Podľa šéfa nemeckej diplomacie za pozastavením prístupových rokovaní nie sú záujmové skupiny v Turecku ani v Európe. Westerwelle si myslí, že existuje “reálna šanca” na nové kolo vyjednávaní pod írskym predsedníctvom v EÚ, ktoré sa skončí 30. júna.
Turecko začalo svoj prístupový proces v roku 2005, odvtedy sa v ňom však výraznejšie neposunulo dopredu. Môže za to najmä jeho spor s Cyprom a nevôľa niektorých európskych krajín povoliť vstup do EÚ ľudnatej moslimskej krajine. Davutoglu dodal, že prístupové rozhovory môžu napredovať, hoci “jedna kapitola na to nebude stačiť”.
Dokáže sa Turecko, po prípadnom vstupe, stotožniť s “útokmi” na moslimské náboženstvo? Čo môže očakávať od kresťanskej Európy, ktorá nemá problém ničiť hodnoty kresťanstva, ktoré sú súčasťou jej minulosti? Aká bude reakcia Turecka? Budú sa musieť obyvatelia EÚ obávať reakcií moslimov? Otázka náboženstva, je len jedným z možných sporných bodov, ktoré môžu nastať po vstupe Turecka do EÚ. Niektoré členské štáty si to uvedomujú viac, iné menej.
zf