Plénum Spolkového snemu sa správou, ktorej odporúčania sú dielom koaličných i opozičných strán, bude zaoberať 2. septembra na mimoriadnom zasadaní.
Šéf komisie Sebastian Edathy hovoril ešte pred zverejnením správy o “historicky bezpríkladnom zlyhaní úradov”. Podľa jeho slov sa ukázalo, že právny štát v Nemecku nie je dokonalý ani bezchybný, ale je natoľko stabilný, že je z chýb schopný vyvodiť správne závery.
Podľa predbežných informácií o dokumente, ktoré priniesla nemecká tlač i elektronické médiá, správa konštatuje “zahanbujúcu porážku nemeckých bezpečnostných a vyšetrujúcich úradov”. Píše sa v nej aj o vážnych nedostatkoch a pochybeniach úradov, organizačných nedostatkoch a zlyhaniach tak na spolkovej, ako aj na krajinskej úrovni.
NSU sa pripisuje zodpovednosť za 10 vrážd
Dôkazy o tom, že by tajné služby vedeli o aktivitách NSU už skôr a že by dokonca v nej mali informátorov, ako sa o tom špekulovalo, však komisia nenašla.
Správu si od parlamentného grémia prevzal predseda Spolkového snemu (Bundestagu) Norbert Lammert.
NSU sa pripisuje zodpovednosť za desať vrážd, vrátane popráv deviatich migrantov tureckého a gréckeho pôvodu v rokoch 2000-2007, ako aj dva bombové útoky, 15 ozbrojených prepadov, vrátane bankových, a jeden prípad závažného podpaľačstva.
Na predmetnú neonacistickú skupinu sa prišlo až koncom roka 2011.
Proces s Beatou Zschäpeovou, komplickou dvoch extrémistov, ktorí v roku 2011 spáchali samovraždu a mali na svedomí spomínaných desať vrážd, a štyrmi ďalšími obžalovanými sa začal v máji v Mníchove a pokračovať bude 5. septembra. Očakáva sa, že vynesením rozsudkov by mal vyvrcholiť až koncom budúceho roka. V súdnej sieni by mali vypovedať ešte stovky svedkov.
zf