Pellegriniho strana by ohrozila aj hnutie Borisa Kollára Sme rodina (35,8 %), získala by aj časť voličov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (25 %).
Zo všetkých opýtaných v rámci prieskumu Polisu by novú stranu bývalého premiéra volilo 24,4 %, nevolilo by ju 55,3 %, odpovedať nevedelo 20,3 %.
Pellegrini oznámil svoj odchod zo Smeru-SD v stredu 10. júna s odôvodnením, že si už nevie predstaviť vedenie strany v tandeme s jej doterajším predsedom Robertom Ficom. Pozitívne ohodnotilo tento jeho krok 41 % zo všetkých opýtaných a 38,8 % voličov Smeru-SD. Naopak negatívne to vníma 12,7 % zo všetkých respondentov a 42,1% voličov Smeru-SD.
Prieskumníci sa pýtali ľudí aj na stranu Za ľudí. Zaujímalo ich, kto by podľa nich mal zaujať miesto Andreja Kisku, ak by už nekandidoval na post predsedu. Najviac respondentov, ktorí uviedli konkrétne meno, spomínalo Veroniku Remišovú (18,1 %). Juraja Šeligu si na čele strany vie predstaviť 6,1 % opýtaných, niekoho iného 10,5 %. Odpovedať na otázku nevedelo 65,3% respondentov. Strana Za ľudí by sa podľa aktuálneho prieskumu do parlamentu tesne nedostala, ak by voľby boli tento víkend. Podľa prieskumu Polisu by totiž získala 4,8 % voličských hlasov, pričom potrebných je 5 %.
Preferencie Smeru-SD klesajú, kotlebovcom naopak vzrástli
Preferencie strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) klesajú, naopak kotlebcom vzrástli. Prieskum ukázal, že keby sa voľby konali tento víkend, do parlamentu by sa dostalo šesť politických strán na čele s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 24,4 %. Smer-SD by volilo 18,8 % opýtaných, stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) 9 %.
V tesnom závese za stranou Mariana Kotlebu skončili Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS), zhodne s 8,9 %. SaS si oproti májovému prieskumu Polisu pohoršila o 1,8 %. Do parlamentu by sa dostalo aj Progresívne Slovensko (PS) s 6,8 %.
Tesne pod hranicou zvoliteľnosti do Národnej rady SR skončila v prieskume vládna strana Za ľudí (4,8 %). Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť by získalo 4,8 %, Dobrá voľba exministra zdravotníctva Tomáša Druckera 3,6 %. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) by volilo 3,4 % opýtaných.
Niekdajšie vládne strany Slovenská národná strana (SNS) získalo 3,2 % voličských preferencií, Most-Híd 2,7 %.
Rozdelenie poslaneckých mandátov v parlamente by bolo nasledovné: OľaNO-NOVA-KÚ-Zmena zdola 48, Smer-SD 37, ĽSNS 18, Sme rodina 17, SaS 17 a PS 13 mandátov.
Volieb by sa zúčastnilo 65 % opýtaných, 26 % bolo nerozhodnutých a 9 % by určite neišlo voliť.