Na otázku o návrhoch, či by rozšírený relokačný systém EÚ mohol jeho krajine pomôcť, Orbán na tlačovej konferencii v Bruseli podľa agentúry Reuters zopakoval svoj odmietavý postoj voči kvótam, argumentujúc, že by to prispelo k ešte väčšiemu prílevu migrantov do Európy. Zároveň povedal, že o takejto ponuke zatiaľ nepočul, ale ak príde, zváži ju.
Ministerský predseda zdôraznil, že prioritou Maďarska je posilniť vonkajšiu hranicu EÚ so Srbskom, pričom to isté by urobil aj v prípade Chorvátska, ak by migranti začali prúdiť z tohto smeru. “Nechceme mať v krajine mnoho moslimov,” uviedol Orbán, narážajúc na niekdajšiu nadvládu Osmanov v Uhorsku.
Orbán informoval svojho srbského náprotivka Aleksandara Vučiča, že Budapešť plánuje prijať zákon, ktorý umožní rozmiestnenie vojenských hliadok pozdĺž srbských hraníc, uviedla agentúra MTI. Podľa neho si však migranti a pašeráci nájdu nové trasy cez okolité krajiny, ktoré by sa na to mali pripraviť.
“Prišiel som, aby som informoval predsedu, že Maďarsko urobilo všetko možné pre splnenie noriem. Vytvoríme v tejto chvíli v maďarskom parlamente nový balíček normatívnych dokumentov, vytvárame fyzickú bariéru. Všetko to dohromady môže vytvoriť novú situáciu v Maďarsku a v Európe od 15. septembra. Máme dva týždne na prípravu,” povedal Orbán na tlačovej konferencii s hlavou Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.
Orbán povedal, že Maďarsko “bude informovať všetkých, vrátane tých, ktorí hľadajú azyl, nelegálne prevádzača, susedné krajiny, o tom, aké sú nové normy v Maďarsku, aká bude normatívna prax, ako prísť do Maďarska. “A za týždeň budeme používať tento nový systém regulovania”, vyhlásil premiér. Podľa jeho slov, “tento systém bude úspešný”.
“Nemôžem sľúbiť, že to bude úspech hneď budúci deň, ale krok za krokom Maďarsko bude kontrolovať hranicu, a my môžeme splniť všetky normatívy, vytvorené na európskej úrovni pre krajiny”, povedal premiér Maďarska.
Podľa slov Orbána, v Schengenského dohode sa jasne hovorí, že “hranice môžu byť prekročené len v bodoch prechode a počas ich pracovnej doby”. “Nie je možné prepustiť všetky cez Schengenského hranice inou cestou, okrem tej, ktorá je presne popísaná v Schengenského dohode”, uviedol maďarský premiér.
V rozhovore o kritike zo strany úradov a jednotlivých krajín EÚ kvôli tomu, že Maďarsko vybudovalo Zatarasovať líniu na hranici so Srbskom, Orbán poznamenal, že doteraz ani jeden z európskych predstaviteľov mu nedal “múdru odpoveď” na otázku, ako “kontrolovať 175 kilometrovou hranicu a pritom dodržiavať Shengenskú dohodu a nestavať fyzickú zátarasu”.
“My Maďari si myslíme, že keď bránime maďarskú hranicu, obhajujeme vonkajšie hranice Shengenu, čo znamená obranu Európy”, povedal.