Všetkých 193 členských štátov OSN súhlasí s prijatím vyhlásenia čeliť azda “najväčšej hrozbe modernej medicíny”, ktorou je odolnosť voči antibiotikám, ktorá si podľa údajov berie až viac ako 700 000 obetí ročne. Dohoda sa dosiahla tesne pred samotným zasadnutím Valného zhromaždenia.
“Je iróniou, že takáto drobnosť je príčinou tak enormnej verejnej hrozby,” konštatuje Jeffrey LeJeune, profesor a vedúci výskumného programu živočíšnych potravín na Ohio State University. “Ale ide o globálne ohrozenie zdravia, čo potrebuje globálnu reakciu,” dodáva.
Vedci varovali o hrozbe antibiotickej rezistencie už pred desaťročiami, kedy farmaceutické spoločnosti len začínali priemyselnú výrobu tohto lieku. Už vynálezca penicilínu Alexander Fleming varoval pred hroziacou krízou pri preberaní Nobelovej ceny v roku 1945: “Je tu nebezpečenstvo, že ak neznalý človek proti mikróbom nasadí slabú dávku lieku, urobí ich odolných.”
V posledných rokoch sa o téme odolnosti proti antibiotikám výrazne zvýšilo povedomie a zdravotníctvo začalo reagovať. Sally Davies ako šéflékárka Spojeného kráľovstva vraví: “”Toto vyhlásenie je vyvrcholením šiestich rokov tvrdej práce a som nesmierne hrdá, že každý členský štát OSN sa teraz zaoberá obrovskou úlohou riešiť najväčšiu budúcu hrozbu pre našu civilizáciu. Infekcia rezistentná voči liekom je už dlhšie v globálnej agende, ale až teraz začína skutočná práca. Potrebujeme vlády, farmaceutický priemysel, zdravotníckych odborníkov a poľnohospodársky sektor, aby dotiahli do konca svoje záväzky zachrániť modernú medicínu.”
Signatári deklarácie OSN sa zaviazali k podpore inovácií v oblasti vývoja antibiotík, k zvyšovaniu povedomia verejnosti o danej hrozbe a k rozvoju kontroly a regulačných systémov pri používaní a predaji antimikrobiálnych liekov pre ľudí a zvieratá.