V súčasnosti platí, že ak 30 poslancov NR SR predloží návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k nejakej téme, napríklad k stavu justície či školstva, predseda parlamentu musí takéto rokovanie zvolať do siedmich dní od podania návrhu. Na začiatku mimoriadnej schôdze poslanci schvaľujú program a neraz sa stáva, že ho parlamentná väčšina neschváli, čím ukončí schôdzu skôr, ako sa začne rozprava k jej téme.
Tento problém chceli opoziční zákonodarcovia vyriešiť návrhom, aby sa program mimoriadnej schôdze nemusel schvaľovať. “Program má vyplývať zo samotnej žiadosti o zvolanie mimoriadnej schôdze podanej najmenej pätinou poslancov NR SR,” zdôraznili poslanci v dôvodovej správe k novele. Zároveň navrhovali, aby iniciátori mimoriadnej schôdze mohli program rokovania meniť alebo doplniť, ale len ak s tým budú súhlasiť všetci zvyšní poslanci, ktorí požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia.
“Predkladaný návrh zákona má za cieľ zabezpečiť konanie mimoriadnej schôdze NR SR vždy, keď je zvolaná, bez ohľadu na politickú motiváciu vlády väčšiny, a umožniť tým priebeh slobodnej parlamentnej diskusie aj o bodoch, s ktorými by väčšina poslancov nemusela a nechcela nesúhlasiť,” vysvetlili predkladatelia.
jf