1901 – v chorvátskom Slanje sa narodil spisovateľ, predstaviteľ lyrizovanej prózy Ľudo Ondrejov, vl. m. Ľudovít Mistrík. Pôsobil ako notár, bol úradníkom v Matici slovenskej, neskôr v slobodnom povolaní. Autor poézie Bez návratu, Mámenie, Pijanské piesne i baladických románov o živote ľudí v horskom prostredí. Romány Zbojnícka mladosť, Jerguš Lapin, Na zemi sú tvoje hviezdy neskôr vydal ako trilógiu Slnko vystúpilo nad hory. Autor novely Šibeničné pole, poviedok a románov pre deti Rozprávky z hôr, Tátoš a človek, O zlatej jaskyni a cestopisov Africký zápisník, Horami Sumatry, Príhody v divočine. Zomrel v roku 1962.
1919 – narodil sa herec a vysokoškolský pedagóg Mikuláš Huba. Dlhoročný člen Činohry SND bol tiež jej umeleckým šéfom. Preslávil sa romantickými postavami v divadelných inscenáciách Hernani, Danton, Viliam Tell, Jánošík, Gróf Richard. Úlohy vo filme a televízii: Varúj…!, Vlčie diery, Priehrada, Posledná bosorka, Smrť prichádza v daždi, Zajtra bude neskoro, Skrytý prameň, Straty a nálezy, Americká tragédia, Putování Jana Amose, Povstalecká história a i. Vynikol tiež ako recitátor. Manžel speváčky Márie Kišonovej-Hubovej, otec herca a režiséra Martina Hubu. Zomrel v roku 1986.
1931 – narodil sa britský spisovateľ John le Carré, vlastným menom David John Moore Cornwell. Známy je ako autor špionážnych románov. Medzi jeho najznámejšie diela patria The Spy Who Came in from the Cold (v češtine vyšlo ako Špion, který se přišel ohřát), Tinker Tailor Soldier Spy (Jeden musí z kola ven), The Tailor of Panama (Panamský krejčí), The Constant Gardener (Nepohodlný) alebo A Most Wanted Man (Nejhledanější muž). Všetky menované sa už pritom dočkali filmových adaptácií. Denník The Times ho v roku 2008 zaradil na 22. priečku rebríčka 50 najlepších britských spisovateľov od roku 1945.
1936 – narodil sa spisovateľ Vincent Šikula, pôvodne učiteľ hudby. Pracoval v časopise Romboid, v Slovenskej filmovej tvorbe, vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V rokoch 1994 – 1999 bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov. Jeho dielo sa opiera o dedinské prostredie, debutoval knihou čŕt a poviedok z vojenského prostredia Na koncertoch sa netlieska z roku 1964. Nasledovali knihy pre deti Pán horár má za klobúkom mydleničku, Prázdniny so strýcom Rafaelom, novela S Rozarkou a trilógia o udalostiach spojených s 2. svetovou vojnou Majstri, Muškát a Vilma. Román Matej je o šíriteľovi slovenskej literatúry Matejovi Hrebendovi. Ďalšie dielo: kniha úvah Nokturná, prózy pre deti Vajíčko sliepky liliputánky, O múdrom kohútikovi, Medardove rozprávky, Ďuro, pozdrav Ďura, knihy Nebýva na každom vŕšku hostinec a Vlha. Zomrel v roku 2001.
1940 – narodil sa britský herec Michael Gambon. Počas kariéry zatiaľ získal okrem iného štyri televízne ceny BAFTA, dve nominácie na Primetime Emmy a jednu na Zlatý glóbus. Známy je napríklad ako profesor Dumbledore zo série filmov o čarodejníkovi Harrym Potterovi, kde od tretej časti nahradil zosnulého Richarda Harrisa. Z ďalších filmov: Ospalá diera, Dymová clona, Gosford Park, Krajina strelcov, Život pod vodou, Svet zajtrajška, Po krk v extáze, Božská Júlia, Satan prichádza, Nezlomná vôľa, Kauza CIA, Návrat na Brideshead, Kráľova reč, Kniha prežitia, Dad’s Army, Kingsman: Zlatý kruh a i. Zahral si aj vo vianočnom špeciále seriálu Doctor Who s názvom A Christmas Carol z roku 2010.
1945 – narodil sa americký herec John Lithgow. Na konte má šesť cien Primetime Emmy – z rokov 1986 a 2010 za hosťovanie v seriáloch Neuveriteľné príbehy a Dexter, z rokov 1996, 1997 a 1999 za hlavnú rolu v komediálnej sci-fi sérii Takí normálni mimozemšťania a z roku 2017 za stvárnenie Winstona Churchilla v seriáli The Crown. Vyslúžil si aj dva Zlaté glóbusy, tri Screen Actors Guild Awards a od mája 2001 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. V rokoch 1983 a 1984 ho nominovali na Oscary za vedľajšie roly vo filmoch Svet podľa Garpa a Cena za nežnosť. Zahral si aj v snímkach Výbuch, Zóna súmraku, Nechajte nás lietať, Harry a Hendersonovci, Kainova výchova, Prípad Pelikán, Cliffhanger, Tichý pád, Život a smrť Petra Sellersa, Bavme sa o sexe, Dreamgirls, Zrodenie planéty opíc, Interstellar, Účtovník alebo Miss Sloane. Venuje sa aj hudbe a písaniu.
1946 – narodil sa anglický spisovateľ Philip Pullman. Známy je najmä fantasy trilógiou Temné hmoty, ktorú tvoria knihy Zlatý kompas, Magický nôž a Jantárový ďalekohľad. Denník The Times ho v roku 2008 zaradil medzi 50 najlepších britských spisovateľov od roku 1945.
1965 – narodil sa herec a moderátor Peter Kočiš. Herectvu sa venuje od detstva, účinkoval v mnohých televíznych filmoch a inscenáciách. Z celovečerných filmov: Prerušená hra, Tisícročná včela. Moderuje v rozhlase i v televízii.
1966 – narodil sa americký herec, režisér a scenárista Jon Favreau, celým menom Jonathan Kolia Favreau. Ako herec sa predstavil napríklad v snímkach Rudy, Swingers, Šesť pohrebov a jedna svadba, Drvivý dopad, Náhradníci, Daredevil, Divoká karta, Rozchod!, Vianoce na štvrtú, Problémy v raji, Vlk z Wall Street, Chef alebo Spider-Man: Návrat domov. Medzi jeho najznámejšie režisérske počiny patria filmy Vianočný škriatok, Iron Man, Iron Man 2, Kovboji a votrelci, Chef alebo Kniha džungle. Zahral si pritom aj vo všetkých troch filmoch o Iron Manovi, pričom ten zatiaľ posledný už miesto neho režíroval Shane Black. Televízni diváci a diváčky ho môžu poznať ako Petea Beckera, priateľa Monicy Gellerovej zo seriálu Priatelia.
1969 – narodil sa americký herec, animátor, scenárista, režisér a producent Trey Parker, celým menom Randolph Severn Parker III. Známy je najmä ako spolutvorca animovaného seriálu Mestečko South Park, ktorý vytvoril spolu s Mattom Stoneom. Obľúbená séria im vyniesla päť Primetime Emmy a ďalších 12 nominácií, pričom Parkera v roku 2016 nominovali aj za hlasový herecký výkon. V roku 2000 si spolu s Marcom Shaimanom vyslúžil aj nomináciu na Oscara za pieseň Blame Canada z celovečerného filmu South Park: Peklo na Zemi. So Stoneom nakrútili aj komédiu Orgazmo alebo bábkový film Team America: Svetový policajt a v spolupráci s hudobným skladateľom Robertom Lopezom vytvorili satirický muzikál The Book of Mormon, ktorý v roku 2011 získal deväť divadelných cien Tony a v roku 2012 aj hudobnú cenu Grammy.
1977 – narodil sa kanadsko-americký režisér a herec Jason Reitman. Nakrútil napríklad filmy Ďakujeme, že fajčíte, Juno: Nezrelá na dieťa, Lietam v tom, Predĺžený víkend, Muži, ženy a deti alebo Tully. Na konte má Zlatý glóbus, ktorý v roku 2010 získal spolu so Sheldonom Turnerom za scenár Lietam v tom a štyri nominácie na Oscary – za réžiu snímky Juno, a za adaptovaný scenár, réžiu a produkciu Lietam v tom. Hral napríklad vo filmoch Policajt zo škôlky, Dave a Deň otcov.
Úmrtia
1745 – zomrel anglicko-írsky spisovateľ Jonathan Swift. Napísal satiru na spoločenské a politické pomery v Británii Gulliverove cesty. Dielo mnohokrát sfilmovali, upravili pre detských čitateľov a preložili do mnohých svetových jazykov. Narodil sa v roku 1667.
1937 – zomrel novozélandský fyzik Ernest Rutherford. Sformuloval zákon o rádioaktívnej premene prvkov a uskutočnil prvú umelú rádioaktívnu premenu atómového jadra. Laureát Nobelovej ceny za chémiu z roku 1908. Narodil sa v roku 1871.
1942 – zomrel dramatik Peter Zvon. Autor veršovanej drámy Tanec nad plačom, ktorá porovnala feudálnu a súvekú spoločnosť. V Slovenskom národnom divadle v Bratislave ju v roku 1943 režíroval Ján Jamnický. Napísal aj tragikomickú hru Vzdialená zem. Bol tiež divadelným kritikom. Narodil sa v roku 1913.
1977 – zomrel režisér a scenárista Vladimír Bahna. Patril k prvej generácii slovenských filmových režisérov. Nakrútil dokumentárne i hrané filmy, venoval sa adaptáciám literárnych predlôh, ako Pole neorané, Žena z vrchov, Posledná bosorka, Zemianska česť, Dom na rázcestí, Slnečný kúpeľ, Námestie svätej Alžbety, Stopy na Sitne, Generácia či Skrytý prameň. Narodil sa v roku 1914.
1986 – zomrel český režisér a scenárista Oldřich Lipský. Brat herca Lubomíra Lipského. Začínal ako divadelný herec a režisér v pražskom Divadle satiry a svoj prvý film Cirkus bude!, uviedol v roku 1954. Komediálnemu žánru ostal verný aj pri ďalších filmoch ako napríklad Limonádový Joe aneb Koňská opera, Zabil jsem Einsteina, pánové, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Šest medvědů s Cibulkou, Marečku, podejte mi pero!, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Tři veteráni a Velká filmová loupež, ktorý však dokončil režisér Zdeněk Podskalský, pretože Lipský počas nakrúcania náhle zomrel. Narodil sa roku 1924.
2001 – zomrel herec Štefan Figura. Dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla. Známym sa stal vďaka dvojúlohe Tanierika-Kopoviča v groteske Suchovo-Kobylina Smrť Tanierika v réžii Jána Jamnického. Ďalšie herecké úlohy v SND sa spájajú s pôsobením režisérov Tibora Rakovského a Miloša Pietora. Okrem herectva sa venoval aj zlepšovateľstvu a vynálezectvu – stereoskopii. Narodil sa v roku 1910.
2014 – vo Vysokých Tatrách zahynul horolezec a cestovateľ František Kele. Geograf, horolezec a cestovateľ, bol najaktívnejším slovenským cestovateľom, uskutočnil vyše 70 veľkých výprav, navštívil všetky kontinenty a trikrát absolvoval cestu okolo sveta. Bol tiež publicistom a spisovateľom. Na konte má niekoľko publikácií o svojich cestách ako autor alebo ako spoluautor. Narodil sa v roku 1936.
Ostatné udalosti
1974 – Činohra Slovenského národného divadla (SND) uviedla premiéru spevohry Na skle maľované, najúspešnejšieho predstavenia v dejinách SND. Autormi pôvodného poľského muzikálu boli Ernest Bryll a Katarzyna Gärtnerová. Na Slovensku mala spevohra premiéru v naštudovaní Karola Zachara, scénografom bol Vladimír Suchánek a choreografom Štefan Nosáľ. Jánošíka stvárnil Michal Dočolomanský. V rokoch 1981 a 1991 uviedli muzikál vo dvoch obnovených naštudovaniach a dokopy absolvoval v SND takmer 650 repríz.
2003 – Pápež Ján Pavol II. blahorečil Matku Terezu.