Ropné trhy dostali v marci dvojitú ranu kvôli pandémii koronavírusu a možnej cenovej vojne medzi Saudskou Arábiou a Ruskom po tom, čo sa aliancia krajín OPEC+ nedokázala začiatkom marca dohodnúť na väčšom znížení ťažby. Za jeden mesiac sa znížila cena ropy Brent dvojnásobne a od začiatku roka stratila na cene už vyše 60%. V pondelok sa znižovali kotácie pod 22 dolárov za barel prvýkrát za 18 rokov – od marca 2002.
“Druhý štvrťrok bude najťažší – dopyt sa bude aj naďalej znižovať kvôli karanténe, ktorá zachvacuje čoraz viac krajín. Situácia sa skomplikuje zvýšením ťažby v Saudskej Arábii a iných členských krajinách OPEC – po odmietnutí Moskvy znížiť ťažbu deklaruje Rijád svoje odhodlanie zvýšiť svoj podiel na trhu,” povedal Marinčenko.
“Kvôli rozsiahlej nadvýrobe ropy môžu byť nádrže po celom svete preplnené a istí výrobcovia budú musieť ťažbu znižovať – to je najväčšia energetická kríza v moderných dejinách,“ pokračoval odborník.
Podľa jeho názoru sa môžu ceny ropy aj naďalej znižovať a s obnovením trhu môžeme počítať až od tretieho štvrťroku, a to za podmienky zlepšenia epidemiologickej situácie vo svete.
Následky terajšej krízy však bude trh cítiť ešte dlhé mesiace, domnieva sa Marinčenko. “A budúci rok bude tiež dosť ťažký – dokonca po obnovení dopytu budú prebytočné zásoby ropy v ropných nádržiach, ktoré vzniknú v najbližších mesiacoch aj naďalej ovplyvňovať ceny,“ predpovedá analytik.