Skôr než Barack Husejnovič Obama odíde, pokúsi sa narobiť ešte čo najviac zla. Spolu so svojím týmom pripravuje problémy Trumpovej administratíve, snaží sa prekaziť mierový proces v Sýrii, pripravuje nové sankcie voči Rusku, zúfalo sa snaží udržať pri živote verziu o ruských hackerských útokoch. Každá hlúposť je Obamovi dobrá, ak sa dá použiť v boji proti Rusku.
Podobne ako Obama, reagujú aj viacerí predstavitelia Obamovho týmu. Ashton Carter, dokonca neváhal na svojom poslednom brífingu oznámiť, že Rusko neprinieslo žiaden vklad do boja proti ISIS, s ktorými museli USA bojovať osamotené.
Carter klame rovnako ako Obama. Rovnako ako americké tajné služby nedokážu predložiť dôkazy o ruských hackerských útokoch – tézy “sme presvedčení, predpokladáme” formulované americkými bezpečnostnými odborníkmi v správe o údajných ruských hackerských útokoch v civilizovanom svete nie sú dôkazmi, ale len subjektívnymi tvrdeniami.
Keďže sa však USA počas prezidentovania Baracka Husejnoviča Obamu výrazne vzdialili od civilizovaných noriem, tvrdenia Obamu a Cartera ani tak veľmi neprekvapujú. Čo sa týka “nulového vkladu Ruska do boja s ISIS” stačí si vziať len mapu a pozrieť si, ako výrazne sa zmenšilo územie ovládané ISIS, keď do konfliktu v Sýrii vstúpilo na jeseň 2015 Rusko.
Pokiaľ proti ISIS bojovali USA a ich spojenci zo Západu, územie ovládané ISIS sa rozširovalo, ISIS okupovalo sýrsku infraštruktúru, vrátane ropných polí a čulo obchodovalo s kradnutou ropou. Až ruské letectvo, ktoré “vyflambovalo” dopravné tepny, ktorými sa v cisternách kradnutá ropa dopravovala do Turecka a odtiaľ predávala, zastavilo tento druh financovania ISIS. Bolože to vtedy kriku zo strany USA a Západu o porušovaní ľudských práv a vraždení civilistov zo strany ruského letectva……..
Za rok a niekoľko mesiacov vďaka pomoci ruského letectva sa situácia na fronte v Sýrii výrazne zmenila. Sýrska armáda sa skonsolidovala a ruskí piloti bez sentimentu likvidovali “umiernenú i neumiernenú” teroristickú chamraď, ktorá sa dostala do dosahu ich zbraní. Vtedy začali znova USA nervózne diplomaticky tlačiť, pretože sa im nepáčilo, ako likvidujeme ich “zástupnú armádu”, ktorej vytvorenie, výcvik i nasadenie stálo nemalé finančné prostriedky.
Naši diplomati však úspešne odolali aj americkému diplomatickému tlaku. Museli síce niekoľkokrát súhlasiť s “humanitnými prímeriami”, ktoré vždy pomohli teroristom preskupiť sa a otriasť sa, nakoniec však plány a úsilia Obamovej administratívy prekazili.
Podarilo sa nám zachrániť Asada, sýrska armáda oslobodila Aleppo naši piloti zasadili ISIS i “umiernenej opozícii” množstvo tvrdých úderov, a podarilo sa oslabiť americkú zástupnú armádu i vplyv na Blízkom východe. Možno že ten nulový vklad chápe Carter ako fakt, že sme ISIS nepodporili a len mu takmer rok neustále škodili.
Ak je to tak, tak to sme ozajstne do vojny s ISIS priniesli nulový vklad.