Pápež pozdravil celoázijské stretnutie biskupských komisií v Bangkoku

Pápež pozdravil celoázijské stretnutie biskupských komisií v Bangkoku

Bangkok 16. januára 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

 

V thajskom Bangkoku sa v utorok 15. januára začalo stretnutie predsedov vieroučných komisií biskupských konferencií Ázie s účasťou delegácie Kongregácie pre náuku viery. Účastníkov štvordňového stretnutia pozdravil písomným posolstvom pápež František

Na snímke pápež František

Do ázijskej metropoly vycestovali z Vatikánu prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Luis Ladaria Ferrer SJ a pridružený sekretár dikastéria Mons. Augustin Di Noia OP. V pápežskom posolstve, ktoré odovzdali zhromaždeným biskupom, Svätý Otec oceňuje prácu vieroučných komisií biskupských konferencií v rámci Federácie biskupských konferencií Ázie, ako aj ich spoluprácu. Okrem iného píše:

Reklama

 

Pápež oceňuje spoluprácu doktrinálnych komisií s dikastériom

Reklama

„Schádzate sa z tohto širokého kontinentu poznačeného náboženskou, jazykovou a kultúrnou rôznorodosťou, s cieľom upevniť našu spoločnú zodpovednosť za jednotu a integritu katolíckej viery, ako aj objavovať nové cesty a metódy dosvedčovania 

 

Evanjelia uprostred výziev nášho súčasného sveta.

V apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium som celú Cirkev pozval „k napredovaniu“. Teším sa, že Kongregácia pre náuku viery aktívne podporuje dôležitú prácu biskupských konferencií a osobitne ich vieroučných komisií pri ich napomáhaní a posilňovaní účinnej a bratskej spolupráce medzi pastiermi Cirkvi v Ázii.“

 

Reklama

Komisie pre náuku viery vznikli v roku 1967 za Pavla VI.

Vieroučné komisie (komisie pre náuku viery resp. doktrinálne komisie) činné pri biskupských konferenciách vďačia za svoju existenciu pápežovi sv. Pavlovi VI. Kongregácia pre náuku viery inštrukciou z 23. februára 1967 v jeho mene pozvala všetky biskupské konferencie, aby vo svojom vnútri ustanovili vieroučné komisie ako poradné orgány pomáhajúce biskupským konferenciám, ako aj jednotlivým biskupom v ich starostlivosti o vieru a morálku.

 

Kontinentálne stretnutia zaviedol niekdajší prefekt Joseph Ratzinger 

V roku 1982 vtedajší prefekt Kongregácie pre náuku viery Joseph Ratzinger rozhodol o pravidelných stretnutiach predsedov spomínaných komisií na kontinentálnej úrovni. Jednou z charakteristík týchto stretnutí je to, že predstavitelia vatikánskej Kongregácie pre náuku viery cestujú na stretnutia na rozličných kontinentoch, aby sa tak zdôraznila dôležitosť miestnych a regionálnych orgánov a ich zodpovednosť za doktrinálne otázky.

Reklama

Prvé z týchto stretnutí sa uskutočnilo v Latinskej Amerike – v Bogote (1984), nasledovali africké stretnutie v konžskej Kinshase (1987), latinskoamerické v mexickej Guadalajare (1996), ďalej európske stretnutie vo Viedni (1989), ázijské v Hongkongu (1993), opäť latinskoamerické stretnutie v Guadalajare (1996) a severoamerické v San Franciscu (1999). V nedávnej dobe sa stretnutie uskutočnilo v tanzánskom Dar es Salaame (2009) a naposledy v Ostrihome a Budapešti (2015).

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:44

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine.

16:43

Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu.

16:43

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok na medzinárodné vyšetrenie správ o masových hroboch v nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré boli zničené pri obliehaní izraelskej armády. Podľa OHCHR mohlo totiž prísť k páchaniu vojnových zločinov.

16:42

Neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa uskutoční 30. – 31. mája v Prahe.

16:38

Ruská armáda zintenzívni útoky na ukrajinské sklady so západnými zbraňami. Uviedol to v utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu.

16:05

Grécko uskutočňuje na turistickom ostrove Kréta trojdňové cvičenie zamerané na riešenie katastrof. Návštevníci a cestovné kancelárie zdôrazňujú, že sa treba pripraviť na núdzové stavy spôsobené napríklad zemetrasením a požiarmi.

15:56

Spoločnosť Slovnaft začne v polovici budúceho týždňa jarnú časť generálnych revízií. Odstavených bude postupne 25 výrobných jednotiek, z toho 22 v jarnej fáze. Ich opätovný nábeh na plnú produkciu sa plánuje na druhú polovicu júna. Druhá časť generálnych opráv sa bude realizovať v septembri a októbri. Celkové investície Slovnaftu v rámci generálnych revízií presiahnu 130 miliónov eur. Informoval o tom hovorca spoločnosti Anton Molnár.

15:48

Rómske obete nacistického režimu česká verejnosť dlho prehliadala. Vznikom Pamätníka holokaustu Rómov a Sintov pri juhočeskej obci Lety spláca Česko desaťročia trvajúci dlh voči obetiam aj preživším. Na otvorení pamätníka to v utorok povedal český prezident Petr Pavel.

15:45

Západné tajné služby zabránili vlani najmenej desiatim džihádistickým útokom po celej Európe a súčasná vojna medzi Izraelom a militantným palestínskym hnutím Hamas zvýšila hrozbu ďalších útokov. Oznámila to v utorok holandská Všeobecná spravodajská a bezpečnostná služba (AIVD).

15:44

Časť americkej vojenskej pomoci pre Ukrajinu sa už nachádza v skladoch v Nemecku a Poľsku, čo zjavne zníži čas potrebný na jej dodanie. TASR informuje podľa utorkovej správy stanice CNN. Predstavitelia americkej vlády to oficiálne nepotvrdili.

15:38

Prísna menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) “prináša ovocie” a zatiaľ sa jej úspešne darí obmedzovať infláciu. No rozhodnutie o znížení jej úrokových sadzieb bude závisieť aj od toho, či nové prognózy a čerstvé údaje potvrdia, že rast spotrebiteľských cien smeruje k cieľu banky na úrovni 2 %. Uviedol to v utorok člen Rady guvernérov ECB a prezident nemeckej Bundesbanky Joachim Nagel v prejave v Berlíne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali