Feministická organizácia Solidárne ženy uviedla, že vo Francúzsku by mal byť zastavený predaj všetkých produktov, ktoré podľa nich degradujú či urážajú nežnejšie pohlavie.
“Veľkú pusu z Rousillonu”, alebo “Pusinky z Provence” sú tradičné nápisy na francúzskych pohľadniciach, ktoré si môžu turisti kúpiť prakticky kdekoľvek v krajine. Spoločne s týmito sloganmi sa na pohľadniciach objavujú aj sporo odeté dámy chrbtom k objektívu. Podľa feministiek to ale môže urážať mnohé ženy.
Pohľadnice sú obľúbené jednak u Francúzov ale aj u turistov. Feministická organizácia Solidárne ženy však tento názor nezdieľa. Podľa vyhlásenia asociácie sú pohľadnice “sexistické, často pornografické a ponižujúce”. Obrázky vraj vnucujú “stereotyp ženy ako objektu, zkonzumovatelného a odhoditelného s podtextom voľnočasové zábavy a odreagovanie.” Uvádzajú Lidovky.cz.
“Aj keď je to úprimne hlúpe, patrí to k folklóru,” povedal denníku le Parisien parížsky dizajnér Julien. “Úprimne teda nevidím súvislosť medzi týmito pohľadnicami a násilnými útokmi proti ženám. Podľa mňa nie je potrebné všetko miešať”.
Množstvo ľudí na sociálnych sieťach začal pod príspevky Solidárnych žien pridávať pohľadnice, ktoré zosmiešňujú mužov, alebo sú sexistické voči nim. Spolu s nimi sa objavujú aj stovky kritických komentárov. “Kedy naposledy bol niekto znásilnený kvôli pohľadnici?” Pýta sa jeden z užívateľov.
Fotografie orgazmu za sexistické neboli označené
Portál Echo24 uviedol, že litovský fotograf Albert Pocej, žijúci v Monaku nafotil sériu snímok, na ktorých sa umeleckým štýlom snaží preskúmať ženský orgazmus. Snímky vznikali automaticky časozberne, aby modelka mala dostatočné súkromie bez fotografa.
Jeho “umelecké diela” vznikli pri príležitosti Dňa ženského orgazmu. Portál uvádza, že z prieskumov vychádza, že viac ako 60 percent žien predstiera orgazmus pravidelne a zvyšných 40 percent s tým má vraj minimálne skúsenosť. Spravidla chcú ženy potešiť muža. A tento sviatok má pripomenúť, že ženy majú rovnaký nárok na dosiahnutie svojho uspokojenia ako muži a nemali by sa báť to prejaviť.
Podľa Poceja bolo na celom projekte najťažšie nájsť vhodné modelky. Oslovil dvadsať žien, niektoré z nich však odmietli pokračovať alebo neboli schopné sa pri fotení dostatočne uvoľniť. “Fotením sa zaoberám už 10 rokov a v tejto sérii som chcel zachytiť okamih najvyššieho bodu fyzického potešenia ženy,” hovorí o svojich snímkach fotograf.
Táto a podobné “umelecké” iniciatívy však ostali bez povšimnutia feministických hnutí.