“Odvážiť sa bojovať”: Si Ťin-pching predstavuje nový čínsky svetový poriadok

Peking 1. apríla 2023 (HSP/ft/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)

 

Keď sa tento mesiac pred ním zišla čínska politická elita, Si Ťin-pching zhrnul svoju ráznu zahraničnú politiku delegátom jedným živým refrénom: “odvážiť sa bojovať”

Čínsky prezident Si Ťin-pching pokraèuje v trojdňovej návšteve Ruska.
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Podľa Financial Times, vyhlásenie na Národnom ľudovom zhromaždení vystihlo nový étos Pekingu, ktorý podnietil záver čínskeho vodcu, že svetový poriadok pod vedením USA je v súčasnosti v úpadku a je pripravený na nahradenie systémom, ktorý lepšie vyhovuje záujmom Číny.

Diplomacia sa už začala prudko rozvíjať. Prezident uskutočnil tento mesiac štátnu návštevu Ruska, zverejnil dokument o mieri na Ukrajine a pripravil sa na prijatie návštev európskych lídrov, ktorí túžia po jeho pomoci pri ukončení vojny. Čína tiež tento mesiac presvedčila Irán a Saudskú Arábiu, aby obnovili diplomatické vzťahy, čo bol jej prvý takýto úspech ako sprostredkovateľa na Blízkom východe.

Podľa Financial Times, nenápadnejšie Čína priblížila sériu zahraničnopolitických “iniciatív” na vytvorenie alternatívnych štruktúr medzinárodnej spolupráce, najmä s rozvojovým svetom.

“Čína je teraz pripravená postupne oslabovať americké vedúce postavenie a presadzovať čínske riadenie,” povedal Zhao Tong, vedúci pracovník think-tanku Carnegie a hosťujúci vedec na Princetonskej univerzite.

Podľa Financial Times, je pre Čínu tento diplomatický tlak prirodzeným rozšírením jej rastúcej hospodárskej sily, ktorého cieľom je obnoviť jej historickú úlohu v centre globálnej politiky. Plánuje tiež čeliť snahe Washingtonu “zadržať” vzostup Číny obmedzením jej technologickej a vojenskej výkonnosti.

Pre svetový poriadok pod vedením USA predstavuje Siova kampaň najväčšiu výzvu od čias studenej vojny.

Odkedy sa Si pred desiatimi rokmi stal vodcom čínskej komunistickej strany, zaujal v zahraničných vzťahoch asertívnejší postoj. Popri bombastických výzvach na “veľké omladenie čínskeho národa” militarizoval umelé ostrovy v spornom Juhočínskom mori, zaujal agresívnejší postoj k Taiwanu a osvojil si diplomaciu “vlčieho bojovníka”, aby prekričal zahraničných kritikov.

V októbri 2017 povedal na 19. kongrese strany: “Je čas, aby sme sa stali stredobodom sveta.”

Podľa Financial Times, chce teraz Si túto pozíciu upevniť. Tento mesiac kodifikoval novú doktrínu zahraničnej politiky pomocou 24-znakovej formuly, ktorá obsahuje frázu “odvážiť sa bojovať”. Štruktúra formulky odráža usmernenia, ktoré pred viac ako 30 rokmi vydal zosnulý vodca reformnej éry Deng Xiaoping a ktoré radili strategickú trpezlivosť v oblasti zahraničných vzťahov. Siova verzia však túto zásadu dôrazne opustila.

Jeden z ázijských diplomatov uviedol, že Si svojím prejavom v roku 2017 už odriekol čas Dengovej éry, v ktorej Čína “skrývala svoju silu a vyčkávala”.

“Teraz však Si oficiálne nahradil Dengovu doktrínu niečím úplne iným,” uviedol tento človek.

V tomto duchu Čína tento mesiac po prvýkrát zohrala rozhodujúcu úlohu sprostredkovateľa v blízkovýchodnom spore, keď presvedčila Irán a Saudskú Arábiu, aby po sedemročnej roztržke obnovili diplomatické vzťahy.

“V minulosti sme deklarovali určité zásady, dávali sme najavo svoj postoj, ale operatívne sme sa nezapájali. To sa zmení,” povedal Wu Xinbo, dekan Inštitútu medzinárodných štúdií na Fudanskej univerzite v Šanghaji.

Čína sa tiež snažila prezentovať ako zástanca mieru na Ukrajine, hoci západné hlavné mestá považujú postoj Pekingu k vojne za podporu Vladimira Putina a uznanie ruského dobytia ukrajinského územia.

Očakávalo sa, že Si bude diskutovať o Ukrajine so Španielom Pedrom Sánchezom, ktorý pricestoval do Číny vo štvrtok. Peking dúfa, že dvojdňová cesta španielskeho premiéra pripraví pôdu pre spoluprácu Číny a EÚ, keď sa Španielsko v júli ujme rotujúceho predsedníctva bloku, uviedol jeden čínsky expert.

V nasledujúcich týždňoch navštívia Čínu aj francúzsky premiér Emmanuel Macron a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zatiaľ čo však Putin Siove snahy privítal, čínsky líder sa neozval Volodymyrovi Zelenskému, prezidentovi Ukrajiny, odkedy bola jeho krajina napadnutá.

Peking sa tiež uchádza o vedúce postavenie v rozvojovom svete. V posledných týždňoch Si propagoval to, čo nazýva “modernizácia v čínskom štýle”, ako koncepciu vhodnejšiu pre rozvojové krajiny než západný poriadok “založený na pravidlách”.

Po predstavení svojej iniciatívy Pásmo a cesta v roku 2013, zameranej na investície do infraštruktúry v zahraničí, spustil Si v roku 2021 Globálnu rozvojovú iniciatívu – ďalšiu snahu využiť čínsku ekonomickú silu na mobilizáciu rozvojových krajín.

Nasledujúci rok oznámil Globálnu bezpečnostnú iniciatívu a tento mesiac predstavil Globálnu civilizačnú iniciatívu, stále nejasnú politiku, ktorej cieľom je zrejme spochybniť západnú koncepciu univerzálnych hodnôt.

“Ľudia sa musia … zdržať vnucovania svojich vlastných hodnôt alebo modelov ostatným,” uviedla čínska Štátna rada k najnovšej iniciatíve.

Pri tejto príležitosti Si usporiadal konferenčný hovor v riedko zariadenej sále, kde sa na obrovskej obrazovke objavili sympatickí politickí lídri z celého sveta.

“Na čínsku zahraničnú politiku sa musíme pozerať novými očami, pretože tieto kroky sú nové,” povedal Tuvia Gering, výskumný pracovník Guilford Glazer Center pri Inštitúte pre štúdie národnej bezpečnosti v Izraeli.

Argument Číny, že modernizácia sa nemusí rovnať westernizácii, by bol dobre prijatý v mnohých rozvojových krajinách, povedal Moritz Rudolf, výskumný pracovník Centra Paula Csaia pre Čínu na Yale Law School, najmä ak by im priniesol materiálne výhody z užšej spolupráce s Pekingom.

“Zdá sa, že je to protiargument k príbehu (amerického prezidenta) Joea Bidena o autokracii a demokracii,” povedal Rudolf. “Je to ideologický boj, ktorý je pre rozvojové krajiny atraktívnejší, než by si ľudia vo Washingtone mohli myslieť.”

Napríklad v Latinskej Amerike bol celkový sentiment voči diplomatickej stratégii Pekingu pozitívny, povedala Letícia Simõesová, docentka na univerzite La Salle v Riu de Janeiro.

V článku predstaviteľa čínskej komunistickej strany z minulého roka sa uvádza, že Peking už schválil 22 miliárd dolárov z 35 miliárd dolárov určených na pôžičky pre krajiny v regióne.

Zdá sa, že čínska štedrosť sa politicky vypláca v Strednej Amerike, kde za posledných šesť rokov niekoľko krajín vrátane Hondurasu tento mesiac prerušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.

“Ľavicové vlády v Latinskej Amerike majú tendenciu mať pozitívnejší postoj k Číne, ale aj pravicové krajiny potrebujú pragmatický vzťah,” povedal Simões a poukázal na úlohu Číny ako najväčšieho obchodného partnera mnohých krajín v regióne.

Analytici uviedli, že v iránsko-saudskoarabskom spore Peking pretavil svoju obchodnú dominanciu do geopolitického vplyvu. Predpovedali tiež, že rýchlo sa rozvíjajúce vojenské kapacity Číny by jej mohli umožniť začať ponúkať alternatívu k USA v oblasti medzinárodnej bezpečnosti.

“Čína signalizuje štátom, že môže usmerňovať zahraničnopolitické riešenia,” povedal Courtney Fung, spolupracovník Lowyho inštitútu.

Aktivistickejšia zahraničná politika Číny bola čiastočne motivovaná pragmatizmom vrátane potreby chrániť svoje čoraz globálnejšie hospodárske záujmy, ako aj nacionalizmom a geopolitikou, uviedli analytici.

“Čína chce mať pocit, že sme v medzinárodných záležitostiach silou, ktorá je rovnocenná s našou rastúcou národnou silou,” povedal Wu z Fudanskej univerzity. “Ďalším faktorom sú však pokusy USA zadržať Čínu. Chcú nás izolovať, potlačiť, démonizovať, a preto musíme získať schopnosť odolávať týmto snahám.”

Podľa Financial Times, vojna na Ukrajine posilnila tento príbeh v mysliach niektorých čínskych politikov.

“Úprimne veria, že vojnu vyprovokoval Západ, aby dorazil Rusko, a že keď bude Rusko porazené, Čína bude ďalšia,” povedal Čao z Carnegie. “Rusko je pre Čínu najdôležitejším spoluhráčom v boji s USA, takže nie je priestor na to, aby sa Ruska vzdala.”

Čínski diplomati a akademici už roky diskutujú o tom, ako zosúladiť rastúce globálne záujmy krajiny s jej tradičnou doktrínou nezasahovania do záležitostí iných krajín. Aby poskytli diplomatický rámec pre incidenty, ako bola evakuácia čínskych občanov z Líbye v roku 2011 a jej protipirátske misie v oblasti Afrického rohu, vytvorili termín “konštruktívne zasahovanie”.

Čínski experti vidia fungovanie tohto konceptu v prístupe Pekingu k vojne na Ukrajine, ktorý pre západných pozorovateľov narúša rozporuplnosť. Čína napríklad neodsúdila ruskú inváziu, ani výslovne nepodporila suverenitu Ukrajiny.

Mnohí sa domnievajú, že Čína ako mierotvorca čelí strmej krivke učenia. “Dúfal by som, že Čína by mohla zohrávať úlohu sprostredkovateľa v ukrajinskom konflikte, ale bolo by to mimoriadne ťažké,” povedal Zhang Xin, expert na Rusko z Východočínskej normálnej univerzity.

Dohoda medzi Iránom a Saudskou Arábiou bola jednoduchšia, keďže obe strany chceli väčšiu angažovanosť Číny v regióne a obe chceli dohodu, povedal Zhang.

Napriek tomu sa pozorovatelia domnievajú, že zahraničná politika Pekingu bude už len aktívnejšia. Čínski vedci považujú Afganistan a Severnú Kóreu a niektoré konflikty na Blízkom východe a v Afrike za oblasti, v ktorých môže Čína zohrávať čoraz významnejšiu úlohu, aj keď sa už desaťročia zúčastňuje na medzinárodných rozhovoroch o jadrovom programe Pchjongjangu, ktoré prinášajú len málo výsledkov.

Niektorí sa dokonca domnievajú, že by sa mohla spojiť s USA v úsilí o dosiahnutie mieru. “Stále je tu veľký priestor na spoluprácu,” povedal Wu z Fudanskej univerzity.

Západní vedci sú skeptickejší. Ak by však nový apetít Pekingu na sprostredkovanie “naznačoval, že Čína už nebude voľným jazdcom a využije časť svojho politického kapitálu na dosiahnutie dohôd . . potom by to mohlo byť dobré”, povedal Paul Haenle z Carnegie Endowment for International Peace.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:29

Britský princ Harry pred súdom v Londýne obvinil vydavateľstvo Mirror Group Newspapers z podnecovania nenávisti a obťažovania v jeho živote.

18:28

Už 30 ľudí zabil pančovaný ovocný alkoholický nápoj na západe Ruska a desiatkam ďalších spôsobil zdravotné problémy.

18:22

Zemetrasenie v západnej časti Haiti si vyžiadalo najmenej tri obete na životoch a vyše 20 zranených. 

18:21

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista.

17:30

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zagratulovala bulharskému premiérovi Nikolajovi Denkovovi, ktorého parlament potvrdil vo funkcii.

17:29

Bulharské Národné zhromaždenie (parlament) v hlasovaní potvrdilo novú vládu premiéra Nikolaja Denkova. Ukončilo tým dlhotrvajúcu patovú situáciu v domácej politike.

17:28

Švédska kráľovská rodina sa zúčastnila na oslavách 500. výročia samostatnosti tejto škandinávskej krajiny. 

17:26

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu. 

17:22

Ak chceme žiť v slobodnej demokratickej spoločnosti, potom nemáme inú možnosť, ako naďalej podporovať Ukrajinu. Uviedol to prezident ČR Petr Pavel na summite Bukureštskej deviatky na Bratislavskom hrade.

17:20

Americký minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley, stovky súčasne aktívnych vojakov a aj viacerí žijúci pamätníci si na severe Francúzska pripomenuli 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny. Táto operácia dostala krycí názov Overlord.

17:19

UNESCO uvítalo záväzky Austrálie, ktorá sa zaviazala poskytnúť viac ako 2,7 miliardy eur na ochranu Veľkej koralovej bariéry. V liste adresovanom šéfke UNESCO Audrey Azoulayovej to minulý týždeň prisľúbila austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková. 

16:17

Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Rusko za to, že riadne nevyšetrilo otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného z roku 2020, ktorú Západ považuje za pokus o atentát.

16:07

Českému prezidentovi Petrovi Pavlovi dôveruje väčšina obyvateľov ČR. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied ČR, je zároveň jediným z politikov, pri ktorom dôvera prevyšuje nedôveru.

16:06

Pracovníčky mimovládnej organizácie Nórska rada pre utečencov v Afganistane sa čiastočne opäť vrátili do práce. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako im Taliban zakázal pracovať. 

16:04

Svet musí reagovať na zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom z útoku obvinil Rusko. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Muchová postúpila prvýkrát do semifinále parížskej dvojhry

0 icon

Paríž 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard) Aktualizované 6. júna 2023 o 18:15 h. Česká tenistka Karolína Muchová sa po prvý raz v kariére predstaví v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Vo štvrťfinále zvíťazila na parížskej antuke v pozícii nenasadenej hráčky nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou 7:5, 6:2. Jej ďalšou…

Čaputová: Prioritou SR je posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:55 h. Prioritou Slovenska je vytvorenie mechanizmu, ktorý zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na samite Bukureštskej deviatky (B9) v Bratislave, informuje TASR Prezidentka povedala, že cieľom všetkých…

Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, MPSVR namieta

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Strana Smer-SD a hnutie Republika kritizujú poskytnutie dotácie pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorú spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov…

Pozor Ukrajina! Prichádza Rakúsko – Uhorsko – Slovenská ríša

0 icon

Viedeň 6. júna 2023 (HSP/Politico/Foto:Twitter/Kronen Zeitung)   V Rakúsku a na Slovensku sú na vzostupe proruskí politici v duchu maďarského Viktora Orbána, tvrdí magazín Politico Podľa Politico je rakúsky politik Herbert Kickl proruský a protiamerický konšpiračný teoretik, ktorý chce z alpskej krajiny urobiť "pevnosť" proti migrácii. Je tiež favoritom na…

Rober Fico: Čaputovej vláda nadelila takmer 22 miliónov Sorosovej mimovládke. Budú nás za tie peniaze kráľovať a likvidovať?

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Henrich Mišovič)   Dnes sa konala tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – slovenská sociálna demokracia, kde reagovali na aktuálne politické dianie. Predseda strany Robert Fico skonštatoval, že dnes bolo jedno z najvážnejších zasadnutí vedenia strany, pretože hodiny analyzovali, čo sa na Slovensku deje. Došli…

Tri zničujúce dni pre ukrajinské ozbrojené sily prinútili Kyjev, hrať vabank

0 icon

Kyjev 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl sa začala, teraz už oficiálne. Oznámil to ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý situáciu na línii dotyku označil za "dlho pripravovanú ofenzívu" Odrážanie ukrajinských útokov prebieha pomerne úspešne. V každom prípade pomer strát je o dva…

Silvia Hroncová diskutovala o kultúrnej spolupráci medzi SR a ČR

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pokračovanie česko-slovenskej spolupráce v oblasti kultúry, júnové stretnutie krajín V4 v Bratislave i projekt Európske hlavné mesto kultúry boli témami stretnutia ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej s jej českým náprotivkom Martinom Baxom. Diskusia bola súčasťou prvej zahraničnej pracovnej cesty, ktorú Hroncová absolvovala 2.…

Jens Stoltenberg: Poškodenie priehrady Nova Kachovka ukazuje brutalitu Ruska

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:05 h. Zničenie priehrady Nova Kachovka je otrasný čin, ktorý ukazuje brutalitu Ruska vo vojne na Ukrajine, uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na samite Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade Šéf NATO…

Chmelár: Nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Priehrada Nova Kachovka bola údajne poškodená už 18 mesiacov pred začatím vojenského konflinku na Ukrajine. Neoverené videá zobrazujú sériu výbuchov v okolí priehrady. Naozaj vyhodili Rusi do vzduchu Kachovskú priehradu? Pochybnosti sú prednosťou kriticky zmýšľajúceho človeka Čistú pravdu sa asi tak skoro nedozvieme,…

Godeal24 – super akcia uprostred roka: Office 2021 od 13,05 € a Office 2021 Mac Low do 28,99 €

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Oficiálna cena balíka Microsoft Office 2021 Pro je 439,99 USD. Na stránke Godeal24's Mid-year Sale, originálny Office 2021 Pro Plus stojí len 24,25 €, čím ušetríte až 90 %. Ak ho potrebujete nainštalovať pre viac počítačov alebo ho kupujete s priateľmi, balík Office…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Prokremeľská propaganda z USA

0icon

Je Robert F. Kennedy, Jr. na výplatnej páske Putina? Na Slovensku nedávno „super utajená“ d

Milan Šupa

Zostaňme ľuďmi! Vždy a v každej situácii!

0icon

V istom blogu na sme.sk, s počtom prečítaní 9000, sa jeho autor tešil z toho, koľko Rusov už „zdochlo“ vo vojne a ľutoval, že ich „nezdochlo“ viac. Normálnemu človeku je ľúto, ako mŕtvych Rusov, tak i mŕtvych Ukrajincov. Postoj spomínaného blogera, tolerovaný platformou sme.sk, je svedectvom elementárnej straty ľudskosti, prejavujú

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Vášeň v Tebe

Zhodujú sa názory na kŕmenie? Pes versus pániček

0 icon

2.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Baška). Ahoj!  Čo si myslíte o kŕmení psov? Ja Vám poviem svoj názor. Ale asi sa Vám veľmi páčiť nebude.  Nerozumiem, prečo si ľudia myslia, že my, hafani, budeme jesť každý de

Princ Harry môže byť vyhostený z USA. Začalo sa súdne konanie. Drogy v pozadí

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:instagram.com/princeharryofengland). Princ Harry má problémy. Konzervatívna organizácia chce, aby sa zverejnila jeho žiadosť o víza do Spojených štátov. Týka sa užívania drog. Prípad sa dostal na súd.

Zlejeme horúcou vodou a zalejte ríbezle. Vaši susedia budú ohromení bohatým ovocím

0 icon

6.6.2023 Redakcia vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@stalewiak). Pestovanie ríbezlí nie je zložité, ale stojí za to vedieť, čo robiť, aby boli plody veľké a šťavnaté. Našťastie pomôže domáce hnojivo, za ktoré neminiete ani cent. Prečo? Pretože ho pripravíte z toho, čo bežne vyhadzujete.

Držíte paradajky v chladničke? Vďaka tomuto triku budú sladké a voňavé

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Najlepšie je jesť paradajky priebežne, aby ste si užili ich vôňu. Pri veľkých zásobách však vyvstáva otázka, kde ich najlepšie uskladniť, aby za krátky čas nestratili chuť a nepokazili sa. Ukázalo sa, že stačí použiť jednoduchý trik, potom vložiť do chladničky a hotovo.

Domáceho miláčika k deťom - áno alebo nie?

0 icon

6.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/tonyminguillon). Vaša ratolesť žadoní o psíka už druhý rok, a že keď nemôže mať psíka (alebo mačičku, dodá potichu), tak aspoň škrečka. A čo takto za dobré vysvedčenie? Vy sa bojíte, že zvieratko po opadnutí prvého nadšenia po týždni zostane na vašich pleciach a budete sa oň musieť…

Armádny Magazín

Čo sa stalo s Nemcami?

0 icon

Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

Kyjev namiesto ofenzívy evakuuje jednotky. Zničenie vodnej elektrárne Kachovka ohrozuje desiatky osád záplavami

0 icon

Ukrajina, 6.jún 2023 (AM), aktualizované – Zničenie elektrárne Kachovskaja v noci 6. júna by mohlo viesť k zaplaveniu 80 osád vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na území Chersonskej oblasti (RF), ktorú okupujú ozbrojené sily Ukrajiny. Úradníci sú vo svojich svedectvách zmätení: buď hovoria o výbuchu, alebo o zničení v dôsledku výbuchu,…

Bezpečnejšie je uzavrieť dohodu s kolumbijským drogovým kartelom ako s WHO

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – WHO organizuje 2. júna vo svojom sídle v Ženeve slávnostnú oslavu 75. výročia svojho vzniku. Pozvaní musia povinne predložiť očkovací preukaz. To je posolstvo, ktoré je určené všetkým, vzhľadom na plány WHO uzurpovať si globálnu moc pod zámienkou novej "pandémie" oznámenej na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení,…

Jordánske sklady môžu byť esom západu proti Rusku

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – Obrovský problém pre Rusko môže vznikať v Jordánsku. Americké ministerstvo obrany udelilo kontrakt v hodnote 118 375 740 USD firme Global Military Products na dodávku 60 protilietadlových tankov Gepard z výzbroje Jordánska Ukrajine. Firma má dodávku zrealizovať do 30.5.2024. Jordánsko kúpilo 60 svojich Gepardov o

Andrej Fursov: Stalin trikrát prekazil plány globalizátorov

0 icon

Rusko, 6.jún 2023 (AM) – Vo vnútri strany počas Stalinovho života, ho nenávideli dve skupiny. Jednu by sme mohli konvenčne nazvať ľavicovými globalistami: boli to tí, ktorí sa usilovali o svetovú revolúciu, boli to strážcovia kardinálov svetove

TopDesať

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Revolučná umelá inteligencia vygenerovala pozadie na známych fotografiách

0 icon

Niet pochýb o tom, že umelá inteligencia sa rozvíja obrovskou rýchlosťou a každý deň vidíme, ako pokročila k lepšiemu. Každý deň sme tak šokovaní, pretože objavujeme nové a nové veci. Názory ľudí na tieto technológie sú rôznorodé. Niektorí sú z umelej inteligencie ohromení a nadšení, pretože im dokáže pomôcť v ich každodennej práci,…

Život s mužom je ťažký a zábavný. Fotografie ako dôkaz

0 icon

Život s mužom vie byť občas poriadne ťažký. Ale aby sme mužskému pohlaviu nekrivdili, musíme uznať, že často je aj poriadne zábavný. A práve tento fakt vám dokážu nasledujúce fotografie. Na nich môžete vidieť, že život s mužom nie je iba o trápení ale aj o poriadnej zábave. Chlap vymyslí všetko možné…

Očakávanie vs. krutá realita: Nakupovanie nás občas dokáže prekvapiť

0 icon

Nakupovanie má mnoho z nás v obľube. Taktiež ste už niekedy určite nakupovali na internete. Občas sa stane, že naše očakávania sú oveľa vyššie a realita nám ukáže skutočnú pravdu. V tejto dobe neustáleho rozvoja technológií a informačnej dostupnosti sme často obklopení dokonalými produktovými fotografiami, ktoré nám sľubujú naplnenie našich túžob…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali