“Ak sa ocitnete pri strome z finálovej dvanástky tohtoročnej ankety Strom roka, stačí sa so stromom odfotiť, zavesiť fotku na Instagram,“ uvádza Nadácia Ekopolis v tlačovom vyhlásení.
Na fotografii musí byť vidieť najmenej jedného človeka a jeden súťažiaci strom. Nadácia odmení tie najoriginálnejšie fotografie vecnými cenami. Fotografiu treba označiť – #anketastromroka2019 a @nadaciaekopolis . Viac o podmienkach súťaže je na webovej stránke: http://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/instasutaz-tour-de-strom
O titul Strom roka sa tento rok uchádza 12 stromov z celého Slovenska. Verejné hlasovanie v 17. ročníku súťaže spustili už tradične na festivale Pohoda, potrvá do konca septembra. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka a získa finančný prostriedok na ošetrenie. Súťaž organizuje Nadácia Ekopolis. O titul Strom roka 2019 bojuje napríklad vyše 150-ročný sekvojovec mamutí, ktorý rastie v parku pri kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Obvod kmeňa tohto mohutného stromu dosahuje 555 centimetrov. O umiestnenie bojuje i lipa malolistá rastúca pri salaši v Zbojskej v okrese Brezno. Pod touto 430-ročnou lipou zvykol podľa povestí sedávať zbojník Jakub Surovec so svojou družinou. Ďalším súťažiacim je hruška obyčajná, ktorej príbeh sa viaže na bohatú históriu ovocinárstva na novobanských štáloch v okrese Žarnovica. Rozptýlené usadlosti rozťahané nad Novou Baňou vybudovali nemeckí prisťahovalci, ktorí si so sebou priniesli vyše 50 odrôd ovocných stromov. Viac ako 300-ročná hruška stojí osamotená v bývalom sade a je jednou zo štyroch chránených hrušiek na Slovensku, pričom dodnes rodí ovocie. Hlasovať možno aj za oskorušu domácu z lokality Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota. Vysadili ju pravdepodobne ešte za čias Márie Terézie a ešte stále rodí veľké ružovožlté plody hruškovitého tvaru, ktoré dozrievajú v polovici októbra. Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty.