NAŽIVO
Moskva zažila rekordne zasnežený pondelok. Podľa meteorológa Michaila Leusa dosiahla snehová pokrývka 27. apríla výšku 12 cm, čo predstavuje nový historický rekord pre tento deň. O mimoriadnej situácii v ruskej metropole informovali agentúra TASS a denník The Moscow Times, správu prevzala TASR.
15:13Podľa nemeckého kancelára Friedricha Merza čelia Spojené štáty v súvislosti s Iránom „ponižovaniu“. Merz v pondelok vyjadril skepticizmus ohľadom skorého ukončenia konfliktu na Blízkom východe a upozornil na pretrvávajúcu nestabilitu. O jeho vyhlásení informovala TASR na základe správy agentúry DPA.
15:12Nemecko pokračuje v posilňovaní svojej obranyschopnosti. Spoločnosť Rheinmetall v pondelok potvrdila novú zákazku od tamojších ozbrojených síl v hodnote 1,04 miliardy eur. Predmetom kontraktu je moderné vybavenie pre pechotu, informuje agentúra DPA.
15:10Súčasný európsky model cenotvorby elektriny podľa predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka poškodzuje viaceré krajiny vrátane Slovenska. Na tlačovej konferencii pri príležitosti výročnej konferencie asociácie ERRA v Bratislave uviedol, že ÚRSO chce presadzovať zmenu pravidiel, oddelenie cien elektriny od cien plynu a diskusiu o nastavení trhu s emisnými povolenkami. Pri cenách plynu pre domácnosti na rok 2027 úrad zatiaľ nepočíta s dramatickým nárastom, pokiaľ nedôjde k novému vojnovému konfliktu.
Čítať viac | 14:37Cenové regulácie na nemeckých čerpacích staniciach, ktoré mali ochrániť motoristov pred prudkým zdražovaním ropy počas vojny na Blízkom východe, mali podľa ekonómov opačný efekt a viedli k rastu cien palív.
Čítať viac | 14:32Nemecký gigant v oblasti veterných turbín, spoločnosť Nordex, vykázal za prvý štvrťrok 2026 silné hospodárske výsledky. Tržby spoločnosti medziročne vzrástli o takmer 11 % na 1,59 miliardy eur. Nordexu sa podarilo prekonať očakávania trhu vo všetkých kľúčových parametroch, vrátane prevádzkového a čistého zisku, o čom s odvolaním sa na agentúru DPA informovala TASR.
14:31Výstavba rezidenčného projektu Milrose na rohu Miletičovej a Ružovej doliny v Bratislave sa čoskoro rozbehne. Developer Intrade Group oznámil, že už v máji začne s vypratávaním a búraním budovy bývalého Kovoprojektu. Samotná výstavba nového komplexu je naplánovaná na druhú polovicu tohto roka.
14:29Slovenská pošta tento rok zmodernizuje alebo presťahuje 13 pobočiek. Úspory z menej využívaných pracovísk investuje do rozvoja tých kľúčových. Hoci bude pobočiek celkovo menej, pošta sľubuje vyššiu kvalitu, lepšie fungovanie a väčšie pohodlie pre klientov aj personál.
14:28Podľa informácií agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na americké médiá, bude prezident USA Donald Trump v pondelok diskutovať o konflikte s Iránom so svojimi bezpečnostnými poradcami.
14:21Vo veci zločinu obchodovania s ľuďmi obvinila polícia 33-ročnú ženu, ktorá mala v Trebišove nútiť svoju maloletú dcéru k sexuálnym službám. Obvinenie vzniesol vyšetrovateľ jednotky nelegálnej migrácie Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Prezídia Policajného zboru (PZ) 20. apríla. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia PZ Lea Vilhanová.
Čítať viac | 14:14Polícia vyšetruje rannú zrážku autobusu s tromi osobnými vozidlami, pri ktorej sa zranilo sedem osôb. Nehoda sa stala na ceste pri vjazde do Piešťan od obce Trebatice. Cesta už je plne prejazdná. TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Veronika Dachová.
Čítať viac | 14:09Polícia naďalej vyšetruje vlaňajšiu zrážku vlakov pri obci Jablonov nad Turňou. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) i Ministerstvo dopravy svoje interné vyšetrovania ukončili. Za príčinu nehody stanovili nerešpektovanie návesti „Stoj“ jedným z rýchlikov, minister dopravy Jozef Ráž (Smer-SD) v ostatných dňoch konštatoval, že rušňovodič mal zapnutý YouTube.
Čítať viac | 13:54SaS tvrdí, že predseda ÚRSO Jozef Holjenčík je vo vážnom konflikte záujmov a mal by byť odvolaný. Opoziční poslanci upozorňujú, že Holjenčík podľa nich podniká v energetike, jeho rodina je prepojená na regulované firmy a jeho neziskovka prijímala dary od subjektov, ktoré ÚRSO reguluje. Tvrdia, že to ohrozuje nezávislosť úradu pri určovaní cien energií. Vládu aj prezidenta vyzvali na jeho odvolanie.

Viac ako 300 globálnych expertov a regulátorov sa na bratislavskej konferencii ERRA venovalo kritickým nedostatkom v európskom modeli cenotvorby elektriny. Predsedníčka asociácie Andrijana Nelkova-Chuchuk a šéf ÚRSO Jozef Holjenčík deklarovali potrebu jednotného odborného postupu, ktorý by vyvinul tlak na nevyhnutnú reformu súčasných pravidiel.
13:36Diaľničná križovatka D2-Rohožník je síce stavba menšieho rozsahu, no s o to väčším významom pre región. Na mieste výstavby novej diaľničnej križovatky to pri pondelkovom poklepaní základného kameňa povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).
Čítať viac | 13:36Belgicko sa v apríli rekordne spoliehalo na dovoz elektriny – tvoril až 42 % spotreby, pričom 18. apríla vyskočil na 58 %. Dôvodom je odstavenie dvoch jadrových reaktorov Doel 4 a Tihange 3 pre údržbu. Chýbajúcu výrobu nahradili najmä francúzske jadrové a solárne zdroje a holandská veterná energia. Po modernizácii majú reaktory fungovať do roku 2035. Informoval o tom denník De Standaard.
13:35V Nemecku v roku 2025 zahynulo pri dopravných nehodách 462 cyklistov, pričom viac než polovica mala 65 rokov a viac. Počet obetí je o pätinu vyšší než v roku 2015, najmä pre rastúce používanie elektrobicyklov. Úmrtia na e‑bikoch stúpli z 36 v roku 2015 na 217 v roku 2025. Starší cyklisti patria medzi najohrozenejšie skupiny. Informovala o tom agentúra DPA.
13:34Čínske úrady zablokovali snahu spoločnosti Meta o kúpu AI startupu Manus. Napriek tomu, že firma sídli v Singapure, Peking využil svoje právomoci kvôli jej čínskym koreňom a nariadil zrušenie akvizície. Meta nebola vo vyhlásení menovaná, no príkaz komisie je podľa agentúry AP jednoznačný.
13:34Podľa najnovších údajov Spolkového štatistického úradu prišlo v roku 2025 na nemeckých cestách o život 462 cyklistov. Viac ako polovicu týchto tragických nehôd tvoria seniori vo veku nad 65 rokov. O štatistikách informovala TASR na základe správy agentúry DPA.
13:33Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zvolal bezpečnostné rokovanie pre údajné porušenia prímeria zo strany Hizballáhu. Práve toto stretnutie je dôvodom, prečo súd odložil jeho plánované vypočutie v korupčnom procese. Izrael aj Hizballáh sa navzájom obviňujú z porušovania dohody, pričom v pondelok boli v Galilei spustené sirény po vypálení dronu z Libanonu. Izrael pokračuje v útokoch v južnom Libanone. Informovala o tom správa portálu The Times of Israel.

V areáli Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 29. apríla 2026 uskutoční celoareálové havarijné cvičenie „MYRTA 2026“. Súčasťou cvičenia bude aj skúška vnútorného varovného systému. Informovala o tom spoločnosť JAVYS
Čítať viac | 13:24Zníženie úverového ratingu Slovenska zo strany S&P Global Ratings z úrovne A+ s negatívnym výhľadom na A so stabilným výhľadom predstavuje podľa analytika očakávaný krok, ktorý odráža dlhodobejšie problémy verejných financií. Ako upozorňuje analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, kombinácia vysokých deficitov, rastúceho verejného dlhu a nejasného tempa konsolidácie vytvárala tlak na hodnotenie krajiny už dlhší čas
Čítať viac | 13:14Prezident SR Peter Pellegrini v pondelok vráti Národnej rade SR na opätovné prerokovanie dva zákony, ktoré poslanci schválili počas 49. parlamentnej schôdze. Ide o novely zákonov o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o kolektívnom investovaní. Prezident ich odmietol pre legislatívne prílepky, ktorým sa menili aj nesúvisiace zákony. V pondelok o tom informovala Kancelária prezidenta SR
Čítať viac | 12:34Vodca Hizballáhu Naím Kásim odmietol plánované priame rokovania medzi Libanonom a Izraelom. Označil ich za „vážny hriech“, ktorý podľa neho destabilizuje krajinu. Tvrdí, že výsledky takýchto rokovaní Hizballáh neuzná a hnutie bude pokračovať v „obrannom odpore“ proti Izraelu.
12:33Firmy v eurozóne očakávajú, že inflácia sa pre vojnu v Iráne krátkodobo zrýchli, no dlhodobé inflačné očakávania zostávajú stabilné. Podniky zároveň predpokladajú pomalší rast miezd, čo znižuje tlak na ECB. Krátkodobé očakávania inflácie stúpli na 3 %, no strednodobé a dlhodobé sa nemenia. To naznačuje, že ECB tento týždeň pravdepodobne ponechá sadzby bez zmeny.
12:31



















