“Odvážiť sa bojovať”: Si Ťin-pching predstavuje nový čínsky svetový poriadok

“Odvážiť sa bojovať”: Si Ťin-pching predstavuje nový čínsky svetový poriadok

Peking 1. apríla 2023 (HSP/ft/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)

 

Keď sa tento mesiac pred ním zišla čínska politická elita, Si Ťin-pching zhrnul svoju ráznu zahraničnú politiku delegátom jedným živým refrénom: “odvážiť sa bojovať”

Čínsky prezident Si Ťin-pching pokraèuje v trojdňovej návšteve Ruska.
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Podľa Financial Times, vyhlásenie na Národnom ľudovom zhromaždení vystihlo nový étos Pekingu, ktorý podnietil záver čínskeho vodcu, že svetový poriadok pod vedením USA je v súčasnosti v úpadku a je pripravený na nahradenie systémom, ktorý lepšie vyhovuje záujmom Číny.

Reklama

Diplomacia sa už začala prudko rozvíjať. Prezident uskutočnil tento mesiac štátnu návštevu Ruska, zverejnil dokument o mieri na Ukrajine a pripravil sa na prijatie návštev európskych lídrov, ktorí túžia po jeho pomoci pri ukončení vojny. Čína tiež tento mesiac presvedčila Irán a Saudskú Arábiu, aby obnovili diplomatické vzťahy, čo bol jej prvý takýto úspech ako sprostredkovateľa na Blízkom východe.

Podľa Financial Times, nenápadnejšie Čína priblížila sériu zahraničnopolitických “iniciatív” na vytvorenie alternatívnych štruktúr medzinárodnej spolupráce, najmä s rozvojovým svetom.

Reklama

“Čína je teraz pripravená postupne oslabovať americké vedúce postavenie a presadzovať čínske riadenie,” povedal Zhao Tong, vedúci pracovník think-tanku Carnegie a hosťujúci vedec na Princetonskej univerzite.

Podľa Financial Times, je pre Čínu tento diplomatický tlak prirodzeným rozšírením jej rastúcej hospodárskej sily, ktorého cieľom je obnoviť jej historickú úlohu v centre globálnej politiky. Plánuje tiež čeliť snahe Washingtonu “zadržať” vzostup Číny obmedzením jej technologickej a vojenskej výkonnosti.

Pre svetový poriadok pod vedením USA predstavuje Siova kampaň najväčšiu výzvu od čias studenej vojny.

Odkedy sa Si pred desiatimi rokmi stal vodcom čínskej komunistickej strany, zaujal v zahraničných vzťahoch asertívnejší postoj. Popri bombastických výzvach na “veľké omladenie čínskeho národa” militarizoval umelé ostrovy v spornom Juhočínskom mori, zaujal agresívnejší postoj k Taiwanu a osvojil si diplomaciu “vlčieho bojovníka”, aby prekričal zahraničných kritikov.

V októbri 2017 povedal na 19. kongrese strany: “Je čas, aby sme sa stali stredobodom sveta.”

Reklama

Podľa Financial Times, chce teraz Si túto pozíciu upevniť. Tento mesiac kodifikoval novú doktrínu zahraničnej politiky pomocou 24-znakovej formuly, ktorá obsahuje frázu “odvážiť sa bojovať”. Štruktúra formulky odráža usmernenia, ktoré pred viac ako 30 rokmi vydal zosnulý vodca reformnej éry Deng Xiaoping a ktoré radili strategickú trpezlivosť v oblasti zahraničných vzťahov. Siova verzia však túto zásadu dôrazne opustila.

Jeden z ázijských diplomatov uviedol, že Si svojím prejavom v roku 2017 už odriekol čas Dengovej éry, v ktorej Čína “skrývala svoju silu a vyčkávala”.

“Teraz však Si oficiálne nahradil Dengovu doktrínu niečím úplne iným,” uviedol tento človek.

V tomto duchu Čína tento mesiac po prvýkrát zohrala rozhodujúcu úlohu sprostredkovateľa v blízkovýchodnom spore, keď presvedčila Irán a Saudskú Arábiu, aby po sedemročnej roztržke obnovili diplomatické vzťahy.

“V minulosti sme deklarovali určité zásady, dávali sme najavo svoj postoj, ale operatívne sme sa nezapájali. To sa zmení,” povedal Wu Xinbo, dekan Inštitútu medzinárodných štúdií na Fudanskej univerzite v Šanghaji.

Reklama

Čína sa tiež snažila prezentovať ako zástanca mieru na Ukrajine, hoci západné hlavné mestá považujú postoj Pekingu k vojne za podporu Vladimira Putina a uznanie ruského dobytia ukrajinského územia.

Očakávalo sa, že Si bude diskutovať o Ukrajine so Španielom Pedrom Sánchezom, ktorý pricestoval do Číny vo štvrtok. Peking dúfa, že dvojdňová cesta španielskeho premiéra pripraví pôdu pre spoluprácu Číny a EÚ, keď sa Španielsko v júli ujme rotujúceho predsedníctva bloku, uviedol jeden čínsky expert.

V nasledujúcich týždňoch navštívia Čínu aj francúzsky premiér Emmanuel Macron a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zatiaľ čo však Putin Siove snahy privítal, čínsky líder sa neozval Volodymyrovi Zelenskému, prezidentovi Ukrajiny, odkedy bola jeho krajina napadnutá.

Peking sa tiež uchádza o vedúce postavenie v rozvojovom svete. V posledných týždňoch Si propagoval to, čo nazýva “modernizácia v čínskom štýle”, ako koncepciu vhodnejšiu pre rozvojové krajiny než západný poriadok “založený na pravidlách”.

Po predstavení svojej iniciatívy Pásmo a cesta v roku 2013, zameranej na investície do infraštruktúry v zahraničí, spustil Si v roku 2021 Globálnu rozvojovú iniciatívu – ďalšiu snahu využiť čínsku ekonomickú silu na mobilizáciu rozvojových krajín.

Nasledujúci rok oznámil Globálnu bezpečnostnú iniciatívu a tento mesiac predstavil Globálnu civilizačnú iniciatívu, stále nejasnú politiku, ktorej cieľom je zrejme spochybniť západnú koncepciu univerzálnych hodnôt.

“Ľudia sa musia … zdržať vnucovania svojich vlastných hodnôt alebo modelov ostatným,” uviedla čínska Štátna rada k najnovšej iniciatíve.

Pri tejto príležitosti Si usporiadal konferenčný hovor v riedko zariadenej sále, kde sa na obrovskej obrazovke objavili sympatickí politickí lídri z celého sveta.

“Na čínsku zahraničnú politiku sa musíme pozerať novými očami, pretože tieto kroky sú nové,” povedal Tuvia Gering, výskumný pracovník Guilford Glazer Center pri Inštitúte pre štúdie národnej bezpečnosti v Izraeli.

Argument Číny, že modernizácia sa nemusí rovnať westernizácii, by bol dobre prijatý v mnohých rozvojových krajinách, povedal Moritz Rudolf, výskumný pracovník Centra Paula Csaia pre Čínu na Yale Law School, najmä ak by im priniesol materiálne výhody z užšej spolupráce s Pekingom.

Reklama

“Zdá sa, že je to protiargument k príbehu (amerického prezidenta) Joea Bidena o autokracii a demokracii,” povedal Rudolf. “Je to ideologický boj, ktorý je pre rozvojové krajiny atraktívnejší, než by si ľudia vo Washingtone mohli myslieť.”

Napríklad v Latinskej Amerike bol celkový sentiment voči diplomatickej stratégii Pekingu pozitívny, povedala Letícia Simõesová, docentka na univerzite La Salle v Riu de Janeiro.

V článku predstaviteľa čínskej komunistickej strany z minulého roka sa uvádza, že Peking už schválil 22 miliárd dolárov z 35 miliárd dolárov určených na pôžičky pre krajiny v regióne.

Zdá sa, že čínska štedrosť sa politicky vypláca v Strednej Amerike, kde za posledných šesť rokov niekoľko krajín vrátane Hondurasu tento mesiac prerušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.

“Ľavicové vlády v Latinskej Amerike majú tendenciu mať pozitívnejší postoj k Číne, ale aj pravicové krajiny potrebujú pragmatický vzťah,” povedal Simões a poukázal na úlohu Číny ako najväčšieho obchodného partnera mnohých krajín v regióne.

Reklama

Analytici uviedli, že v iránsko-saudskoarabskom spore Peking pretavil svoju obchodnú dominanciu do geopolitického vplyvu. Predpovedali tiež, že rýchlo sa rozvíjajúce vojenské kapacity Číny by jej mohli umožniť začať ponúkať alternatívu k USA v oblasti medzinárodnej bezpečnosti.

“Čína signalizuje štátom, že môže usmerňovať zahraničnopolitické riešenia,” povedal Courtney Fung, spolupracovník Lowyho inštitútu.

Aktivistickejšia zahraničná politika Číny bola čiastočne motivovaná pragmatizmom vrátane potreby chrániť svoje čoraz globálnejšie hospodárske záujmy, ako aj nacionalizmom a geopolitikou, uviedli analytici.

“Čína chce mať pocit, že sme v medzinárodných záležitostiach silou, ktorá je rovnocenná s našou rastúcou národnou silou,” povedal Wu z Fudanskej univerzity. “Ďalším faktorom sú však pokusy USA zadržať Čínu. Chcú nás izolovať, potlačiť, démonizovať, a preto musíme získať schopnosť odolávať týmto snahám.”

Podľa Financial Times, vojna na Ukrajine posilnila tento príbeh v mysliach niektorých čínskych politikov.

Reklama

“Úprimne veria, že vojnu vyprovokoval Západ, aby dorazil Rusko, a že keď bude Rusko porazené, Čína bude ďalšia,” povedal Čao z Carnegie. “Rusko je pre Čínu najdôležitejším spoluhráčom v boji s USA, takže nie je priestor na to, aby sa Ruska vzdala.”

Čínski diplomati a akademici už roky diskutujú o tom, ako zosúladiť rastúce globálne záujmy krajiny s jej tradičnou doktrínou nezasahovania do záležitostí iných krajín. Aby poskytli diplomatický rámec pre incidenty, ako bola evakuácia čínskych občanov z Líbye v roku 2011 a jej protipirátske misie v oblasti Afrického rohu, vytvorili termín “konštruktívne zasahovanie”.

Čínski experti vidia fungovanie tohto konceptu v prístupe Pekingu k vojne na Ukrajine, ktorý pre západných pozorovateľov narúša rozporuplnosť. Čína napríklad neodsúdila ruskú inváziu, ani výslovne nepodporila suverenitu Ukrajiny.

Mnohí sa domnievajú, že Čína ako mierotvorca čelí strmej krivke učenia. “Dúfal by som, že Čína by mohla zohrávať úlohu sprostredkovateľa v ukrajinskom konflikte, ale bolo by to mimoriadne ťažké,” povedal Zhang Xin, expert na Rusko z Východočínskej normálnej univerzity.

Dohoda medzi Iránom a Saudskou Arábiou bola jednoduchšia, keďže obe strany chceli väčšiu angažovanosť Číny v regióne a obe chceli dohodu, povedal Zhang.

Napriek tomu sa pozorovatelia domnievajú, že zahraničná politika Pekingu bude už len aktívnejšia. Čínski vedci považujú Afganistan a Severnú Kóreu a niektoré konflikty na Blízkom východe a v Afrike za oblasti, v ktorých môže Čína zohrávať čoraz významnejšiu úlohu, aj keď sa už desaťročia zúčastňuje na medzinárodných rozhovoroch o jadrovom programe Pchjongjangu, ktoré prinášajú len málo výsledkov.

Niektorí sa dokonca domnievajú, že by sa mohla spojiť s USA v úsilí o dosiahnutie mieru. “Stále je tu veľký priestor na spoluprácu,” povedal Wu z Fudanskej univerzity.

Reklama

Západní vedci sú skeptickejší. Ak by však nový apetít Pekingu na sprostredkovanie “naznačoval, že Čína už nebude voľným jazdcom a využije časť svojho politického kapitálu na dosiahnutie dohôd . . potom by to mohlo byť dobré”, povedal Paul Haenle z Carnegie Endowment for International Peace.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:42

Takmer pol milióna ľudí v Pásme Gazy naďalej trpí “katastrofálnym” hladom, pričom riziko hladomoru zostáva vysoké. Vyplýva to z utorkového hodnotenia iniciatívy Integrovaná klasifikácia fáz potravinovej bezpečnosti (IPC).

14:41

Nemecko poskytne ľuďom v Pásme Gazy ďalšiu humanitárnu pomoc v hodnote 19 miliónov eur, oznámila v utorok nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

14:36

Diplomati členských krajín Európskej únie sa v utorok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu dohodli na predĺžení dočasnej právnej ochrany pre utečencov z Ukrajiny do marca 2026. Rada ministrov prijala rozhodnutie predĺžiť dočasnú právnu ochranu do 4. marca 2026 pre viac ako štyri milióny Ukrajincov.

14:31

V utorok poobede sa v Luxemburgu budú konať Medzivládne konferencie EÚ s Ukrajinou a potom s Moldavskom, ktoré znamenajú oficiálny prvý krok pre otvorenie prístupového procesu. Ide o historickú chvíľu vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel pred rokovaniami.

14:20

Odchod európskych bánk z Ruska poškodí západné aj ruské spoločnosti. Vyhlásil to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, pričom poukázal na mnohé západné podniky, ktoré stále fungujú a využívajú bankové služby v Rusku.

14:02

S poklesom inflácie začali domácnosti od roku 2024 zvyšovať svoju spotrebu. Reálne tržby v supermarketoch v 1. kvartáli 2024 vykázali priaznivé výsledky, čo signalizuje, že dostupnosť a spotreba základných potravín nie sú ohrozené. Celková reálna spotreba domácností v 4. kvartáli 2023 medziročne poklesla o 1,7 %. Vyplýva to z Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 4/2024 z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorou by sa v stredu mala zaoberať vláda.

14:01

Ukrajinské bezpečnostné zložky zabránili v Odeskej oblasti na juhu ujsť z krajiny 100 mužom v brannom veku. Uviedol to v utorok ukrajinský štátny vyšetrovací úrad.

14:01

Nárast počtu obyvateľov v Nemecku nebol v posledných rokoch taký veľký, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu v roku 2022, ktorého výsledky prezentoval nemecký Spolkový štatistický úrad v utorok.

14:00

Britský kráľ Karol III. s manželkou kráľovnou Kamilou v utorok v Londýne privítali japonského cisára Naruhita s manželkou, ktorí začali oficiálnu štátnu návštevu Spojeného kráľovstva.

13:57

Nemecká Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa vzdala plánov na opätovný vstup do frakcie Identita a demokracia (ID) v Európskom parlamente (EP) a zvažuje vytvorenie novej politickej skupiny ultrapravicových síl pod názvom Suverénni.

13:45

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal v utorok zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerija Gerasimova pre obvinenia z vedenia útokov proti civilným objektom a civilistom na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke bocian vzlieta z hniezda na predmestí Wehrheimu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Michal Durila

Andrej Sablič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali