Po uložení trestnej sadzby proti lietadlám kanadského výrobcu Bombardier zo strany Spojených štátov vydala Veľká Británia ostré varovanie americkej skupine Boeing. “To nie je správanie, ktoré by sme očakávali od Boeingu. V skutočnosti to môže ohroziť náš budúci vzťah s Boeingom,” povedal britský minister obrany Michael Fallon v stredu pri návšteve Belfastu v Severnom Írsku.
V Severnom Írsku zamestnáva Bombardier 4200 ľudí, ktorí montujú diely pre lietadlá série C. Tisícky ďalších ľudí pracujú u subdodávateľov. Ministerstvo hospodárstva v Londýne uviedlo, že bude naďalej brániť britské záujmy a poskytovať spoločnosti Bombardier najlepšiu možnú podporu.
Fallon povedal, že Boeing je významným partnerom a dostáva veľkú časť britských výdavkov na obranu. Aktuálne prebiehajú rokovania k zmluvám s americkou skupinou o nových hliadkovacích lietadlách a bojových vrtuľníkoch Apache. Boeing by tiež mal zabezpečiť iné zbrojenie. “A toto správanie by mohlo jasne ovplyvniť náš budúci vzťah s Boeingom.”
Americké ministerstvo obchodu v utorok oznámilo uloženie 220-percentného cla pre kanadského výrobcu Bombardier, ktorý vyrába dopravné lietadlá typu C Series. Dôvodom bolo, že Bombardier mal prospech z nespravodlivých štátnych dotácií. Konkrétne ide o dva nové modely lietadiel spoločnosti CS100 s kapacitou 100 miest na sedenie a CS300 s kapacitou 150 miestami na sedenie – sú to priami konkurenti B737 od spoločnosti Boeing.
Boeing podal sťažnosť proti spoločnosti Bombardier koncom apríla. Spojené štáty obvinili kanadského výrobcu z nezákonného využívania štátnych dotácií vo výške viac ako tri miliardy dolárov na dosiahnutie zisku.
Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová uviedla, že konanie o hospodárskej súťaži, ktoré začali USA, je ešte stále v počiatočnom štádiu. Sankcie však nie je možné uložiť, kým nebude uzatvorené. Skutočným dôvodom tohto postupu je vytlačiť spoločnosť Bombardier z amerického trhu, tvrdí Freelandová.