“Veríme v spravodlivosť,” povedal začiatkom júna Hlina v súvislosti s podaním na Ústavný súd SR. Nepovedal, či sa hnutie obráti aj na iné inštitúcie, ak by neuspelo na košickom súde.
Mandáty sa udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu. “Čierny Peter” pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH, ktorá pôsobila na pozícii radcu v Rade Európy a v Európskom parlamente či ako osobitný stály zástupca NR SR pri Európskom parlamente a inštitúciách EÚ.
Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedu Ivana Fiačana na neverejnom zasadnutí pléna 26. júna 2019 rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. ÚS 15/2019:
Návrh Kresťanskodemokratického hnutia, Šafárikovo námestie 77/4, Bratislava, na začatie konanie podľa čl. 129 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky o ústavnosti a zákonnosti volieb do Európskeho parlamentu, konaných na území Slovenskej republiky 25. mája 2019, za účasti Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, SMER – sociálna demokracia, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Sloboda a Solidarita, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti.
Návrh Kresťanskodemokratického hnutia sa zamieta.
Podľa § 67 zákona o ústavnom súde pripája k tomuto rozhodnutiu odlišné stanovisko sudca Ivan Fiačan.