Rusko
V deklarácii samitu severoatlantickej aliancie stojí: „Ruské agresívne akcie vrátane hrozieb a používanie násilia k dosiahnutiu politických cieľov hádžu rukavicu aliancii a podrývajú euroatlantickú bezpečnosť a pravidlá medzinárodného poriadku.”
V deklarácii sa však poukazuje na to, že aliancia je otvorená k dialógu prostredníctvom Rady NATO-Rusko.
„Viac než dve desaťročia sa NATO snažilo vybudovať partnerstvo s Ruskom, a to i prostredníctvom mechanizmov Rady NATO — Rusko… Zostávame i naďalej otvorení pravidelnému, konkrétnemu a vecnému dialógu s Ruskom na základe princípu reciprocity v Rade NATO — Rusko s cieľom vyvarovať sa zlých odhadov alebo neúmyselnej eskalácie a zvýšiť priehľadnosť a predvídateľnosť,” uviedla aliancia v spoločnej deklarácii.
Predtým sa generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril proti izolácii Ruska a vzhľadom k problémom medzi Moskvou a členskými štátmi NATO zdôraznil význam dialógu s Ruskom.
Irán
Aliancia tiež vyjadrila svoje znepokojenie aktivitami Iránu. „Znepokojuje nás zintenzívnenie testov rakiet, ktorých dolet a presnosť a tiež destabilizujúca aktivita Iránu v oblasti Blízkeho východu,” uvádza sa v deklarácii.
Samit NATO prebieha na pozadí rastúcich sporov medzi Spojenými štátmi a európskymi spojencami o výške obranného rozpočtu a obchodu. Americký prezident požaduje, aby európske krajiny zvýšili svoje obranné výdaje a aby EÚ zrušila obmedzujúce obchodné opatrenia. Okrem toho na tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom Trump obvinil Nemecko z toho, že je ruským zajatcom, pretože kupuje ruský plyn.