Neznáme Slovenské dejiny: 65. Aj chlebom je človek živý

Bratislava 3. novembra 2019 (HSP/Foto:Kresba Marián Tkáč)

 

Vo všeobecnosti možno roky 1875–1897 označiť za mŕtve roky z hľadiska rozvoja slovenského života, boli to roky bezradnosti a absolútnej politickej pasivity. Nebyť masy vysťahovalcov predovšetkým zo severovýchodných slovenských stolíc do Ameriky a ich rýchleho osvojenia si princípov slobody, ktovie, ako by vyzeral náš ďalší osud. Ťažisko slovenskej politiky sa presunulo za more aj preto, že systém maďarizácie bol takpovediac totálny a dotýkal sa všetkých stránok života. Slúžili jej školy a kostoly, cirkevná hierarchia katolícka aj luteránska, žandári, súdy…

Kresba Marián Tkáč

Maďarizácia sa prejavovala aj v hospodárstva, keď cudzí veľkostatkári a cudzí kapitál zaujali všetky kľúčové hospodárske pozície a maďarskí vládcovia sa usilovali ovládnuť Uhorsko hospodársky a vytvoriť jednotný uhorský trh s centrom v Budapešti, ktorý „lámal hrádze“ hospodársky uzavretých oblastí, čím Slovensko strácalo hospodársku samostatnosť. Aj budovanie infraštruktúry, napríklad i výstavbu železníc, bolo podriadené centralizácii. Napríklad budovanie železníc. Pritom za raritu možno považovať fakt, že zatiaľ čo vo svete už štyri desaťročia ťahali vlaky parné lokomotívy, vlaky na našej prvej železnici na trati Bratislava – Trnava, ktorú budovali od roku 1839 a otvorili ju 1. júna 1846, ťahali kone. Maďari sa vytešovali: „Máme dostatok lacnej ďateliny, ale uhlia málo!“, a tak cesta z Bratislavy do Trnavy trvala dve a pol hodiny. Prvý parný vlak prišiel do Bratislavy z Viedne v roku 1848. 18. marca 1872 otvorili Košicko-bohumínsku železnicu, v auguste trať Vrútky – Zvolen – Budapešť a o rok nahradila konskú železnicu z Bratislavy do Trnavy parná trakcia. Do roku 1873 sa na Slovensku postavilo 889 km tratí, ale chýbalo priame prepojenie západného a východného Slovenska.

Promaďarsky bola zameraná aj vládna industrializačná politika: od roku 1881 poskytovali sa investorom daňové úľavy, úľavy na dopravnom po štátnych železniciach, od roku 1907 mohli investori získať aj štátnu dotáciu s podmienkou, že zamestnajú aspoň 75% domácich pracovných síl. Štát podporoval najmä také investície, ktoré urýchľovali maďarizáciu: išlo o podporu projektov súvisiacich s reguláciou vnútornej migrácie pracovných síl. V slovenskom hospodárstve jednoznačne dominoval maďarský a rakúsky kapitál, iba asi 7% kapitálu bolo etnicky slovenského. A tak narastajúce domáce prekážky a nepriazeň usilovali sa Slováci aspoň sčasti kompenzovať podnikateľskými aktivitami v Spojených štátoch a v Rusku (drotárske fabriky, výstavba železníc).

Aj keď Slovensko zostávalo agrárnou krajinou, v roku 1910 až 61,8% obyvateľstva nachádzalo obživu v poľnohospodárstve a v priemysle pracovalo len 19,6% obyvateľov, to však bolo viac ako podiel obyvateľstva Slovenska na obyvateľstve Uhorska (11,9%), čo potvrdzuje, že Slovensko ešte stále bolo po Budapešti priemyselne najrozvinutejšou oblasťou Uhorska.

Akýmsi zázrakom v mori útlaku a neslobody bolo slovenské peňažníctvo a banky, ktoré po zatvorení Matice prevzali niektoré z jej funkcií a udržiavali pri živote aký-taký plamienok nádeje. Ľud bol zadlžený, školy zanedbané, a vtedy slovenskí inteligenti dospeli k presvedčeniu, že treba najprv povzniesť tento ľud hmotne, vymaniť ho z rúk úžerníkov a otroctva alkoholu, preto zakladali „spolky ružencové“ a „spolky striezlivosti“, konzumné družstvá, spoločnosti nabádajúce k sporeniu, spolky hospodárske i peňažné.Za programový začiatok slovenského peňažníctva možno považovať sériu článkov Ľudovíta Štúra Dobročinnje ústavi (Slovenskie národnie novini č. 17 – 22/1845). Radil v nich zakladať sporiteľne z menšieho kapitálu z vkladov chudobnejších vrstiev, pretože hmotná chudoba slovenskej inteligencie neumožnila v tom čase zakladať peňažné účastinné spoločnosti (bolo potrebné zložiť 30-tisíc zlatých).

Prvým európskym svojpomocným peňažným družstvom bol „Spolek gazdovskí v mestečku Sobotište“, založený Hurbanovým svokrom Samuelom Jurkovičom 9. februára 1845 (je zaujímavé, že to bolo deň po oslave Jurkovičových 39. narodenín – žeby záhorácke víno?) Družstevná myšlienka sa zrodila v Anglicku, tam a u nás boli sociálne pomery chudobných podobné. Sobotištský Spolok bol v poradí druhé európske družstvo – ale prvé peňažné. Nemec Friedrich Wilhelm Raiffeisen založil Weyerbuschský chlebový spolok na zmiernenie hladomoru roľníctva a položil tak základ úspešných peňažných ústavov, známych ako „raiffeisenky“, v roku 1846.

Jurkovičovým vzorom mohli byť stredoveké cechy so svojimi artikulami, ktoré v našich pomeroch prevládali až do roku 1840, keď bol prijatý zákon o účastinných spoločnostiach. V 18. storočí jestvovali na západnom Slovensku aj kostolné pokladnice, zriaďované na katolíckych farách, v ktorých zhromažďovali úspory a následne ich rozpožičiavali farníkom. Kľúče od takejto pokladnice, ale aj rozhodovanie o poskytovaní pôžičiek mali v rukách tri osoby: kňaz, sponzor farnosti (zemepán) a cirkevný pokladník.

Po zániku Jurkovičovho Spolku (1852), ktorý mal v stanovách aj mimoekonomické ustanovenia: každý člen sa zaväzoval viesť mravný život, zriecť sa kartovania, alkoholu a akýchkoľvek mravných pokleskov a pod., v 60. a 70. rokoch 19. storočia oživil družstevnú myšlienku Daniel G. Lichard a propagoval ju v časopise Obzor.

Vznik prvých etnicky slovenských bánk súvisí s úsilím vybudovať také „národné inštitúcie“, ktoré by neboli v dosahu uhorského ministerstva vnútra, a teda nemohli by byť hocikedy zrušené podľa vzoru Matice slovenskej, ktorú minister vnútra jednoducho „zatvoril“. V tom určite bolo politikum, no išlo aj o hospodársku stránku veci. Ukázalo sa, že suma účastinného kapitálu sa stala prekonateľným problémom (aj keď boháčov sme nemali, akoby bolo už osudom určené, že temer každý Slovák, ktorému podarilo sa zbohatnúť, stal sa odpadlíkom svojho národa). Július Markovič to videl takto: „Ľud slovenský chudobneje, zadlžuje sa, úžera má medzi ním silnú žatvu“, pričom „úžerníci sa regrutujú vo veľkom počte z vrstiev židovského obyvateľstva, oni bohatnú, a slovenský ľud upadúva“. Markovič sa ani netajil, že Ľudovú banku v Novom Meste nad Váhom založil (v roku 1897) po zlých skúsenostiach s voľbami.

Najstaršou etnicky slovenskou bankou je Turčiansko-Sväto-Martinská Sporiteľňa, ktorú založil v roku 1868 Viliam Pauliny-Tóth. O ďalšie sa zaslúžili slovenskí kupci: v roku 1879 vznikol Ružomberský účastinársky úverkový spolok (od roku 1919 Slovenská banka) z iniciatívy ružomberských obchodníkov Daniela a Petra Makovickovcov (synom druhého bol Dušan Makovický, osobný lekár Leva Tolstého). Hornouhorská banka Tatra, založená na valnom zhromaždení 2. februára 1885, začala svoju činnosť až v roku 1886, pretože jej zriadenie narazilo na veľké prekážky súvisiace s jej slovenským charakterom. Najväčšmi sa o jej založenie zaslúžili Rudolf Krupec a Ján Milec. Z významnejších bánk v roku 1907 založili v Ružomberku Ľudovú banku na čele s Andrejom Hlinkom.

Medzi slovenskými peňažníkmi nájdeme aj syna Karola Kuzmányho Pavla, ktorý bol prvým šéfom Živnostenskej banky, najstaršej českej banky, Janka Chalupku, Andreja Radlinského, Štefana Marka Daxnera, Gašpara Fejérpatakyho-Belopotockého, Gustáva Zechentera-Laskomerského či Janka Franciscibo.

Práve Francisci, ktorého syn Fedor, vzdelaním stavbár nenašiel doma prácu, a preto vyučoval nemčinu v Rusku, a tam sa aj oženil, sa okrem zakladania Tatra banky vcelku úspešne usiloval o finančnú pomoc od Rusov na podporu slovenskej tlače v časoch najtvrdšej maďarizácie. V rokoch 1878-1883 prichádzalo prostredníctvom ruskej ambasády vo Viedni, ale cez pražskú banku Slávia, ktorej úradníkom v Turčianskom Sv. Martine bol od roku 1879 Jozef Škultéty, ročne 3000 až 4000 rubľov. Veľkú zásluhu na ruskej pomoci mali Michal Fedorovič Rajevský, pravoslávny kňaz, ktorý na ruskom veľvyslanectve vo Viedni pôsobil 42 rokov a bol zakladajúcim členom Matice slovenskej pod číslom 133. Slovákom výdatne pomáhal člen Petrohradského slovanského dobročinného výboru, profesor Vladimír Ivanovič Lamanský. Ten v rokoch 1862 a 1863 cestoval po slovanskom svete a veľa času strávil na Slovensku. Bol aj na zakladajúcom valnom zhromaždení Matice, a práve vtedy a preto ho vyšetrovali policajné orgány v Ružomberku.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V letovisku našli štyroch mŕtvych Rusov

0 icon

Tirana 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V letovisku na západe Albánska našli štyroch mŕtvych ruských turistov. Podľa polície sa v piatok neskoro v noci udusili v hotelovej saune v obci Qerret. Informovala o tom v sobotu agentúra AP Bližšie informácie o okolnosti ich smrti polícia neposkytla s odvolaním sa na…

Shiffrinová chce na ZOH 2022 v Pekingu zabojovať o cenný kov vo všetkých individuálnych disciplínach

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Giovanni Auletta)   Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová má v pláne zúčastniť sa na všetkých individuálnych pretekoch na zimných olympijských hrách v čínskom Pekingu, ktoré sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Colorada by sa tak mala postupne predstaviť v obrovskom slalome, slalome,…

Matovič: Ak obvinený guvernér NBS Peter Kažimír nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať z funkcie. Očakávanú daňovo-odvodovú reformu predstaví vraj už čoskoro

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Ak obvinený guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter K. nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať zo svojej funkcie. V dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO) „Bohužiaľ, ako guvernéra NBS…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Slovinský premiér odhalil zoznam „Sorosových bábok“ v Európskom parlamente

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Predseda slovinského predsedníctva Európskej únie (EÚ) Janez Janša potvrdil podozrenia o tom, že viacerí poslanci Európskeho parlamentu sú bábkami kontroverzného oligarchu Georgea Sorosa Janez Janša na svojom twitterovom účte zverejnil 13 konkrétnych europoslancov z celkového počtu 226 „Sorosových bábok“ v Europarlamente. Medzi Sorosovými marionetami figuruje aj…

Dnes bude oblačno až zamračené, s teplotami do 17 stupňov

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku bude dnes oblačno až zamračené, postupne od západu slnečno. Ráno ojedinele hmla. Ojedinele slabé zrážky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 12 až 17 stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, pod Tatrami a hornom Spiši…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Poľsko zmenilo proti vôli Bruselu svoj cudzinecký zákon

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Poľský parlament odhlasoval vo štvrtok 14. októbra dôležitú zmenu poľského cudzineckého zákona. Zmenený zákon umožňuje a legalizuje zamietnutie žiadosti o azyl osoby, ktorá prekročila ilegálne poľské hranice V jeho zmysle si Poľsko vyhradzuje každému na hranici zadržanému cudzincovi zakázať vstup do krajiny, ako aj…

Kollár, Johnson a ďalší politici si uctili pamiatku zavraždeného poslanca Davida Amessa

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA/AP-Daniel Leal-Olivas)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) zaslal v súvislosti so smrťou britského poslanca Davida Amessa sústrastný telegram predsedovi Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva Lindsayovi Hoyleovi. Pozostalej rodine zavraždeného poslanca zaželal veľa síl a vyjadril im podporu. Kollár tiež…

Budúca sezóna formuly 1 bude mať 23 pretekov, začne i vyvrcholí na Blízkom východe

0 icon

Paríž 16. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Budúca sezóna motoristickej formuly 1 bude pozostávať z 23 pretekov. Odštartuje 20. marca Veľkou cenou Bahrajnu a finiš bude mať taktiež na Blízkom východe - 20. novembra v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch Kalendár pre rok 2022 v piatok schválila Medzinárodná motoristická…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali