“V tomto prípade je investícia do vzdelania rómskych detí naozaj nielen investíciou do Rómov, ale aj investíciou do Slovenska,” povedal Pollák. Zdôraznil, že je nevyhnutné, aby prevažná väčšina Rómov v budúcnosti nebola poberateľom dávok, ale skupinou, ktorá bude do odvodového systému prispievať. A to je podľa jeho slov možné len vtedy, ak budú mať rómske deti možnosť získať kvalifikáciu a mať šancu uplatniť sa na pracovnom trhu.
“Ak im túto šancu nezabezpečíme, ak to neurobíme, vyrobíme veľký problém pre naše deti,” povedal splnomocnenec a poukázal na zhoršujúcu sa demografickú krivku, ktorá predpokladá intenzívne starnutie obyvateľstva. “Bolo by zlé, ak by sme nevyužili potenciál rómskych detí, ktoré sú v osadách. Tie môžu robiť na naše dôchodky, keď vyrastú a získajú kvalifikáciu,” povedal Pollák.
Až vtedy sa podľa jeho slov naplno prejaví efekt investícií do vzdelania, ktoré sa v súčasnosti realizujú napríklad formou projektu Investícia v rannom detstve – podpora sociálnej inovácie a integrácie Rómov. Tá vedie rómske matky k spolupráci na predškolskej výchove detí. Úrad splnomocnenca takisto poskytol granty na rekonštrukcie materských škôl, ktoré prijímajú rómske deti, zaviedol Inštitút asistenta učiteľa v materských školách, pripravil i inkluzívny model vzdelávania v lokalitách s rómskou komunitou. Ten chce riešiť aj doterajšie nákladné, no neefektívne zaraďovanie rómskych detí s ľahkým mentálnym postihnutím do špeciálnych škôl.
as