Kuala Lumpur 28. apríla (TASR/HSP)
Cieľom partnerstva je “posilniť spoločné záujmy oboch krajín a spoločné hodnoty, ktoré vyznáva ľud Spojených štátov a Malajzie”
Spojené štáty a Malajzia pozdvihli svoj vzájomný vzťah na “plnohodnotné partnerstvo”. Uviedli to v nedeľu americký prezident Barack Obama a malajzijský premiér Najib Razak v spoločnom vyhlásení, vydanom v Kuala Lumpur. Informácie z trojdňovej návštevy amerického lídra v Malajzii priniesla tlačová agentúra DPA.
Cieľom partnerstva je “posilniť spoločné záujmy oboch krajín a spoločné hodnoty, ktoré vyznáva ľud Spojených štátov a Malajzie,” uvádzalo sa vo vyhlásení. Obe krajiny podpísali dohodu, v ktorej sa zaväzujú na lepší “dialóg” v celom rade záležitostí, vrátane diplomatickej spolupráce, obchodu, investícií, vzdelávania a obrany, ako aj spolupráce v oblasti ochrany životného prostredia, vedy či energetiky.
Obaja lídri predtým diskutovali o posilnení obchodných vzťahov a nevynechali ani spornú obchodnú dohodu s názvom Transpacifické partnerstvo (TPP), ktorú Washingtone navrhuje už niekoľko rokov.
Obama sa dnes vyjadril aj ku kríze na Ukrajine. Vyhlásil, že Spojené štáty a Európa musia spojiť sily, musia mať jednotný postoj – a tak uvaliť sankcie voči Rusku s cieľom zastaviť ho v destabilizovaní Ukrajiny. Ozbrojení proruskí separatisti tam už tretí deň zadržiavajú medzinárodných pozorovateľov ako zajatcov a podľa Obamu Rusko nepohlo “ani prstom”, aby týchto separatistov odradilo od protiprávneho konania. “Budeme mať väčšiu silu a lepšie zastrašíme Putina, keď uvidí, že svet je jednotný, že USA a Európa sú jednotné,” povedal novinárom Obama, ktorého citovala agentúra Reuters.
Americký prezident v nedeľu už skôr vyzval aj na otvorenejšie zdieľanie informácií z pátrania Malajzie po zmiznutom lietadle spoločnosti Malaysia Airlines s 239 ľuďmi na palube, ktoré sa stratilo 8. marca. Šéf Bieleho domu prisľúbil, že USA budú naďalej pomáhať pri hľadaní lietadla, a vyhlásil: “Musí byť transparentnosť v tom, čo vieme a čo nevieme a ako pokračuje pátranie.”
Obama, ktorý je prvým americkým lídrom na návšteve Malajzie za posledných takmer 50 rokov, uviedol, že Spojené štáty sú stále odhodlané pomáhať pri hľadaní nezvestného stroja malajzijských aerolínií.
Prezident USA tiež bránil premiéra Najiba pred kritikou obhajcov ľudských a občianskych práv, podľa ktorých sa malajzijská vláda dopúšťa politického útlaku a porušuje práva svojich odporcov – len aby sa udržala pri moci, ktorú má v rukách už vyše 50 rokov. Americký líder uviedol, že časť kritiky je zrejme nesprávna a zrejme “neodráža úplne pokrok”, ktorý dosiahol Najib odvtedy, čo pred piatimi rokmi nastúpil do úradu a začal so sociálnymi aj politickými reformami.
Obama sa zaviazal, že bude podporovať Najiba ako svojho “priateľa a partnera” v jeho úsilí pri zavádzaní ďalších reforiem v oblasti ľudských práv, slobody tlače a občianskych slobôd v Malajzii. Obama na tlačovom brífingu dodal: “A navyše si myslím, že premiér sám najlepšie vie, že Malajzia má pred sebou ešte kus práce.” Po tlačovom brífingu v metropole Kuala Lumpur obaja lídri navštívili zhromaždenie mladých podnikateľov vo vedeckom parku v neďalekom meste Cyberjaya.
Obama zavŕšil svoj druhý deň v prevažne moslimskej krajine juhovýchodnej Ázie stretnutím za zatvorenými dverami, na ktorom diskutoval s desiatimi zástupcami občianskych združení a sociálnymi aktivistami. Malajzia je po Japonsku a Južnej Kórei treťou zastávkou Obamovho ázijského turné. V pondelok by mal americký prezident pokračovať v ceste na Filipíny.
mž