fassbenderom. Ten si zahral aj v ďalších dvoch McQueenových celovečerných filmoch – Hanba a 12 rokov otrokom. Druhá menovaná snímka získala Oscara pre najlepší film, ktorého dostal aj McQueen ako jeden z producentov. Filmár má okrem toho na konte napríklad aj dve ceny BAFTA, Zlatú kameru a cenu FIPRESCI z MFF Cannes, Európske filmové ceny pre objav roka a tiež za výnimočný prínos filmu, dve Independent Spirit Awards a množstvo ďalších ocenení z filmových festivalov a od kritiky.
1975 – narodil sa americký hudobník Sean Lennon, syn Johna Lennona a Yoko Ono. Sólové albumy: Into the Sun, Friendly Fire a EP Half Horse, Half Musician.
1979 – narodil sa írsky herec a komik Chris O’Dowd. Známy je predovšetkým ako Roy Trenneman zo seriálu Ajťáci. Diváci a diváčky ho môžu poznať napríklad aj zo snímok Ako sa zbaviť priateľov a zostať úplne sám, Piráti na vlnách, Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o cestovaní v čase, Gulliverove cesty, Dámska jazda, This Is 40, Thor: Temný svet, Miluj suseda svojho, Kalvária, Pád legendy, Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, Molly a jej hra, The Cloverfield Paradox alebo seriálu Get Shorty, v ktorom účinkuje od roku 2017.
1979 – narodil sa americký herec a bývalý model Brandon Routh, známy najmä ako Clark Kent a jeho superhrdinské alter ego Superman z filmu Superman sa vracia. Zahral si aj v snímkach Zack a Miri točia porno, Unthinkable, Scott Pilgrim proti celému svetu či seriáli Chuck. Od roku 2013 stvárňuje Raya Palmera a jeho superhrdinské alter ego Atoma v seriáloch Arrow, The Flash a Legends of Tomorrow.
Úmrtia
1893 – zomrel geológ Dionýz Štúr. Zoopaleontológ, fytopaleontológ, zakladateľ modernej stratigrafie na Slovensku. Geologicky zmapoval veľké územie dnešného Slovenska, autor množstva vedeckých prác. Riaditeľ Ríšskeho geologického ústavu vo Viedni, zakladajúci člen Matice slovenskej, člen prírodovedeckých spoločností v Európe. Narodil sa v roku 1827.
1974 – zomrel nemecký továrnik Oskar Schindler, ktorý počas 2. svetovej vojny vo svojich podnikoch zachraňoval Židov pred koncentračnými tábormi. Po vojne emigroval spolu s manželkou do Argentíny, v roku 1958 sa vrátil do Nemecka. Vo svete je známy aj vďaka filmu Schindlerov zoznam, ktorý v roku 1994 získal sedem Oscarov. Narodil sa v roku 1908 v českých Svitavách, pochovaný je v Jeruzaleme.
1978 – zomrel belgický šansoniér, skladateľ, herec a režisér Jacques Brel. Albumy: Grand Jacques, Quand On n’a Que l’Amour, Au Printemps, La Valse a Mille Temps, Marieke, Les Bourgeois, Les Bonbons, Ces Gens-La, Jacques Brel 67, J’arrive, L’Homme de la Mancha, Ne Me Quitte Pas, Les Marquises. Narodil sa v roku 1929.
2012 – zomrel herec Elo Romančík. V rokoch 1945 až 1946 bol členom Armádneho divadla v Martine, od roku 1956 pôsobil v Činohre Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde stvárnil množstvo postáv, pričom jeho zrejme najväčším úspechom bolo účinkovanie v muzikáli Na skle maľované, kde hral Dodávača. Účinkoval napríklad vo filmoch Boj sa skončí zajtra, Rodná zem, Pole neorané, Kapitán Dabač, Polnočná omša, Pomocník i v televízii, napríklad Sám vojak v poli, Povstalecká história a i. Narodil sa v roku 1922.
2016 – zomrel poľský režisér Andrzej Wajda. Študoval maliarstvo a réžiu. V 50. rokoch vytvoril základy štýlu známeho ako poľská filmová škola. Filmy: Popol a diamant, Krajina po bitke, Zasľúbená krajina, Človek z mramoru, Dirigent, Človek zo železa, Danton, Besi, Slečna Nikto, Pán Tadeáš, Katyň, Walesa, človek z nádeje, Odrazy. V roku 2000 mu udelili Oscara za celoživotné dielo. Venoval sa aj divadelnej réžii. Narodil sa v roku 1926.
Ostatné udalosti
1874 – vznikla Svetová poštová únia – Universal Postal Union (UPU) so sídlom v Berne.
1888 – sprístupnili monumentálny obelisk vo Washingtone, pamätník venovaný prezidentovi Georgeovi Washingtonovi.