“Čo sa týka ruského systému SSC–8 (klasifikácia 9M729 podľa NATO – pozn. red.), budeme pracovať na systémoch PVO, PRO a na konvenčných zbraniach, na zvýšenej bojovej pripravenosti a na predĺžení doby varovania,“ cituje televízna stanica generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.
Podľa jeho slov sa ministri obrany aliančných krajín už dohodli na príslušných opatreniach.
Vyvíjanie rakety 9M729 Stoltenberg označil za “súčasť ruskej stratégie zvyšovania investícií do moderných možností vrátane moderných jadrových zbraní“.
Podľa jeho slov má NATO v úmysle úmerne reagovať pomocou obranných opatrení. Zároveň zdôraznil, že aliancia sa nechystá nasadzovať v Európe nové pozemné rakety s jadrovou hlavicou a snaží sa posilniť kontrolu zbraní.
V Spojených štátoch a po nich aj v NATO sa domnievajú, že raketa 9M729 porušuje Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu – údajne má dosah viac ako 500 kilometrov, čo bolo zámienkou na to, aby Spojené štáty od tejto kľúčovej medzinárodnej dohody odstúpili.
Moskva naopak opakovane vyvracala podozrenie zo strany USA a uviedla, že námietky voči 9M729 boli len zámienkou k odstúpeniu od zmluvy a dôvodom bola snaha nasadiť vlastné rakety stredného doletu blízko čínskych hraníc.
MO RF zdôrazňovalo, že USA sa rozhodli odstúpiť od Zmluvy INF už niekoľko rokov pred tým, ako uverejnili obvinenia voči 9M729.