Nie Kollár. Odstúpiť by mal Korčok. Kým liberálne médiá odpútavajú pozornosť Kollárovou diplomovkou, minister zahraničia Korčok z nás urobil poslušných amerických vazalov

Nie Kollár. Odstúpiť by mal Korčok. Kým liberálne médiá odpútavajú pozornosť Kollárovou diplomovkou, minister zahraničia Korčok z nás urobil poslušných amerických vazalov

Bratislava 3. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Najväčšou “kauzou” posledných dní sa stala diplomová práca predsedu parlamentu Borisa Kollára. Počas tohto ošiaľu sa však stalo niečo, čo by si zaslúžilo oveľa väčšiu pozornosť. Slovensko totiž prostredníctvom ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) uznalo venezuelského pučistu Guaióda za prezidenta tejto latinskoamerickej krajiny, čím sme sa zaradili medzi poslušných mopslíkov USA

Na kombosnímke Ivan Korčok a Boris Kollár

Liberálne mainsteamové médiá v posledných dňoch neustále riešia nezmyselnú “kauzu” okolo Kollárovej diplomovky. Medzitým sa však odohrala podcenená udalosť týždňa, ktorú väčšina médií prešla len strohou informáciou.

Reklama

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok totiž oznámil, že Slovensko bude uznávať Juana Guaióda sa oficiálneho prezidenta Venezuely, na čo si netrúfol ani Lajčák. Niekomu sa to môže javiť ako úplná banalita, no v skutočnosti ide o hrubé porušenie medzinárodného práva, čo predstavuje pre Slovensko veľkú hrozbu do budúcna.

Americká bábka Juan Guaidó bol venezuelským predsedom parlamentu, ktorý sa sám vyhlásil za prezidenta Venezuely. A to napriek tomu, že Venezuela už má prezidenta a je ním Nicolas Maduro, ktorý bol na túto pozíciu legitímne zvolený.

Reklama

Spojené štáty americké a ich nesvojprávne satelity najmä v Európe však bez váhania v rozpore so svojimi “demokratickými” princípmi uznali pučistu Guaióda za prezidenta Venezuely. A to napriek tomu, že nemá žiadnu reálnu moc v krajine a nikto si ho na tento post nezvolil.

Slovensko sa v tom čase zachovalo našťastie svojprávne a odmietlo sa do tejto Americkej frašky zapojiť. Dnes už však máme novú vládu, ktorej súčasťou sú aj “pro-americkí jastrabi” ako napríklad minister obrany Jarovlav Naď a minister zahraničia Ivan Korčok.

Servilita týchto pánov je do oči bijúca. Hneď do programového vyhlásenia vlády pretlačili frázu, že Spojené štáty Americké sú našim kľúčovým spojencom. Pokračovalo to návštevou americkej ambasády a dnes tu máme uznanie amerického mopslíka a pučistu Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely.

Korčok pritom argumentuje tým, že väčšina krajín EÚ uznáva Guaidóda za prezidenta Venezuely. Týmto vlastne priznal, že nepresadzuje suverénnu zahraničnú politiku Slovenska, ale naopak vazalskú a pozerá sa na to, čo robia „naši západní spojenci.“ My ich musíme slepo nasledovať.

O to horšie, že Korčok toto rozhodnutie urobil svojvoľne, bez verejnej diskusie, bez schválenia vládou, či parlamentu.

Reklama

Navyše, ak by sme išli touto logikou museli by sme uznať aj Kosovo, ktoré taktiež uznáva drvivá väčšina európskych krajín. Pri Korčokovi je to dokonca veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti uzná aj túto teroristickú krajinu, ktorej hlavný líder čelí obvineniu z vojnových zločinov.

Takéto konanie Korčoka je pritom pre Slovensko mimoriadne nebezpečné. Slovensko je totiž postavené na dodržiavaní medzinárodného práva a na dodržiavaní demokratických princípov. Ak však oficiálne uznáme Guaidóa za prezidenta Venezuely, napriek tomu, že je to obyčajný pučista, ktorý neprešiel legitímnymi voľbami, môže sa nám to v budúcnosti vrátiť.

Kto sa v budúcnosti zastane Slovenska ak niekto bude porušovať medzinárodné právo voči nám? Dominancia západného sveta sa pomaly ale isto končí a v očiach nastupujúcich veľmocí budeme len vazalmi skrachovaných Spojených štátov amerických.

Kto si myslí, že zmena našej zahraničnej politiky nastane pri nástupe „Pelleho jedenástky“, po novom „Hlas – sociálna demokracia,“ tak je na veľkom omyle. Opozičný poslanec Peter Kmec, ktorý sa venuje zahraničnej politike a pravdepodobne by sa v prípade Pellegriniho úspechu v najbližších voľbách stal ministrom zahraničia vyhlásil, že plne podporuje rozhodnutie Korčoka uznať Guaidóa za prezidenta Venezuely a dodal, že ak by mal tú moc, urobil by to isté. Pellegriniho „Hlas“ teda nie je žiadnou alternatívou voči súčasnej vláde, minimálne čo sa týka zahraničnej politiky.

V parlamente však máme ešte dva opozičné politické subjekty, ktoré majú v tejto otázke opačný pohľad. Možno by nebolo od veci začať uvažovať o odvolaní Ivana Korčoka z postu ministra zahraničných vecí. Nie Kollár, ale Korčok je najväčším problémom Slovenskej republiky. Ak ho nikto nezastaví, ten sa nezastaví pred ničím a bude slepo nasledovať veľkého brata spoza oceánu, čo môže v konečnom dôsledku znamenať ohrozenie suverenity Slovenska. Čo bude Korčok presadzovať nabudúce? Vojenské základne USA na Slovensku?

Reklama

Samuel Gdovin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali