Rusko a Čína v posledných rokoch aktívne spolupracujú na medzinárodnej scéne, vzájomné vzťahy Ruska a Číny sa prehlbujú a predstavitelia oboch krajín posilňujú vzájomnú spoluprácu.
Rozvoj bilaterálnych vzťahov Ruska a Číny však dráždi USA, Američania sa obávajú, že partnerstvo Ruska a Číny bude viesť ku kulminácii amerických problémov.
Vzájomný obchod Číny a Ruska každoročné vzrastá a obe krajiny sú pripravené začať obchodovať v národných menách, bez amerického dolára. Na rozvoji bilaterálnych vzťahov Ruska a Číny sa podpísal nemalou mierou aj Washington so svojou agresívnou zahraničnou politikou. Američania vyhlásili Číňanom “obchodnú vojnu”, Číňania odpovedali predajom amerických cenných papierov v hodnote 7,7 miliardy USD. V čínskom meradle nejde o veľkú sumu, no Číňania ukázali, že dokážu Američanov bolestivo zasiahnuť.
Vzťahy medzi Ruskom a USA sa vinou Američanov v poslednom období značne zhoršili. Kremeľ odmieta hrať podľa pravidiel Washingtonu a táto skutočnosť amerických jastrabov dráždi rovnako ako osoba amerického prezidenta Donalda Trumpa. Američania sa snažia tlačiť na Rusko aj cez svoje bábky v EÚ a v informačnej i hybridnej vojne usilovne budujú obraz “ruského nepriateľa”. Pritom jediným nepriateľom pre ľudstvo sú práve americkí jastrabi a neoconi. Dúfajme, že doba ich existencie sa kráti a po novembrových voľbách do amerického Kongresu sa Augiášov chliev aspoň z časti vyčistí.
Americké sankcie, primitívna protiruská propaganda, nátlak na európskych vazalov, nedokážu zlomiť Moskvu. Rusko pokračuje vo svojej úspešnej politike v Sýrii, posilňuje svoje vzťahy na Blízkom východe, v Afrike i Latinskej Amerike. Rusko podobne ako Čína úspešne pokračuje v procese dedolarizácie.
Rusko predstavuje pre USA nepriateľa č. 1. Rusko je jadrová veľmoc, čo nedovoľuje Američanom voči Rusku uplatniť tradičné argumenty bombokracie, aké použili napríklad voči Srbsku, Líbyi, Juhoslávii, Iraku či Sýrii. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo však poukazuje na to, že rastie sila Číny a na rozdiel od Ruska má Čína možnosti ako ovplyvňovať americký finančný trh. Číňania dokážu podľa Pompea oslabiť ekonomický rast USA, ktorý je priamo spojený s USD. Ak padne USD ako medzinárodná mena, stratia USA možnosť parazitovať na celom svete.
Rovnako ako Pompeo sa prehlbovania kontaktov Ruska a Číny obáva aj Pentagon. Podľa amerického ministra obrany je prehlbujúce sa spojenectvo Ruska a Číny hrozbou pre USA a ich dominanciu vo svete. Američania si zvykli hovoriť s každým jazykom ultimát, čo však na Rusko a Čínu neplatí.
Anton Orlovskij