Okradnú a oklamú. Zvieratá, ktoré sú pre človeka nebezpečná svojím rozumom

Okradnú a oklamú. Zvieratá, ktoré sú pre človeka nebezpečná svojím rozumom

Bratislava 17. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hau Dinh)

 

Niektoré zvieratá a vtáky sa naučili profitovať zo susedstva s ľuďmi. Niektoré prichádzajú bližšie k ľuďom kvôli ochrane a jedlu, iné nenápadne kradnú alebo sa dokonca dopúšťajú lúpeží

Ilustračné foto

Najesť sa na cudzí účet

Reklama

Uškatce, tulene a pelikány na Galapágskych ostrovoch každé ráno čakajú na otvorenie rybieho trhu v malom mestečku Puerto Ayora na ostrove Santa Cruz. Podľa zákona Ekvádoru, ktorý vlastní ostrovy a na nich sa nachádzajúce rezervácie, sa zvierat nemožno ani dotknúť, inak hrozia vysoké pokuty.

Zvieratá a vtáky preto voľne chodia medzi radmi rýb, a ak predavač nedáva veľký pozor, určite niečo ukradnú. Zvlášť vynaliezavé sú v tomto smere pelikány a fregatky, aj keď bez koristi nezostanú občas ani jašterice.

Reklama

 

Je pravdou, že táto adaptácia má aj svoju negatívnu stránku. Podľa výskumu britských biológov sa znížila imunita uškatcov na Galapágach v dôsledku neustáleho kontaktu s ľuďmi alebo skôr s ich mikróbmi.

Vrstva podkožného tuku u morských cicavcov, ktoré sa neboja človeka, je oveľa tenšia než vrstva ich divokejších príbuzných. To znamená, že imunitný systém sa musí vysporiadať s neznámymi patogénmi, ktorých hlavným zdrojom sú ľudia a domáce zvieratá. Ďalšie zaťaženie imunity by v hladných rokoch drasticky znížilo počet plutvonožcov. Rybí trh na ostrove Santa Cruz ich však zachránil pred hladom.

 

Reklama

V podmienkach divokého kapitalizmu

Makaky dlhochvosté (Macaca fascicularis), žijúci na Bali v blízkosti hinduistického chrámu Uluwatu neočakávajú od človeka milosrdenstvo, ale konajú. Olúpia turistov, ktorí si prišli pozrieť chrám, a potom menia ukradnuté veci za sušienky a ovocie.

Makaky najčastejšie kradnú okuliare (55 percent prípadov), klobúky a topánky (asi 24 percent). Do akcie sa vydávajú väčšinou dospelé a dospievajúce samce, aj keď niekedy ani samice nepohrdnú drobnými krádežami. Väčšinou to prebieha tak, že opice potom, čo odnesú cudziu vec, si sadnú blízko a čakajú, až im niekto výmenou ponúkne nejakú maškrtu. Nepožívateľné položky nie sú k výmene prijaté.

Podľa zoológov sú zo štyroch skupín opíc žijúcich v okolí Uluwatu najväčšími gangstrami dve spoločenstvá žijúce v bezprostrednej blízkosti ľudí. Tieto makaky kradnú častejšie a je medzi nimi viac páchateľov lúpeží.

 

Reklama

 

Medvedia starostlivosť

Vďaka blízkemu susedstvu s ľuďmi sa zvýšil počet preživších mláďat medveďov hnedých (Ursus arctos). Škandinávski zoológovia si všimli, že v posledných desaťročiach boli medvedice spolu s mláďatami vždy v blízkosti ľudských sídiel. Ako sa ukázalo, chránia takýmto spôsobom mláďatá pred útokmi samcov.

U hnedých medveďov sa otcovia nezúčastňujú výchovy potomkov. A nielen to, často počas obdobia rozmnožovania medvede zabíjajú mláďatá, aby sa spárili s ich matkou. To je bežná prax u divokých zvierat. Skutočnosť, že sa medvede usádzajú v blízkosti ľudského obydlia – v priemere vo vzdialenosti 783 metrov, niekedy aj bližšie, je však veľmi neobvyklá. Po období párenia sa matky spolu s mláďatami znova snažia držať ďalej od ľudí.

V rokoch 2005 – 2012 sa tak vo Švédsku chovalo 19 divokých samíc Ursus arctos s obojkami GPS. Všetky úspešne vychovali potomstvo. Jedenástim medveďom, ktoré žili obvyklým spôsobom a vyhýbali sa ľudským osadám, mláďatá zomreli.

 

 

Rozumné bociany

Reklama

Bociany biele (Ciconia ciconia), ktoré vždy preferovali zimu v blízkosti človeka, skrátili migračné trasy alebo dokonca odmietajú odlietať. Dôvod je jednoduchý: život v blízkosti ľudí im šetrí energiu a zvyšuje šancu na prežitie.

Medzinárodný tím vedcov študoval migráciu 62 vtákov z ôsmich populácií žijúcich v Arménsku, Grécku, Poľsku, Rusku, Španielsku, Nemecku, Tunisku a Uzbekistane. Analýza údajov ukázala, že vtáky narodené v Poľsku, Rusku a Grécku lietali najďalej – do Južnej Afriky. Bociany hniezdiace v Arménsku cestovali na Arabský polostrov a ich príbuzní zo Španielska, Tuniska a Nemecka – na Saharu.

Pritom niektoré vtáky jednoducho nedoleteli na púšť považovanú za tradičné zimovisko, ale radšej sa usadili v severnom Maroku na skládkach v blízkosti miest. Mali zníženú dennú aktivitu, čo znamená, že vydali menej energie ako ostatné.

Bociany, ktoré sa usadili v Uzbekistane, však svoje hniezda vôbec neopustili alebo sa od nich vzdialili maximálne na 130 kilometrov. Živili sa na neďalekých rybích farmách. Táto populácia mala najvyššiu úroveň prežitia.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali