Hlavnou príčinou, prečo sa klávesnica z užitočného nástroja mení na zdroj nebezpečenstva, je banálna nedbalosť užívateľov a nedostatok osobnej hygieny. Na samotných klávesoch a najmä medzi nimi sa nahromadí veľké množstvo potenciálne nebezpečných mikroorganizmov, povedal v rozhovore pre Sputnik Dmitrij Rjabinin.
“Ľuďom, ktorí dlho pracujú so špinavou klávesnicou, a pritom si často šúchajú oči, môže hroziť jednak nebezpečná kožná choroba, tak aj očné infekcie, zápal spojiviek alebo niečo vážnejšie. Jednoduché odporúčanie znie, že je potrebné maximálne prechádzať na senzorové ovládanie, alebo ešte lepšie na hlasové ovládanie, aby ste sa vyhli kontaktu so zašpinenými povrchmi,” odporúča Dmitrij Rjabinin.
Keď to nie je možné, je potrebné dbať na hygienu pracoviska, a približne raz za mesiac klávesnicu čistiť.
“To najjednoduchšie a základné riešenie je očistiť puzdro a klávesy umývacím prostriedkom. Hodia sa na to špeciálne vlhké papierové obrúsky alebo obrúsky s malým množstvom liehu. Dôležité je nepoužívať chemikálie určené na sanitárnu techniku. Tie sú na plastové výrobky nebezpečné kvôli lúhu, v najlepšom prípade zmyjú z klávesnice farbu, a v tom najhoršom prístroj poškodia,” varoval vedúci Hi-Tech Mail.ru.
Je dôležité čistiť tiež priestor medzi klávesami, podotkol odborník.
“Môžete použiť vatové tyčinky alebo kefku s mäkkými štetinami. Ak je potrebné očistiť vnútro klávesnice, je vhodné použiť stlačený vzduch – takto z klávesnice môžete odstrániť omrvinky. Špeciálne striekačky nie sú drahé a sú vhodné na mechanické klávesnice. Ale klávesnicu v notebooku bude lepšie rozobrať a očistiť vysávačom,” odporučil Dmitrij Rjabinin.