Vo vnútornom dokumente nemeckého ministerstva hospodárstva sa uvádza, že nové sankcie USA sa môžu dotknúť značného počtu európskych spoločností, bánk a tiež vládnych organizácií.
Ako uvádza agentúra, v odpovedi vláda Angely Merkelovej prerokúva plán skoordinovaných akcií Európskej únie.
Návrh zákona o nových sankciách USA
Návrh zákona o nových sankciách proti plynovodu Nord Stream 2 bol nedávno predložený americkému senátu.
Predpokladá sankcie proti spoločnostiam, ktoré poskytujú služby pre lode, ktoré sa zúčastňujú výstavby plynovodu. Dokument podporilo päť senátorov za obe strany, vrátane vplyvného senátora za Texas Teda Cruza.
Sankcie môžu byť uvalené aj na firmy, ktoré vykonávajú skúšky, inšpekcie a certifikáciu účastníkov výstavby.
Agentúra Bloomberg už skôr oznámila s odvolaním sa na tento dokument a senátora Cruza, že každý, kto sa zúčastňuje realizácie projektu, narazí okamžite na vážne obmedzenia.
Plynovod Nord Stream 2
Projekt plynovodu Nord Stream 2 predpokladá položenie dvoch vetiev plynovodu o celkovej kapacite 55 miliárd kubíkov plynu ročne od pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka.
Proti projektu sa postavilo niekoľko štátov, najmä Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Poľsko a USA. Obavy Kyjeva sú spojené so stratou príjmov z tranzitu ruského plynu, Washington má záujem na presadzovaní vlastného LNG na európskom trhu. Pobaltské krajiny a Poľsko považujú projekt za “politicky motivovaný”.
Moskva, Berlín a Viedeň však opakovane zdôrazňovali, že Nord Stream 2 je výhradne komerčný projekt, ktorý má za cieľ posilniť energetickú bezpečnosť európskych štátov.