Politička vládnej strany to povedala v súvislosti s tým, že uznesenie EP súvisiace s právnym konaním v záležitosti stavu právneho štátu, ktoré vo štvrtok voči Maďarsku a Poľsku schválili poslanci EP v Štrasburgu, podporila aj významná časť frakcie EPP.
“Tí členovia frakcie EPP, ktorí hlasovali proti nám, opäť potvrdili, že pre nich spojenectvo s nami nemá žiadnu cenu, že pre nich je dôležitejšie vyhovieť liberálnemu tlaku a očakávaniam než právo a spravodlivosť,” konštatovala.
Členstvo Fideszu v EPP bolo pozastavené 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.
Poslanci EP v prijatom nelegislatívnom uznesení upozornili na to, že doterajšie diskusie Rady EÚ so zástupcami Poľska a Maďarska neviedli k zlepšeniu v oblasti rešpektovania základných hodnôt Európskej únie v týchto štátoch.
Uznesenie, za ktoré hlasovalo 446 poslancov, 178 bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania, konštatuje, že podľa správ a vyhlásení Európskej komisie, Organizácie Spojených národov, OBSE a Rady Európy sa situácia v Poľsku a Maďarsku od uplatnenia článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ zhoršila.