Minister Ján Richter minulý týždeň po schválení zákona Národnou radou poďakoval poslancom NR, že podporili vládne navrhované zmeny v systéme pomoci v hmotnej núdzi. “Som rád, že sa nám po desiatich rokoch podarilo vyjednať zvýšenie viacerých dávok pre ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc.”
“Dokonca sme sa dohodli, že ich budeme valorizovať každý rok podľa rastu životného minima, aby ich výška zodpovedala reálnym potrebám.”
Cieľom súčasnej vlády podľa neho nie je len udržiavať ľudí v systéme pomoci. “V prvom rade im chceme pomôcť sa z nej vymaniť a dostať ich na trh práce. Preto sme opäť posilnili aj motiváciu nezamestnaných prijať prácu, aby si zabezpečili vyšší príjem pre rodinu a neboli odkázaní len na pomoc štátu.”
“Teší ma, že na začiatok zasadnutia 40. schôdze NR SR v treťom čítaní prešiel veľmi dôležitý Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov,” napísala na sociálnej sieti poslankyňa Magdaléna Kuciaňová zo SNS.
Podstatnou zmenou je podľa jej slov predovšetkým rozdelenie aktivačného príspevku na dve úrovne a jeho poskytovanie vo vyššej sume osobám, ktoré majú príjem zo závislej činnosti najmenej vo výške polovičnej mesačnej minimálnej mzdy. “Cieľom je zaktivizovať a podporiť záujem o prácu a záujem o aktívne zamestnanie namiesto pasívneho prijímania dávok v hmotnej núdzi.”
Účelom bolo tiež podľa nej zvýšenie spoluúčasti žiaka strednej školy alebo študenta vysokej školy na riešení nepriaznivej sociálnej situácie svojej rodiny, kvôli čomu sa navrhuje aj zvýšenie hranice, do ktorej sa nebude ich príjem na účely posudzovania hmotnej núdze považovať za príjem, a to z 1,2 násobku sumy životného minima na 3-násobok.
“Rozšírenie okruhu osôb, u ktorých sa neskúma možnosť zabezpečiť alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou o tehotné ženy od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a o poberateľov predčasného starobného dôchodku a úpravu výšky resp. možnosti poskytovania ochranného príspevku tomuto okruhu osôb.”
Dodáva, že novelou zákona sa zavedie valorizačný mechanizmus, vďaka ktorému sa budú dávky pravidelne od začiatku roka zvyšovať na základe úpravy sumy životného minima k 1. júlu predchádzajúceho kalendárneho roka. Platnosť novely nadobudne účinnosť od 1. apríla 2019,” podotkla poslankyňa SNS.
Nezaradená poslankyňa Alena Bašistová k situácii uviedla, že sa aktívne podieľala na pozmeňovacom návrhu k zákonu o valorizácii príspevkov. “Dôvodom je snaha o zachovanie reálnej hodnoty predmetných súm v čase na základe vývoja sociálnoekonomickej situácie v krajine.”
Návrh zálona podľa Bašistovej vychádza aj z revízie výdavkov na sociálnu oblasť, a to v kontexte zvyšujúcej sa priepasti medzi sumami pomoci v hmotnej núdzi a životným minimom.