Plán obnovy a odolnosti: top slohová práca krúžku literátov-plagiátorov. Ktorá z kapitol je najväčším škandálom?

Bratislava 17. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Vláda si splnila úlohu: napísala „Plán obnovy a odolnosti“ a poslala ho Európskej komisii. Aký úspech bude mať v tejto bruselskej literárnej súťaži v žánri úradníckej fantasy s miliardovými cenami pre víťazov napochytre zbastlená slohová práca slovenskej vládnej partičky?

vláda
Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér SR Eduard Heger (OĽaNO), minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS), podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí), hlavný hygienik Ján Mikas a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO)

Literárny krúžok pri vládnej koalícii pred rokom napísal slohovú prácu Programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča. Po rokoch sľubov, čo všetko zmenia a ako to už majú pripravené, premyslené, naplánované, napísali sľubotechnický elaborát o boji proti korupcii, o transparentnosti, o právnom štáte, o lepšom a efektívnejšom fungovaní štátu, o sociálnych riešeniach, o Jankovi a Marienke, o jasnej zahraničnopolitickej orientácii Slovenska…

Bolo to najhrubšie slohové cvičenie na tému programové vyhlásenie vlády v histórii, malo až 121 strán, čím sa hlavný autor hrdo pýšil, pretože to predčilo ešte aj jeho diplomovú prácu. Slovenčinárka by mu za to možno dala jednotku, ale opozícia aj odborníci pochybovačne krútili hlavami. Aký bol výsledný efekt tohto diela, to teraz vidíme všetci okolo seba, takže to netreba ďalej rozmazávať.

Prešiel rok. A tak ako mnohí predvídali, koalícia sa do krvi pohrýzla. Vznikla „nová“ vláda, a tak bolo treba napísať ďalšie slohové cvičenie, Programové vyhlásenie vlády Eduarda Hegera. Plagiátorská partička v čele štátu si spomenula na svoje študentské časy a okopírovala materiál spred roka, neunúvala sa ani doplniť tam baladický sonet o tom, čo dôležité sa za ten rok v tejto krajine zmenilo, konkrétne trebárs na tému pandémia.

Lenže potom prišla naozajstná, vážna výzva: veľká bruselská súťaž pre literárne zdatných úradníckych kreatívcov, kde hlavnou cenou sú európske miliardy. Nastal čas, keď bolo treba zabrať a napísať onakvejšie dielo. A tak sa zrodil Plán obnovy a odolnosti (ďalej POO).

 

Plán obnovy a odolnosti

Naši vládni kreatívci sa do toho pustili síce na poslednú chvíľu, ale zato sa im podarilo popísať až celých 808 strán! Plán obnovy v plnom znení nájdete napríklad tu:

Poslali koaliční literáti svoj výtvor do Bruselu. Tamojší úradníci si zoberú lupu a budú ho tri mesiace skúmať. Vraj či sa podarilo zmestiť do vopred daných parametrov. Teda či autori diela pochopili, o čom má slohová práca byť. V zadaní sa spomína šesť hlavných častí, pričom každú bude výberová komisia honorovať zvlášť:

1. zelená ekonomika

2. vzdelávanie

3. veda, výskum, inovácie, zdravie

4. zdravie

5. efektívna verejná správa

6. digitalizácia.

Lenže stala sa nepríjemná vec. K dielu sa začali vyjadrovať aj kadejakí kritici. Vraj odborníci. Ako keby bolo k slohovej práci treba nejakých odborníkov… A títo kritici hovoria o falošných riešeniach, o chýbajúcich kapacitách, o nedostatočných stratégiách. No skrátka ukázali, že vôbec nechápu, o čom má byť obnova a odolnosť.

 

Načo je nám vlastne taký prežitok ako agropotravinárstvo?

Ozvali sa napríklad poľnohospodári. Z nejakého zvláštneho dôvodu im prekáža, že na tých 808 stranách slohovej práce na tému obnova a odolnosť sa vôbec nespomína slovenské poľnohospodárstvo. To poľnohospodárstvo, zdecimované desaťročiami nerovného boja s likvidačnými podmienkami, byrokraciou, pozemkovými predátormi, lepšie dotovanou zahraničnou konkurenciou, ktoré sa z takmer stopercentnej sebestačnosti pred 30 rokmi vyšplhalo ku dnešným krásnym 30 percentám a v nastúpenom trende úspešne pokračuje, si nezaslúžilo v koaličnej eseji na tému „Plán obnovy a odolnosti“ ani zmienku.

A nielen to. Ešte bolo aj škandalóznym spôsobom okradnuté o peniaze. Vysvetlil to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho: „Považujeme za neprípustné vylúčenie pozemkových úprav z pôvodného návrhu POO na úkor zvýšenia alokácie na pozemkové úpravy v návrhu intervenčnej stratégie novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027. Pozemkové úpravy majú výrazne nadrezortný charakter a nemôžu byť financované zo zdrojov primárne určených na rozvoj pôdohospodárstva.“

Dodajme ešte, že zástupcovia agropotravinárskeho sektora k písaniu tejto slohovej práce neboli ani prizvaní…

 

Bude to vôbec v regiónoch mať kto robiť?

Aktivisti sa ozvali aj ku kapitole o „zelenej“ transformácii ekonomiky, presnejšie dekarbonizácii priemyslu, ktorá predstavuje zďaleka najväčšiu rozpočtovú položku celého POO. Tvrdia, že model, podľa ktorého bola celá kapitola naprojektovaná, je neaktuálny. Inak povedané, že celá táto dvojmiliardová kapitola POO sú hausnumerá a bludy, ktorých hodnotu a odbornú úroveň by ohodnotila nanajvýš slovenčinárka na druhom stupni ZŠ, aj to iba milosrdnou trojkou, s prihliadnutím na celkom obstojnú gramatiku (až na tú kopu nepreložených anglických slov) a úhľadnú úpravu.

Ďalšie stovky miliónov eur majú ísť na tzv. „reformu justície“, ktorú príslušníci právnických povolaní na Slovensku masovo odmietajú ako nezmyselnú, účelovú a protiprávnu, a ktorú kritizujú aj viaceré medzinárodné organizácie sudcov či advokátov.

A ozývajú sa hlasy aj ďalším kapitolám POO. Kritici neveria, že by sa program v podobe, v akej bol popísaný, dal zrealizovať. Neveria, že by koalícia, ktorá je schopná sa rozhádať aj úplne bez príčiny, dokázala spoločne zvládnuť nadmieru ambiciózny projekt premeny celej krajiny.

O to viac, že POO patrí medzi klasické úradnícke slohové práce, ktorých spoločným rysom je, že zvyčajne píšu o niečom, čo sa riadi zákonom padajúceho… no skrátka, že to, čo panstvo kdesi v centrále vymyslí, nakoniec budú musieť realizovať ľudia v regiónoch, a tí si v praxi často poklepú na čelo, povedia si, že majú dosť svojich starostí a budú robiť veci tak ako doteraz.

 

Hodnotenie odborníka: Na mňa to pôsobí neodborne

K POO sa vyjadruje vo svojom článku aj nestor slovenskej národohospodárskej vedy profesor Jaroslav Husár – článok nájdete tu. Profesor Husár hovorí: „V Pláne obnovy som očakával strategické zámery rozvoja Slovenska v komplexe ekonomík EÚ. Myslím tým stanovenie bázických cieľov a priorít, ktoré určia činnosti (aktivity) vlády, ktoré zaručia ako sa ciele dosiahnu, a hlavne mobilizáciu zdrojov ekonomiky SR, aby sa zabezpečili tie aktivity vlády. Čakal som hutné, nie povrchné vyjadrenie podstaty problémov na báze poznatkov predovšetkým ekonomických vied. A práve to mi chýba v Pláne obnovy. Čo sa stane s EÚ v krátkej budúcnosti? Bude EU útvarom akým je dnes o 5 rokov? Bude EÚ štátom?“ pýta sa Husár a hovorí, že vláda v POO nemá riešené ani základné otázky fungovania SR v EÚ.

Profesor Husár v uvedenej slohovej práci márne hľadá stopy nejakého odborného ekonomického prístupu ani k riešeniu tých najzákladnejších ekonomických problémov, ako je riešenie najzávažnejších národohospodárskych disproporcií (automobilový priemysel, poľnohospodárstvo). No ale možno je pán profesor len málo literárne nadaný na to, aby porozumel tvorbe koaličných spisovateľov…

 

A čo ak tie miliardy prídu?

Nezáleží však na tom, čo si myslia nejakí odborníci, ale na tom, aký umelecký dojem dielo zanechá na bruselskej porote, a či získa vytúženú miliardovú finančnú odmenu. To bude závisieť nielen na diele samotnom, ale tiež na vkuse a priazni komisie v Bruseli, ktorá bude úspešným autorom ceny rozdávať.

Vzhľadom na to, že táto naša vládna partička sa všemožne snaží bruselským literárnym fajnšmekrom všemožne zalíškať, nie je vylúčené, že sa odmeny dočkáme. A ešte len potom bude veselo a začnú sa diať veci…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blaha: Pri odvolávaní Mikulca sme hovorili fakty, koalícia ich nevyvrátila

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian)   Opozícia pri pokuse o odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) ponúkala fakty a dôkazy, no zo strany ministra a koalície nezazneli žiadne argumenty. V závere diskusie k návrhu na odvolanie Mikulca to povedal poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Dodal, že zo strany koalície…

Na kúpaliskách nebude od štvrtka 17. júna povinné nosenie rúška. Opatrenia na umelých kúpaliskách závisia od farby okresu. Na kúpaciu sezónu budú dohliadať regionálne úrady verejného zdravotníctva

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na kúpaliskách nebude od štvrtka 17. júna povinné nosenie rúška. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková Ako vysvetlia, doteraz to bolo potrebné vo vybraných situáciách, a to v závislosti od farby okresu či povahy priestoru. Podľa…

Škodlivé účinky environmentálneho hluku sa budú posudzovať novými metódami

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Škodlivé účinky environmentálneho hluku sa budú posudzovať novými metódami. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o strategických hlukových mapách a akčných plánoch ochrany pred hlukom Slovensko by malo prebrať smernicu Komisie Európskej únie zo 4. marca 2020, ktorou sa…

Marián Šóth: Návrh k obhliadkam mŕtvych predstavuje pre zdravotníctvo hazard. Zuzana Dolinková: Je nezmysel, aby lekár po práci išiel obhliadať mŕtveho

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Jakub Kotian)   Návrh Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) týkajúci sa obhliadok mŕtvych je podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) Mariána Šótha hazardom pre slovenské zdravotníctvo. Ako uviedol v stredu pre TASR, asociácia nesúhlasí so znovuzavedením povinnej účasti ambulantných lekárov na prehliadkach…

Reaktor jadrovej elektrárne v Tchaj-šane má poškodené palivové tyče, radiácia neunikla

0 icon

Peking 16. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bobby Yip, Pool)   Jadrová elektráreň v čínskom meste Tchaj-šan má v jednom zo svojich reaktorov päť poškodených palivových tyčí, nenastal však únik radiácie. V stredu to na sociálnej sieti uviedlo čínske ministerstvo ekológie a životného prostredia Podľa neho v prvom reaktore elektrárne, ktorá sa nachádza…

Polícia vyšetruje nevydarený protest ekologického aktivistu

0 icon

Mníchov 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-ctivist Alexander Hassenstein, Pool)   Polícia v Mníchove vyšetruje nevydarený protest parašutistu na začiatku pondelkového šlágra futbalových majstrovstiev Európy medzi Francúzskom a Nemeckom "Preverujeme niekoľko deliktov podľa trestného zákona a tiež zákona o leteckej prevádzke," citovala agentúra dpa vyhlásenie policajného prezídia. Tridsaťosemročný muž z Badenska-Württemberska sa…

Kriminalisti v súvislosti s výbuchom bankomatu zisťujú pohyb podozrivého vozidla

0 icon

Galanta 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Galantskí kriminalisti v súvislosti s výbuchom bankomatu v Šoporni (okr. Galanta) dokumentujú pohyb podozrivého auta. Podľa kamerových záznamov ide o Škodu Superb combi tmavej farby. Na kolesách boli výrazné lúčové elektróny a fólie na zadných oknách. Navyše, na aute bolo explóziou poškodené…

EÚ uvalí sankcie na ďalších predstaviteľov bieloruského režimu

0 icon

Brusel 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Štáty Európskej únie (EÚ) sa v stredu - prostredníctvom svojich zástupcov - dohodli na uvalení ďalších sankcií na 78 osôb a sedem právnych subjektov napojených na autoritatívny režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na viaceré nemenované…

Britský parlament rozhodne o predĺžení účinnosti pandemických opatrení

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jessica Taylor/UK Parliament via AP)   Britský parlament v stredu rozhodne, či pandemické opatrenia, ktoré sa mali pôvodne skončiť v pondelok 21. júna, budú trvať o štyri týždne dlhšie Plánovaný odklad zrušenia reštrikcií oznámil v pondelok premiér Boris Johnson v reakcii na rastúci počet prípadov nákazy…

Európska komisia investuje 14,7 miliardy eur z programu Horizont Európa na ciele pre zdravšiu, zelenšiu a digitálnejšiu EÚ

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) prijala hlavný pracovný program Horizont Európa pre roky 2021 - 2022 s cieľmi a konkrétnymi tematickými oblasťami, ktoré získajú financovanie v celkovej výške 14,7 miliardy eur Dané investície pomôžu urýchliť zelené a digitálne prechody, prispejú k udržateľnej obnove po pandémii koronavírusu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Medzinárodný rovnaký meter

0icon

SPRAVODLIVOSŤ NA MEDZINÁRODNOM POLI Rovnaký meter absentuje všade. Nielen na Slovensku, aj keď našu otčinu môžeme z mnohých dôvodov považovať za lídra vo všeobecnom vzťahu k občanom. Dnes prebehla zahraničnými médiami správa o tom, že Saudská Arábia popravila mladíka po 6tich rokoch väzenia za účasť na protištátnom proteste, ktorého sa…

Dominik Liška

Poľské peniaze pre bieloruský rozhlas

0icon

Fotky google drive Učet Piotr Dzik Poslanec poľského mesta Gdansk zverejnil príspevok na Facebooku, kde hovorí, že štátne peniaze utrácajú na protesty v zahraničí, a nie na blahobyt mesta. Nejednoznačné vyhlásenie pre úradníka… Myslím si, že tu sú čitatelia, ktorým osud naši

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Nebaví ťa beh, ale chceš sa hýbať? Chôdza je tvoja cesta

0 icon

Chôdza má viac výhod ako beh. Je to najlepšie fyzické cvičenie bez ohľadu na vek. Je prospešné pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, cukrovkou alebo inými chronickými chorobami. Možno si rozmýšľal nad tým, že začneš behať, ale nebaví ťa to. Prechádzka je vhodná naozaj pre každého. Obézni ľudia teda nemôžu…

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0 icon

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0 icon

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Vo svete IT

Aplikácia Fotky od Google dostala novú funkciu „Kôš“. Ako funguje a kde ju nájdete?

0 icon

Aplikácia Fotky od Google vo všeobecnosti patrí medzi populárnych správcov fotografií a videí, prípadne ďalšie multimediálneho obsahu v smartfóne. Začiatkom tohto mesiaca sa jej dostalo extra negatívnej pozornosti. Dôvodom je, že Google obmedzil bezplatný taríf pre ukladania fotografií a videí na 15GB, pričom doposiaľ mali používateľa k dispozícii neobmedzený ukladací…

Xiaomi rozširuje spojenectvo so Samsungom: Komunikácia medzi smartfónmi bude jednoduchšia!

0 icon

Spolupráca dvoch veľkých výrobcov na trhu Androidu bude čoskoro rozšírená. I keď na trhu sa čínske Xiaomi a juhokórejský Samsung zdajú ako rivali, v skutočnosti usilovne pracujú na prepojenosti smartfónov. Práve juhokórejský gigant by sa mal čoskoro pridať medzi podporované smartfóny aplikácie Mi Share, ktorá je prostriedkom pre zdieľanie súborov…

RECENZIA: Huawei P Smart 2021 je cenovo dostupný smartfón, ktorý zaujme špecifickú skupinu používateľov

0 icon

Nedávno mi prešiel rukami smartfón Samsung Galaxy A52 5G, s ktorým som sa mal možnosť bližšie zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré pri pohľade na cenovku patrí medzi drahšie smartfóny a bolo to na skúsenostiach so zariadením skutočne aj poznať. Najnovšie by som vám rád sprostredkoval skúsenosti so zariadením Huawei P…

MIUI 12.5 príde i do starších zariadení: Xiaomi rozširuje zoznam podporovaných smartfónov!

0 icon

Zatiaľ čo sa Xiaomi v poslednej dobe s aktualizáciami celkom ponáhľa, nezabúda ani na rozširovanie svojho zoznamu s podporovanými smartfónmi pre MIUI 12.5. Zoznam zatiaľ neaktualizovaných smartfónov v druhej vlne sa pomaly kráti a najnovšie na ňom môžeme nájsť ďalšie modely. Potešíme najmä majiteľov takmer už veteránov medzi smartfónmi, pretože…

Windows 11 – pozrite sa, ako bude vyzerať nový operačný systém od Microsoftu

0 icon

Spoločnosť Microsoft nás už dlhšiu dobu lákala na predstavenie nového operačného systému z rodiny Windows, ktoré sa bude konať 24. júna. Donedávna sa však hovorilo o predstavení špeciálnej verzie Windowsu 10, poprípade o značnej vizuálnej aktualizácii. V posledných týždňoch sa však začalo špekulovať aj o tom, či náhodou Microsoft neplánuje…

Armádny Magazín

"Dnes sa začína v Bratislave najväčší sabat militaristov" Chmelár o konferencii Globsec

0 icon

Slovensko, 16. júna 2021 (AM) – Slovenský politický analytik Eduard Chmelár pri príležitosti bratislavského fóra Globsec zverejnil na sociálnej sieti svoj pohľad na celú vec. Akciu napríklad označil za "najväčší sabat militaristov".   Chmelár v prísp

V USA vyhlásili prípravu na prvú arktickú vojnu

0 icon

USA, 16. júna 2021 (AM) – Dňa 29. mája americký list National Interest napísal, že Spojené štáty americké sa spolu s mnohými štátmi sveta aktívne pripravujú na vojenský konflikt v arktickom regióne.   Autor článku Chris Osborne poznamenal, že Pentagon je znepokojený topením ľadovcov v Arktíde, čo otvára nové vodné trasy a teda aj príležito

Ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu. Vo svete stúpa počet jadrových zbraní

0 icon

Švédsko, 16. júna 2021 (AM) –Jadrové mocnosti zvýšili v roku 2020 počet rozmiestnených bojových hlavíc, hovorí sa v novej správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) o súčasnom stave výzbroje, odzbrojenia a svetovej bezpečnosti.   "Podľa odhadu stúpol počet jadrových bojových hlavíc rozmiestnených v

Pred 150 rokmi sa narodil Fedor Tokarev konštruktér ručných zbraní, tvorca legendárnej pištole TT

0 icon

Rusko, 16. júna 2021 (AM) – 14. júna si pripomíname 150. výročie narodenia sovietskeho dizajnéra, ktorý vytvoril asi 150 modelov ručných zbraní Fedor Vasilievič  Tokarev sa narodil 14. júna 1871 v dedine Jegorlyskskaja (oblasť Donskej armády, Ruská ríša, teraz na území okresu Jegorlyk v Rostovskej oblasti Ruskej federácie) v kozáckej rodine.…

Turecká rozviedka chytila obzvlášť nebezpečného teroristu - finančníka Islamského štátu pre Európu

0 icon

Turecko, 16. jún 2021 (AM) – Turecké špeciálne služby zaistili a priviezli zo Sýrie do Turecka jedného z vodcov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Kasima Gulera, hľadaného „červeným obežníkom“ Interpolu. Informovala o tom dnes 15. júna štátna tlačová agentúra Anadolu.   Podľa zdrojov v bezpečnostných štruktúrach bola úspešná operácia v

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali