Ako Peskov vysvetlil, “vec sa má tak, že kanály na spojenie medzi vojenskými vedeniami existovali. Ich cieľom bolo nedopustiť také tragédie, aká sa stala. Tieto kanály nefungovali. A nie vinou ruskej strany – či už nefungovali úmyselne, alebo neúmyselne.” Okolnosti podľa neho poukazujú na to, že (v daný okamih) sa existujúce komunikačné kanály nikto ani len nechystal využiť.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes v Ankare zopakoval výzvu adresovanú Rusku, aby otvorilo komunikačné kanály na výmenu vojenských informácií v záujme predísť incidentom podobným, aký sa odohral pred týždňom, keď turecká stíhačka F-16 zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom. Rusko v reakcii na to pristúpilo k celému radu diplomatických opatrení a ekonomickým sankciám.
“Namiesto nepodloženého obviňovania si musíme sadnúť a rokovať za stolom,” zdôraznil Davutoglu.
Turecký premiér narážal na tvrdenia najvyšších ruských predstaviteľov vrátane prezidenta Vladimira Putina, ktorý v pondelok vyhlásil, že ruské vojenské lietadlo zostrelilo Turecko preto, lebo chcelo chrániť dodávky ropy od Islamského štátu. Svoje obvinenie predniesol v Paríži, kde sa zúčastňoval na konferencii OSN o klimatických zmenách. Zostrelenie ruského bombardéra označil za “obrovskú chybu”.