Autor článku pripomína, že len v prvom roku vlády Donalda Trumpa zaviedli Spojené štáty obmedzujúce opatrenia proti viac než 700 osobám, vládnym organizáciám a spoločnostiam. V dôsledku toho krajiny ako Rusko, Venezuela a Irán stratili prístup k americkému trhu a kapitálu, zatiaľ čo Spojené štáty využívajú dominantné postavenie svojej národnej meny, konštatuje Das Handelsblatt.
V blízkej budúcnosti však podobné opatrenia Spojených štátov nedosahujú často stanovený cieľ a z dlhodobého hľadiska nemajú očakávaný účinok. Ako zdôrazňuje samotný autor článku, vedú dokonca k opačnému výsledku.
Denník Das Handelsblatt vysvetlil, že Irán má z podobných konfliktov s USA len úžitok a podobná situácia vzniká tiež v Rusku a Venezuele. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dokonca medzi obyvateľmi krajiny nestráca na popularite.
V tom podľa denníku spočíva hlavný problém takejto politiky Spojených štátov. Sankcie, ktoré majú ovplyvniť vedenie jednotlivých krajín, nútia vlády týchto štátov k stálej húževnatejšiemu hájeniu svojej pozície, čo im zároveň umožňuje robiť zo seba obeť agresie.
Denník na záver dodal, že za podobnej situácie by si odporcovia USA len ťažko našli pohodlnejšieho súpera, než je Trump.
Minulý týždeň MZV USA vyhlásilo ďalšie sankcie proti Moskve kvôli tomu, že Rusko vraj použilo chemickú zbraň v Salisbury. Obmedzenia sa budú skladať z dvoch balíkov. Okrem toho bol Kongresu predložený návrh zákona s celým súborom protiruských opatrení vrátane sankcií proti novému ruskému štátnemu dlhu a štátnym bankám.