Ostrov čistých duší

Slovensko 13. januára (HSP/Foto: Mária Čapáková)

 

Prešlo už desať rokov odvtedy, ako som v rámci jedného dobrovoľníckeho programu pracovala v sociálnom zariadení pre mentálne postihnuté deti. Podľa stupňa postihnutia boli deti rozdelené do niekoľkých skupín. Aby som sa mohla rozhodnúť, v ktorej skupine chcem pracovať, prešla som postupne všetkými. Bolo ťažké vybrať si, pretože všetky deti si ma svojou nevinnosťou získali od prvého okamihu. K definitívnemu rozhodnutiu mi napokon pomohlo jedno z nich. Ako nový klient prišiel na skúšku šesť ročný chlapec, nazvem ho Patrik. Moja prvá spomienka na neho mi vždy vyvolá úsmev na tvári. Patrik bol hyperaktívny a nevedel rozprávať. Mal svoju reč, zvuky, ktorými sa snažil komunikovať s okolím. V deň, keď sa prvýkrát objavil v zariadení, sa rozhodol svojským spôsobom preskúmať nové prostredie. Vytrhol sa svojej mame, zdvihol ruky ako keď napodobňujeme krídla motýľa a ako taký motýlik „letel“ celou budovou. Naháňali ho, ale úspešne unikal a popri tom „rozprával“ tým svojim spôsobom, tešil sa a smial. Tak som spoznala Patrika. V ten deň zakotvil v mojom srdci a keď ho zaradili do jednej zo skupín, oznámila som svojej koordinátorke, že chcem byť práve v tej skupine.

Začiatok nebol ľahký. Patrik sa náhle ocitol z domáceho, dobre známeho prostredia v novom, cudzom prostredí. Naviac medzi ľuďmi, ktorých nepoznal. V skupine bolo okrem neho sedem ďalších čistých duší. Vyučovanie mala na starosti jedna učiteľka a ako zdravotný dozor bola jedna zdravotná sestra. Moja práca dobrovoľníka sa mala ešte len vykryštalizovať, podľa situácie v skupine. Prvý a druhý deň Patrik nezvládol, hoci sme sa všemožne snažili, aby sa cítil dobre a aby sa udomácnil. Musela po neho prísť mama a na niekoľko dní ho opäť vzala domov. Nedá sa opísať výraz tváre  tohto dieťaťa, keď zbadalo svoju mamu. So silným výkrikom sa jej hodil do náručia. Bolo mi ho ľúto a ešte viac mi vrástol do srdca. Ďalší týždeň sa Patrik dokázal zaradiť medzi ostatných a ja som sa tešila, že je naspäť. Pri jednej vychádzke v neďalekom parku sa opäť rozhodol ako motýľ preskúmať okolie a nadšený utekal pomedzi stromy. Bolo potrebné chytiť ho, aby neodletel príliš ďaleko a keďže vychovávateľky boli práve zaujaté niečím iným, rozbehla som sa za ním ja. Od toho dňa bolo definitívne jasné, v čom bude spočívať moje dobrovoľnícke pôsobenie.

Začala sa pre mňa nová cesta – cesta s Patrikom. Bol mi „daný“, aby som ho sprevádzala štyri dni v týždni po päť hodín. Kvôli svojej hyperaktivite sa len veľmi ťažko dokázal zúčastňovať aktivít v skupine. Nevedel sa sústrediť na konkrétnu činnosť, potreboval stále poletovať a rozprávať si niečo, čomu rozumel len on. Veľmi jemným spôsobom som ho neustále vracala späť medzi ostatné deti, rozprávala som mu, čo robíme a snažila som sa „začleniť“ ho. Ale pre Patrika akoby neexistoval svet detailov, hračiek, stále chcel len behať. Trpezlivý prístup však začal mať svoje ovocie. Prvým bol cvik bocian, kedy vôbec po prvý raz zaregistroval, čo robia ostatné deti a spolu so mnou dvíhal nohy ako bocian. Nevydržal dlho, ale postupne sa to zlepšovalo. Časom sa dokázal sústrediť napríklad na knihy. Pozeral si obrázky, listoval, ale zásadne mal knihu „dole hlavou“. Keď som mu ju otočila, aby bola správne, len sa na mňa zahľadel, otočil ju naspäť a listoval ďalej. Ja som sa zas postupne učila rozumieť jeho reči. Dokázala som rozoznať, kedy dáva najavo, že potrebuje ísť na toaletu, že sa chce napiť, alebo zmeniť spôsob hry. Stávalo sa, že učiteľka deťom rozprávala nejaký príbeh. Všetci sedeli na zemi a počúvali. Patrik to zo začiatku nedokázal, ale čím viac som sa mu venovala, tým dokázal byť pokojnejší a napokon objavil spôsob, ako si v pokoji vypočuť rozprávanie – keďže som aj ja sedávala na zemi, uvelebil sa v mojom náručí, hlavu položil na moje plece a ani sa nepohol. Keď to urobil prvýkrát, nehýbala som sa ani ja, len aby zotrval. Po chvíli som zistila, že si v ústach namotával na jazyk moje dlhé vlasy. A bol šťastný. Neviem, čo mu na mojich vlasoch chutilo, ale robieval to často. Prišiel ku mne, usmial sa a dával si do pusy moje vlasy, alebo ovoniaval moju hlavu. Boli to také chvíle spoločného šťastia. Tešila som sa z neho a z úspechov, ktoré boli zreteľné. Dlho trvalo, kým si začal napríklad uvedomovať seba samého v zrkadle. Vo chvíli, keď zistil, že je to on, ako každé iné dieťa – škeril sa na seba, vyplazoval jazyk a nechcel od zrkadla ani odísť. V jedno ráno ma privítal pozdravom – ahoj. Povedal to však s veľmi ťažkou artikuláciou a chvíľu mi trvalo, kým som si to uvedomila. „Patrik, ty si mi povedal ahoj!“ Len sa usmieval a niečo si pohmkával. Ďalším z úspechov bolo, keď na prechádzke trhoviskom objavil priesadu rozkvitnutej prvosienky. Čupel pri nej, hladil jej listy aj kvet a niečo jej nežne „rozprával“. To bol pre mňa taký pozitívny šok, pretože som si uvedomila, že práve objavil svet detailov, ktorý pre neho dlho neexistoval.

Desať mesiacov mojej dobrovoľníckej činnosti ubehlo ako voda. Patrik sa za ten čas dokázal začleniť do kolektívu, zúčastňoval sa spoločných aktivít, naučil sa bicyklovať, samostatne – bez kŕmenia – sa najesť. Bol to pre mňa krásny čas – spolu s Patrikom a s ďalšími siedmimi deťmi som mohla byť súčasťou „ostrova čistých duší“. Tieto deti nepoznali, čo je to ohovárať niekoho, robiť zle svojim kamarátom. Nezabudli byť vďačné za každý prejav lásky a náklonnosti. Tešili sa z prítomnosti nás, dospelých, často nás z ničoho nič objímali, hladili po tvári a tie, čo vedeli rozprávať, nešetrili slovami „ľúbim ťa“, „prídeš aj zajtra?“, „budeme sa spolu hrať?“. Napriek svojmu postihnutiu oplývali veľkým bohatstvom, z ktorého štedro načierali a rozdávali svojmu okoliu. Bohatstvom čistej lásky.

Žiaľ, v našom svete sú takéto deti ešte stále často považované za príťaž. Ostávajú nepochopené na okraji spoločnosti, opovrhnuté a vysmievané. Napriek snahe mnohých organizácii integrovať mentálne postihnuté deti do spoločnosti sa stále nájdu ľudia, ktorí odvrátia tvár alebo sa rýchlo vzdialia, keď sa takéto dieťa objaví v ich blízkosti. A povedzme si pravdu – sú to deti nechcené. Moderní ľudia dnešnej doby nechcú, aby vôbec prichádzali na svet títo nositelia čistých duší. Snahou predpôrodných skríningov v prvom trimestri je „vychytať“ možné anomálie plodu – ako ich nazývajú – a ponechať matke rozhodnutie, či takéto dieťa chce, alebo nie. Pravdou je však aj to, že tieto predpôrodné skríningy nie sú jednoznačné. Pozitívny výsledok neznamená, že dieťa bude s istotou postihnuté… Myslím si, že tieto vyšetrenia privádzajú rodičov do zbytočných rozpakov a starostí o to, či bude ich dieťa zdravé. Namiesto toho, aby s láskou a radosťou očakávali svojho potomka, rozhodujú sa o tom, či ho vôbec chcú… Akoby možné postihnutie menilo situáciu – milovať ho, alebo nie? Prijať ho, alebo nie? To čo sa zdalo samozrejmé, je odrazu nepodstatné. Ale faktom je, že aj postihnuté dieťa zostáva stále dieťaťom svojich rodičov. Rodičia postihnutého dieťaťa zostávajú naďalej jeho rodičmi. Aj keď sa rozhodnú neprijať ho…

Mali by sme sa poučiť na tom, na čom sa popálili vo Veľkej Británii. Oni totiž zistili, že napriek pozitivite predpôrodného skríningu na anomálie plodu, vysoké percento týchto detí by sa narodilo úplne zdravé. By sa narodilo… Žiaľ na to prišli až po umelom prerušení tehotenstva na základe výsledkov u matiek, ktoré sa rozhodli, že radšej to dieťa nechcú. Buďme teda opatrní v rozhodovaní, či sa pripravíme o možnosť, aby naše životy boli prežiarené čistotou duší detí, ktoré sú v ponímaní tohto sveta „iné“, alebo ich prijmeme a necháme sa obohatiť ich bohatstvom. Moja osobná skúsenosť dáva týmto deťom jedno veľké ÁNO. Ak v tejto veci nemáte dostatočne jasno, navštívte niektorý ostrov čistých duší – zariadenie, kde prežívajú svoj život a doprajte si spoznať ich, dovoľte im, aby sa dotkli vašich životov. Aby ste zakúsili, čo je to čistá láska a nevinnosť v pravom slova zmysle.

Mária Čapáková

Ak si chcete prečítať všetky články autorky, vložte do vyhľadávania jej meno

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Generálny prokurátor Žilinka: „Bola by veľká chyba, ak by rozhodovanie prokurátora bolo motivované snahou zapáčiť sa a získať pochvalu od politikov“

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V súčasnosti predovšetkým Úrad špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica dozoruje viacero káuz, v ktorých figurujú nominanti bývalej vlády. Súčasná parlamentná opozícia aj na základe tajnej správy SIS hovorí, že mnohí sú obvinení a väzobne stíhaní len na základe výpovedí kajúcnikov, ktorí môžu…

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí – Ukážka z prvej kapitoly

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel   Slovo vydavateľa Rok 2020 bude znamenať v našich dejinách osobitný predel. Výmena politických garnitúr sa niesla v znamení obrovských očakávaní, veľmi rýchlo však prišlo vytriezvenie. Miesto kompetentnej vlády, ktorá by sa  podujala na riešenie zásadných problémov našej tu máme  len nekončiacu sa…

Merkelová telefonovala Putinovi v deň 80. výročia útoku Nemecka na ZSSR. Čo mu povedala?

0 icon

Berlín/Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Michael Sohn, pool)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin spolu v utorok telefonovali. Rozhovor sa konal v deň 80. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz. Tento deň si v Rusku pripomínajú aj ako Deň pamäti a smútku, informovali agentúry…

Takmer polovica EÚ vyjadrila znepokojenie nad novým maďarským LGBTIQ zákonom

0 icon

Luxemburg 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer polovica členských krajín Európskej únie vyjadrila v utorok "vážne znepokojenie" nad maďarským zákonom, ktorý podľa nich diskriminuje LGBTIQ komunitu, informovala agentúra AFP "Stigmatizácia LGBTIQ ľudí zreteľne porušuje ich základne právo na dôstojnosť, tak ako je stanovené v Charte EÚ a medzinárodnom práve... Začlenenie,…

Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

0 icon

Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP)   Bielorusko tvrdí, že najnovšie ekonomické sankcie, ktoré naňho uvalila EÚ v reakcii na májový incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny. Uviedlo to v utorok tamojšie ministerstvo zahraničných vecí,…

Európska lieková agentúra schválila výrobu vakcíny Comirnaty v ďalších závodoch

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Paul Zinken/dpa via AP)   Výbor pre lieky na humánne použitie Európskej liekovej agentúry (EMA) schválil ďalšie výrobné závody pre produkciu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Comirnaty, ktorú vyvinuli nemecká biotechnologická firma BioNTech a americká farmaceutická spoločnosť Pfizer. EMA o tom informovala v utorok na…

Behom jedného týždňa náhle zomreli štyria piloti British Airways v najlepších rokoch. Má to súvis s očkovaním?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Miroslav Lelas, British Airways)   Na sociálnych sieťach sa šíri správa o úmrtí najprv troch, teraz už štyroch pilotov leteckej spoločnosti British Airways. Ani overovateľ faktov agentúry Reuters tieto úmrtia v krátkom čase nepopiera. Zverejnil túto správu s odkazmi na zdroje, no bez uvedenia…

V kauze vraždy Poliaka zrušili rozsudok u Jána Kána, Mikuláš Černák je vinný

0 icon

Banská Bystrica 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Dušan Hein)   Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici zamietol v utorok odvolanie obžalovaného Mikuláša Černáka a potvrdil rozsudok okresného súdu (OS) zo 7. novembra 2019, ktorým ho uznal za vinného z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu…

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil konanie voči prezidentke SR

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok, TASR - Martin Baumann, SITA-Alexandra Čunderlíková)   Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií v utorok zastavil konanie voči prezidentke Zuzane Čaputovej pre možné porušenie zákazu reklamy. Informovali o tom predseda výboru Boris Susko (Smer-SD) a člen výboru Ondrej Dostál…

Predprimárne vzdelávanie bude možné dočasne poskytovať aj v „nesieťových“ zariadeniach

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Povinné predprimárne vzdelávanie bude možné poskytovať dočasne do roku 2024 aj v „nesieťových“ zariadeniach. Vyplýva to z novely školského zákona od koaličných poslancov Márie Šofranko, Richarda Vašečku (obaja OĽaNO) a Radovana Slobodu (SaS), ktorú dnes poslanci Národnej rady SR (NR SR)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

René Pavlík

Susedia a vzťahy

0icon

Susedia a vzťahy. Dobré vzťahy robia dobrých susedov. Každý vlastník nehnuteľnosti vie, ako mu zlý sused dokáže znepríjemniť život. Nárokuje si na kus pozemku, kradne ovocie, požičia si vec a odmieta ju vrátiť, na cudzej lúke usporiada svoju zábavu, po cudzích poliach rozhadzuje svoje pripomienky, ohovára. Ak v záujme dobrých…

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

0 icon

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science. Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna…

Redmi Note 11 údajne prekvapí výkonom technológie rýchleho nabíjania, hovorí známy leaker informácií

0 icon

Rýchle nabíjanie je technológia, ktoré je zo strany používateľov stále viac žiadanou. Reagujú na to aj výrobcovia smartfónov, najmä spoločnosť Xiaomi. Tá rok čo rok je lídrom v tejto oblasti. Dôkazom toho je aj nedávno predstavená technológie HyperCharge, ktorá ponúka nabíjanie pri výkone 200W. Rovnako sa objavili informácie aj o…

Táto aplikácia dokáže vdýchnuť svieži vietor do vzhľadu upozornení vo vašom Androide. Určite ju neprehliadnite!

0 icon

Operačný systém Android vo všeobecnosti patrí medzi operačné systémy, ktoré si môžu používatelia vo veľkej miere upraviť podľa svojho gusta. Umožňuje zmeniť nielen vzhľad, ale aj pridávať rôzne extra funkcie. Napríklad nedávno sme vám ukázali, ako si môžete pridať do rozhrania notifikačnej lišty skratky na rôzne aplikácie. Prípadne, ako si…

„Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“ Polícia upozorňuje na nový modus operandi online podvodníkov!

0 icon

Podvody v online priestore sú čoraz častejšími. Zatiaľ čo v minulosti prebiehali prevažne cez e-mailové správy, tak v súčasnosti sú čoraz interaktívnejšie. Podvodníci sa už totiž neštítia aktívne komunikovať prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem, či dokonca zavolať a predstierať, že volajú napríklad v mene banky. V minulosti sme napríklad upozorňovali na…

Redmi prvýkrát spomína pripravovaný Redmi K50: Čo má získať vlajkový model spoločnosti?

0 icon

Od predstavenia modelov Redmi K40 ubehlo len pár mesiacov, dcérska spoločnosť Xiaomi však určite nelení. Po nedávnom predstavení modelov z vlajkovej línie už zrejme plánuje vývoj vlajkových smartfónov pre budúci rok, ktoré majú prísť pod názvom Redmi K50. Potvrdil to priamo generálny riaditeľ spoločnosti Redmi, Lu Weibing, keď sa prostredníctvom…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali