NITRA: Slovenský pravek spoznávame vďaka peniazom zo zahraničia

NITRA: Slovenský pravek spoznávame vďaka peniazom zo zahraničia

Nitra 20. novembra (TASR) – Slovenskí archeológovia zápasia s nedostatkom peňazí. Ako pred časom skonštatoval riaditeľ Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre Matej Ruttkay, chýbajú peniaze na výskumy i na ďalšiu vedeckú a prezentačnú činnosť. Aj napriek nedostatku peňazí sa však vedcom podarilo aj tento rok dosiahnuť viaceré úspechy pri výskume našich najstarších dejín. V časoch, keď Archeologický ústav (AÚ) SAV v Nitre dostáva zo štátneho rozpočtu peniaze iba na nevyhnutné prevádzkové náklady, pomáhajú zachraňovať slovenskú vedu peniaze zo zahraničia. Vďaka nim sa aj tento rok podarilo zrealizovať viaceré výskumy na západnom i strednom Slovensku. „Ide napríklad o výskum vo Vrábľoch v okrese Nitra, kde je významná osada z doby bronzovej, ktorá bola väčšia ako známe grécke Mykény. Ide o projekt spolufinancovaný z nemeckej grantovej agentúry Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) v Römisch-Germanischen Kommission vo Frankfurte nad Mohanom,“ hovorí zástupca riaditeľa AÚ SAV v Nitre Ivan Chebeň.

Tento rok sa s nemeckým DFG podarilo podpísať dohodu aj na výskum osady z mladšej doby kamennej, rovnako vo Vrábľoch. Realizovali sa tu geofyzikálne merania, ktoré sú schopné zachytiť a zmerať anomálie pod zemou. Vďaka tomu sú vedci schopní „nazrieť“ pod povrch zeme bez toho, aby museli kopať výskumné sondy. „Je zameraných takmer 20 hektárov, na ktorých sa nachádza sídlisko zo staršieho neolitu. Ide o prvých roľníkov na našom území, konkrétne o kultúru s lineárnou keramikou. Geofyzikálny prieskum tu zachytil pozíciu jednotlivých pôdorysov takzvaných dlhých domov, máme tu doloženú ohradenú osadu. Tento rok tu bol aj sondážny výskum, ktorý dom najstarších roľníkov zachytil tam, kde ho našli geofyzikálne merania,“ hovorí Chebeň. Rovnakou metódou sa archeológom podarilo nájsť a zamerať aj sídlisko z mladšej doby kamennej v Čiernych Kľačanoch v okrese Zlaté Moravce. „Sú tam tiež pôdorysy domov a s najväčšou pravdepodobnosťou bola aj tam priekopa, aby bolo istým spôsobom chránené. Keď sa zoženú financie, buď sponzorské, alebo sa získajú cez projekt, tak sa tam určite uskutoční výskum, minimálne na overenie nameraných objektov,“ povedal Chebeň.

Peniaze z nemeckej grantovej agentúry DFG pomáhajú našim vedcom skúmať aj spôsoby, akými sa pri pravekej ťažbe získavala medená ruda. V spolupráci s univerzitou v Bochume v Nemecku sa tento rok robil výskum v Ponikách v okrese Banská Bystrica. „Šlo o takzvanú montánnu, teda banskú archeológiu. V Ponikách sa robil výskum v zaniknutej banskej štôlni, kde je šanca nájsť miesta, ktoré by skutočne doložili pravekú ťažbu medenej rudy, minimálne v období staršej doby bronzovej. Okrem toho sa nám podarilo zrealizovať aj prieskum v Španej Doline,“ hovorí Chebeň. Peniaze zo zahraničia pomáhajú slovenskej archeológii aj pri záchrane unikátnych nálezov z hrobky germánskeho kniežaťa, ktorú objavili v roku 2005 v Poprade. Vzácne pamiatky sa v rámci medzinárodného projektu reštaurujú v špecializovaných laboratóriách v Nemecku. Peniaze od zahraničných partnerov a sponzorov musia pomáhať slovenskej vede aj pri výskume rozsiahleho a významného slovanského hradiska v Bojnej, či pri výskume v Cinobani.

Reklama

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

10:24

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru. Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu.

10:11

Ukrajinská armáda v piatok oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských rakiet a dronov na ukrajinské mestá.

10:02

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok uviedla, že pri výbuchoch hlásených z iránskej provincie Isfahán neboli poškodené jadrové zariadenia.

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

Americká veľvyslankyňa navštívila vo väzbe novinára Gershkovicha
Na snímke bilbord s podobizňou väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha
09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali