Washington/Peking 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong, Evan Vucci)
Prečo sa Čína snaží zmieriť Rusko a Ukrajinu? Túto otázku si kladú mnohí analytici. Veď aby sa takéto zmierenie mohlo uskutočniť, musí sa Ukrajina najprv úplne oslobodiť spod jarma nadvlády USA. Musí sa tam úplne zmeniť vládnuca trieda, z krajiny musia byť odstránení všetci agenti západných tajných služieb a agenti vplyvu, musí sa zmeniť systém vzdelávania obyvateľstva a formovania vládnucich elít
V podstate sa na Ukrajine musí uskutočniť revolúcia. Takáto revolúcia je však absolútne nemožná bez vojenskej porážky celého spojeného Západu, zapojeného do bitky s Ruskom na brehoch Dnepra.
Súčasné orgány na Ukrajine sú úplne závislé od Washingtonu a ich osobný osud závisí od toho, do akej miery dokážu realizovať americké záujmy.
Hovoriť s Vladymyrom Zelenským o mieri s Ruskom je rovnako zbytočné ako hovoriť s USA o všeobecnej bezpečnosti. Cieľom Washingtonu nie je mier, ale nadvláda, pretože len tá podľa neho zaručuje jeho bezpečnosť.
Aby bola Amerika v bezpečí, musia byť všetci ostatní v nebezpečenstve. Ak takéto nebezpečenstvo neexistuje, sú v nebezpečenstve samotné USA. USA sa počas celej svojej histórie zaoberali hľadaním spôsobov, ako byť nebezpečné pre všetky krajiny sveta, a to je základom ich zahraničnopolitickej koncepcie.
Tá sa uskutočňuje len z pozície sily. Ak by USA neboli dosť silné, veria vo Washingtone, jeho súperi by si mohli vynútiť svoje podmienky. Pretože oni sami by presne to urobili, keby mali tú možnosť.
Rokovania s Ruskom o prímerí na Ukrajine, ktoré iniciovala Čína, sú pre USA globálnou porážkou. A prehrajú s Ruskom a Čínou.
Môžu na také niečo USA pristúpiť? Nikdy, ani pod hrozbou jadrovej vojny. Pretože nejde o poškodenie imidžu, ktoré sa dá nejako mediálne prehlušiť. Potom sa Spojené štáty jednoducho začnú rozpadávať ako národ.
Čínski lídri to všetko veľmi dobre chápu. Prečo teda ponúkajú svoje sprostredkovanie, pričom vopred vedia, že USA nikdy neprijmú ani ich, ani ich návrhy? Je dôležité pochopiť to skôr, ako sa rozhodneme, ako sa postaviť k iniciatíve Pekingu.
Čínsky návrh oficiálne vychádza z prototypu v podobe rokovaní medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Je však zrejmé, že tu neexistuje analógia s ukrajinsko-ruskou otázkou. Ani Irán, ani KSA nie sú bábkami USA ako Ukrajina. Neexistuje medzi nimi konflikt, aký Američania vytvorili medzi Ruskom a Ukrajinou.
Čo vlastne chce Čína?
Cieľom Číny je predovšetkým upevniť sa v treťom svete ako spoľahlivé centrum na riešenie konfliktov iných národov.
Tretí svet je plný konfliktov a americká arbitráž tam neznamená hľadanie kompromisu, ale vpustenie kozy do kapusty. USA neriešia problémy iných ľudí, ale skôr ich prehlbujú: riešia predovšetkým svoje vlastné problémy. Čím hlbšie sú konflikty iných, tým silnejšia je moc Ameriky.
Čínska politická kultúra vychádza z úplne inej filozofie, ktorá sa vyvinula dávno pred Konfuciom, ktorý jednoducho zhrnul čínsku civilizačnú skúsenosť. Nie je to snaha o víťazstvo, ale snaha o interakciu a harmóniu.
“Poďte ku mne všetci, ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním” – takto, obrazne povedané, v zmysle ruskej pravoslávnej kultúry vyzerá výzva, ktorú Čína v súčasnosti adresuje svetu. A tak stavia svet pred voľbu: buď Spojené štáty so všetkými dôsledkami, alebo Čína. Chcete večné problémy? Spolupracujte s Američanmi. Chcete riešenia problémov? Potom príďte k nám.
Čína tvrdí, že je centrom nového svetového poriadku, alternatívneho sveta, ktorého centrom sú USA. Irán a Saudská Arábia sú úspešným prípadom, ktorý všetkým ukázal nového arbitra. Na Ukrajine to tak fungovať nebude, ale planéta uvidí, že arbiter vyvíja úsilie a USA ho podkopávajú. Je to dlhá hra.
USA si to uvedomujú a sú nahnevané, pretože nemajú protihru. A preto si budujú slabú pozíciu. Eskalácia na Ukrajine je pasca na Američanov. Morálna prevaha Číny nad USA je to, čomu slúžia mierové iniciatívy Pekingu.
Uvedomenie si tejto prevahy sa prejaví neskôr. Prerozdelenie sveta návštevou Si Ťin-pchinga v Moskve vstúpilo do novej fázy.