Novelou Občianskeho zákonníka okrem iného bojujú proti úžerníkom. Navrhujú zaviesť zákonom ustanovený strop ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). “Bez neho totiž v súčasnosti môže dochádzať k prípadom, keď RPMN dosahuje až 4669,19 %,” vysvetľujú predkladatelia. Súd to podľa nich môže vyhodnotiť ako úžeru, ale pre chýbajúci zákonný strop môže byť spotrebiteľ v neistote. Podľa návrhu by malo platiť, že pre spotrebiteľské zmluvy, pri ktorých celkovo spotrebiteľ neprekročí sumu minimálnej mzdy (v súčasnosti 352 eur) určí maximálnu RPMN nariadenie vlády.
Poslanci tiež v novele navrhujú, aby nebolo možné uplatňovať zmenky a šeky ako platobné a zabezpečovacie nástroje v rámci spotrebiteľských vzťahov. Súčasne chcú zaviesť pravidlo, podľa ktorého by bol výkon práv, ktorými sa zabezpečuje splnenie záväzku, aplikovateľný len spolu s rozhodnutím súdu.
Zákonodarcovia navrhli aj zmenu Exekučného poriadku. Chcú ňou zamedziť niektorým nekalým praktikám pri vymáhaní pohľadávok. Ak by návrh uspel, veriteľ by musel pristúpiť k výkonu rozhodnutia najneskôr do troch rokov odvtedy, ako mohol exekučné konanie začať po prvý raz. V súčasnosti je podľa poslancov bežné, že veritelia pristupujú k vymáhaniu pohľadávky so značným časovým odstupom odvtedy, čo tak mohli urobiť po prvýkrát. Dlžníkovi tak zbytočne narastajú úroky z omeškania. Poslanci chcú zmenou zlepšiť ochranu dlžníkov pred účelovým konaním veriteľov.
Ďalšou novelou, tentokrát zákona o rozhodcovskom konaní, chcú poslanci dosiahnuť, aby o spotrebiteľských sporoch nerozhodovali rozhodcovské súdy, ale všeobecné. Tie podľa zákonodarcov poskytujú “neporovnateľne vyšší štandard ochrany práv spotrebiteľov”.
O trojici noviel zákonov by mal parlament rokovať na januárovej schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 28. januára. Nezradení poslanci navrhujú pri všetkých novelách účinnosť od 1. mája.
mž